گیاه آگلونما، عضوی از گیاهان زینتی و آپارتمانی

گیاه آگلونما، عضوی از گیاهان زینتی و آپارتمانی

گیاه آگلونما یکی از انواع گیاه آپارتمانی از گیاهان زینتی و آپارتمانی مفید و بادوام و با رنگ‌بندی متنوع است و به دلیل مراقبت راحت پرطرف‌دار است. طبق تحقیقات انجام شده هوای پاک ناسا، از خواص مهم این گیاه جذب آلودگی و مواد شیمیایی موجود در هوا و تصفیه هوای محیط است. در این مطلب از وبلاگ والادیزاین با گیاه آگلونما بیشتر آشنا خواهیم شد.

برای آموزش گل‌آرایی با ما همراه باشید.

 معرفی گیاه آگلونما

 معرفی گیاه آگلونما

گیاه آگلونما (نام علمی: Aglonema) با نام دیگر گیاه همیشه‌سبز چینی عضوی از اعضای خانواده شیپوری‌ها اصالتاً مربوط به جنگل‌های گرمسیری و مرداب‌های مناطق آسیایی است.

این گیاه بسیار متنوع است و بالغ بر بیشتر از 40 نوع دارد. شکل ظاهری این گیاه ساقه‌های کوتاه با برگ‌هایی شبیه به نیزه و خم شده به‌طرف پایین است. هر برگ طولی به‌اندازهٔ 10 الی 30 سانتی‌متر دارد. در شرایط رشدی خوب و نرمال گل‌هایی ریز و سفید دارد که بهتر است برای ادامهٔ رشد گیاه جدا شوند.

گیاه آگلونما در مقابل هوای گرم و خشک دوام خوبی دارد و برای نگهداری در محل زندگی و کار بسیار مناسب است. همچنین به دلیل تولید اکسیژن گزینهٔ مناسبی برای اتاق‌خواب است.

آگلونما دارای ساقه‌های متفرقه و گلهای کوچک است که اکثراً زرد، سفید و نارنجی رنگ هستند. برگ‌های این گیاه اغلب کوچک و تیره بوده و دارای شانه‌های خنثی هستند.

این گیاه همیشه سبز است و برگ‌های زینتی دارد. اندازه برگ‌های آن حدوداً ۲۵ سانتیمتر در طول و ۱۲ سانتیمتر در عرض است. ارتفاع گیاه نیز بستگی به گونه دارد و معمولاً بین ۲۰ تا ۴۰ سانتیمتر است. برگ‌های آن دارای نقاط و لکه‌های سبز تیره هستند. در تابستان، گل‌های سفید این گیاه مشاهده می‌شوند و میوه‌های آن رنگ قرمز دارند.

با مراقبت صحیح و بلندمدت، ممکن است شاهد رشد میوه این گیاه باشید. جالب است بدانید که این گیاه تنها یک میوه تولید می‌کند.

یکی از ویژگی‌های برجسته آگلونما، توانایی تحمل به شوری خاک است. این گیاه به دلیل مقاومت قوی خود در مقابل شوری، در برخی مناطق ساحلی برای کنترل تراکم روبازهای شور استفاده می‌شود.

نکات بیشتر برای آشنایی با آگلونما

نکاتی که برای آشنایی بیشتر با آگلونما میتوان به آن اشاره کرد عبارتند از:

– آگلونما گیاهی است که به دلیل ظاهر زیبا و برگ های نیزه‌ای و براق آن، به عنوان یک گیاه دکوراتیو در برخی منازل و محیط های کاری استفاده میشود.

– این گیاه میتواند در سایه تقریباً کامل یا نور معتدل رشد کرده و سبزی و شادابی خود را حفظ کند.

– آگلونما به آب زیادی نیاز ندارد و رطوبت خاک نیز باید به اندازه باشد.

– این گیاه به درجه حرارت های بین 18 تا 25 درجه سلسیوس عادت کرده و دما بالاتر از 30 درجه را دوست ندارد.

– در تابستان هوا داغ، سطح تبخیر بیشتری دارد و نیاز به اب آبیاری میشود. آگلونما معمولاً زیر سایه درختان رشد میکند و متناسب با بلندی درخت ایجاد میشود.

– طیف وسیعی از ارقام AGLAONEMA وجود دارد که با گل های زرد، قرمز، بنفش و سبز همراه است.

با تمام این نکات، آگلونما یک گیاه زنده ای است که نسبتاً مقاومت بالایی دارد و برقراری و نگهداری آن حتی برای شخصی که تازه کار است نیز ممکن است.

انواع گیاه آگلونما

انواع گیاه آگلونما

گیاه آگلونما انواع متنوعی دارد. در ادامه، به برخی از نمونه‌های مشهورتر این گیاه می‌پردازم:

آگلونما سفیدبرفی

یکی از انواع محبوب آگلونما است که برگ‌های آن دارای لکه‌های سفید رنگ هستند. رنگارنگ بودن و وجود لکه‌ها بر روی برگ‌ها تأثیر زیادی بر نحوه مراقبت از آن دارد. این نوع آگلونما برای رونق، سلامتی و زیبایی، به نور فراوانی نیاز دارد.

آگلونما بلک

این نوع آگلونما قدرت بالا در برابر آفت و بیماری دارد و یکی از محبوب‌ترین گونه‌های این گیاه است. برگ‌های تیره آن نیاز کمتری به نور دارند.

آگلونما صورتی

این نوع را میتوان در گونه‌های قرمز، لب ماتیکی و سوزنی ببینید.

این نوع به نور فراوان احتیاج دارد و به خاطر رنگ فوق‌العاده‌ای که دارد بسیار طرفدار دارد.

آگلونما نقره‌ای

نسخه نقره‌ای آگلونما، با نام دیگر “سیلور کوئین”، یکی از معروف‌ترین انواع آن است. نگهداری از این گیاه نیازمندی‌های کمتری دارد و برای افراد تازه‌کار مناسب است.

آگلونما کاتلاس

این نوع آگلونما برگ‌های باریک و دراز با شکل خمیده و شبیه به خنجر دارد. نام دیگر آن آگلونما قمه‌ای است. دلیل نامگذاری آن به دلیل شکل خاص برگ‌هایش است.

آگلونما بی جی فریمن

این نوع آگلونما نیازمند مراقبت کمتری است. تعادل در آبیاری و نور مناسب برای آن است. برگ‌هایش سبز روشن هستند و حاشیه‌های تیره‌ای دارند.

آگلونما پیکتوم ولوت 

این نوع آگلونما برگ‌های سه‌رنگ دارد که بسیار جذاب و خاص است. این نوع بسیار کمیاب است و علاقه‌مند به نور و روشنایی است.

بعضی افراد به آن آگلونما ارتشی هم می‌گویند که درست نیست. این نوع به ندرت در ایران یافت می‌شود.

این فقط چند نمونه از انواع مختلف آگلونما هستند. هر کدام از این‌گونه‌ها دارای ظاهر و خصوصیات منحصربه‌فردی هستند و می‌توانند در تنوع رنگ و شکل برگ‌ها، تزیین و زیبایی فضاهای داخلی را افزایش دهند.

روش‌های مراقبت از گیاه آگلونما

روش‌های مراقبت از گیاه آگلونما

به صورت کلی باید گفت که این گیاه جزو گیاهان مقاوم است و با فراهم کردن حداقل ها برای آن میتوان شاهد رشد کم و زنده موندن اون بود ولی به صورت کلی این گیاه به نور نسبتا زیاد، دمای معمول اتاق، رطوبت معمول اتاق و برای رشد بهتر ساخت جزیره، آبیاری متوسط و کوددهی در فصل رشد گیاه است که در ادامه تمامی موارد رو به صورت کامل بررسی میکنیم.

باتوجه‌به مواردی که گفته شد، روش‌های مراقبت از گیاه آگلونما عبارت‌اند از:

خاک مناسب

استفاده از خاک سبک با زهکشی بالا، مانند ترکیب خاک‌برگ، ماسه، خاک باغچه و پیت ماس، برای رشد بهتر آگلونما توصیه می‌شود.

این گیاه برای رشد مناسب به خاکی نیاز دارد که دارای خصوصیات زیر باشد:

1. خاک مناسب: خاک برای آگلونما باید خاکی با زهکشی خوب و قدرت جذب آب و حاکمیت هوا داشته باشد. استفاده از خاک پرمنفعت مانند خاک شنی-رسی مناسب است.

2. خاک غنی: خاک باید حاوی مقدار مناسبی از مواد غذایی و عناصر پرورشی مورد نیاز آگلونما باشد. می‌توان از خاک آماده با افزودن کودهای آلی یا کودهای کمپوست استفاده کرد تا خاک غنی و سالم برای رشد گیاه فراهم شود.

3. pH خاک: pH مناسب برای آگلونما در محدوده 6 تا 7 است. بنابراین، خاک باید دارای pH کمی قلیایی باشد. در صورتی که pH خاک اسیدی باشد، می‌توان با افزودن مقدار کوچکی آهک متوازن کرد.

4. زهکشی خوب: خاک باید دارای ساختار مناسبی باشد تا آب زهکشی مناسب داشته باشد و از ریشه گندیدگی جلوگیری کند. در صورتی که خاک خیس و رطوبت را نگه می‌دارد، می‌توان با افزودن مقداری سنگدانه یا شن‌ماسه به خاک، زهکشی را بهبود داد.

5. نیم‌کود: آگلونما نیاز به کمی خاک حاوی نیم‌کود دارد تا از نیازهای غذایی خود برخوردار شود. استفاده از نیم‌کودهای طبیعی مانند کمپوست به عنوان یک منبع پرورشی برای آگلونما مناسب است.

به طور کلی، یک خاک خوب برای آگلونما باید خاکی با زهکشی خوب، قدرت جذب آب و هوا، خاک غنی و pH مناسب باشد.

آبیاری

آبیاری زمانی انجام شود که خاک خشک شده است همچنین آبیاری بیش از حد ممکنه باعث آسیب ریشه و پوسیدگی آن شود. مدت‌زمان آبیاری ممکن است متفاوت باشد، بنابراین بهتر است خاک را بررسی کنید و آبیاری را زمانی انجام دهید که خاک خشک شده است.

این گیاه آبیاری زیاد را دوست ندارد و اگر آبیاری زیاد باشد و یا گلدان زهکشی بالایی نداشته باشد، به مرور ساقه و ریشه گیاه پوسیده خواهد شد. پس سعی کنید هر زمان خاک گلدان تا عمق ۲ الی ۳ سانتی متر خشک شد، به آن آب بدهید. آبیاری باید به نحوی باشد که گیاه کاملاً سیراب شود، یعنی به اندازه کافی آب بدهید تا آب اضافی از زیر گلدان خارج شود و آب اضافی را دور بریزید.

رطوبت

آگلونما نیازمند رطوبت بالا است. با استفاده از روش‌هایی مانند جزیره (تهیه یک ظرف با آب در زیر گلدان) و اسپری آب روی برگ‌ها، رطوبت کافی را حفظ کنید. در فصل تابستان می‌توانید روزانه یک‌مرتبه برگ‌های آگلونما را اسپری کنید.

آگلونما گونه‌ای است که بر خلاف بسیاری از گیاهان ، به رطوبت نسبتاً بالایی نیاز دارد. زمانیکه آگلونما در فصل رشد فعالیت می‌کند، خاک آن باید مرطوب نگه داشته شود. با این حال، در فصول غیررشد، می‌توان گیاه را کمی خشک نگه داشت. بنابراین، نسبت به بسیاری از سایر گونه‌های دیگر، آگلونما به مقدار بیشتری آب نیاز دارد.

نور

آگلونما به نور کم نیاز دارد و از نور مستقیم خورشید جدا نگه داشته شود. انواع رنگی آگلونما به نور بیشتری نیاز دارند. می‌توانید آن را در نزدیکی پنجره‌ها با نور پراکنده قرار دهید.

این گیاه به هیچ وجه نور مستقیم خورشید را نمی‌تواند تحمل کند و حتماً باید در محلی با نور فیلتر شده قرار بگیرد. همانطور که میدانید، این گیاه جزو گیاهان مقاوم به نور کم است، پس میتواند در هر نقطه‌ای از خانه که نور کمی وجود دارد، زنده بماند. گونه سبز این گیاه را می‌توان در هر محلی از خانه نگهداری کرد، اما گونه‌های ابلق نیاز به نور بیشتری دارند.
درست است که این گیاه به نور کم مقاوم است، اما برای داشتن رشد خوب به هیچ وجه همیشه در چنین مکان‌هایی نگهداری نکنید. بهترین محل برای آن پشت پنجره با نور فیلتر شده است.
آگلونما در مقابل دود و گاز حاصله از شوفاژ و اجاق گاز حساس است و به سرعت برگ‌های پائینی خود را از دست می‌دهد. پس به هیچ وجه در معرض این گونه وسایل قرار ندهید.

دما

دمای مناسب برای آگلونما بین 18 تا 25 درجه سانتیگراد است. این گیاه حساس به سرما است، بنابراین نباید به هوای سرد و وسایل گرمایشی/سرمایشی نزدیک شود.

با رعایت این روش‌ها، می‌توانید به‌درستی مراقبت از گیاه آگلونما کنید و سلامت، زیبایی و رشد آن را حفظ کنید.

زمان تعویض گلدان

زمان تعویض گلدان

تعویض گلدان آگلونما معمولاً در هر یک یا دو سال یک‌بار پیشنهاد می‌شود. بااین‌حال، اگر ریشه‌ها بروز خارجی نشان دهند یا گیاه به نحوی ضعیف شود، ممکن است نیاز به تعویض گلدان قبل از این مدت داشته باشید.

سمی بودن گیاه آگلونما

درباره سمی بودن گیاه آگلونما، باید بگویم که شیرهٔ آگلونما در هنگام بریدن ساقه و ریشه به‌طورکلی مسموم نیست، اما برخی افراد ممکن است به آن حساسیت داشته باشند. به همین دلیل، منوط به شرایط شخصی خود، می‌توانید در هنگام لمس گیاه آگلونما احتیاط خاصی را رعایت کنید.

شیره گیاه آگلونما سمی است که باعث سوزش پوست می‌شود. همچنین، در صورت وارد شدن به دهان، سوزش در دهان، لب ها، گلو و زبان ایجاد می‌کند.

آیا گل گیاه آگلونما سمی است؟

بله، گل آگلونما سمی است. این گل حاوی ماده ای به نام آگلونمین است که به طور طبیعی سمی است و در صورت مصرف داخلی می تواند علائمی مانند تهوع، استفراغ، دیسهیدراتاسیون (کاهش مایعات در بدن)را ایجاد کند. همچنین قسمت های گل آگلونما رنگارنگ و خوشبو می باشد و می تواند جذابیت ظاهری داشته باشد، اما به دلیل سمی بودن آن، مطلوبیت استفاده از آن به عنوان گل بریده را کاهش می دهد.

نحوهٔ افزایش و تکثیر گیاه آگلونما

در مورد افزایش و تکثیر گیاه آگلونما، این کار در فصل تابستان انجام می‌شود. روش‌هایی مانند کاشت بذر، ریشه‌زنی در آب یا خاک و تقسیم ریشه می‌توانند برای تکثیر گیاه آگلونما استفاده شوند. درهرصورت، بهتر است روش مناسب برای شرایط و نیازهای خود را انتخاب کنید و دقت لازم را در اجرای صحیح روش انتخابی داشته باشید

در روش تقسیم بوته، بوته را به بخش‌های کوچکتر تقسیم کرده و در گلدان‌های جداگانه کاشت. برای کشت بذر، بذرهای گیاه را در خاک مرطوب بکارید و منتظر شروع رشد آن‌ها باشید. در روش قلمه‌زنی، برگ یا ساقه‌ای از گیاه را ببرید و در آب قرار داده تا ریشه بزند، سپس آن را در خاک بکارید.

تکثیر آگلونما در خانه از طریق تقسیم‌بندی هم انجام می‌شود

تقسیم‌بندی: برخی از گونه‌های آگلونما قادر به تکثیر بوسیله تقسیم بندی هستند. برای این کار می‌توانید عناصری از گیاه را با استفاده از ابزار تیزی مانند چاقو جدا کنید و آن‌ها را در یک محیط مناسب کاشت کنید. محیطی که برای رشد آگلونما مناسب است، شامل خاک خود آگلونما، نور خفیف و رطوبت مناسب است.

چند نوع آگلونما وجود دارد؟

پاسخ: آگلونما بیش از 40 نوع مختلف دارد. برخی از نوع‌های معروف آگلونما شامل سفیدبرفی، بلک، نقره‌ای، کاتلاس، بی جی تریمن، پیکتوم و… هستند. در این مقاله، روش نگهداری برای هر کدام از این نوع‌ها توضیح داده شده است.

پس از معرفی گیاه آگلونما می‌خواهیم به معرفی گل یخی بپردازیم.

آفات و بیماری‌های آگلونما

آگلونما ممکن است به بیماری‌ها و آفات مختلفی مبتلا شود. برخی از مشکلات رایج شامل پوسیدگی ریشه، قارچ‌های عفونی، شوری خاک و حشرات آفت می‌باشد. برای جلوگیری و درمان این مشکلات، می‌توانید از کودهای ضد عفونی کننده، قارچ‌کش‌ها و حشره‌کش‌ها استفاده کنید.
در نهایت، برای نگهداری صحیح آگلونما در خانه، بهتر است همیشه دقت کنید که گیاه در معرض نور مناسب قرار داشته باشد، آبیاری منظم و مناسب داشته باشد، در دمای مناسب قرار گیرد و از بیماری‌ها و آفات محافظت شود. با رعایت این نکات، می‌توانید از رشد و زیبایی گیاه آگلونما لذت ببرید.

دلیل لوله شدن برگ‌های آگلونما چیست؟

به طور کلی، علت لوله شدن برگهای آگلونما می‌تواند به دلایل زیر باشد:
1. نور کم: اگلونما نیاز به نور کافی دارد تا به خوبی رشد کند و انرژی لازم برای تولید غذا را از طریق فتوسنتز فراهم کند. نور کافی به برگها کمک می‌کند تا پروسه فتوسنتز را به خوبی انجام دهند و انرژی را به گیاه می‌رسانند. اگر نور کافی در اختیار گیاه قرار نگیرد، ممکن است برگها لوله شده و پژمرده شوند.
2. آبدهی نامناسب: برگها نیاز به آب و رطوبت کافی دارند تا به دلایل مشابه نور، به خوبی رشد کنند. کمبود آب می‌تواند باعث تغییر در ساختار و عملکرد سلول‌های برگی شده و باعث لوله شدن آن‌ها شود.
3. نوسانات دما: آگلونما ترجیح می‌دهد در دماهای معتدل رویش کند. نوسانات دما، به خصوص دماهای خیلی گرم یا سرد، می‌تواند باعث لوله شدن برگها شود.
4. خشک شدن خاک: خشک شدن خاک به اندازه‌ای که موجب تغییر رطوبت خاک و کاهش آب قابل دسترس گیاه شود، می‌تواند منجر به لوله شدن برگها شود.
5. عوامل بیماری‌زا و آفات: برخی بیماری‌ها و آفات می‌توانند به برگهای آگلونما آسیب برسانند و باعث لوله شدن آن‌ها شوند. برای مثال، عفونت قارچی میتواند باعث لوله شدن برگها  بشود.
نکته: دقت کنید که دلایل فوق تنها عوامل مشترک بوده و ممکن است همچنان دلایل دیگری نیز وجود داشته باشد که لوله شدن برگهای آگلونما را توجیه کنند.

سؤالات رایج

 آیا آگلونماها سمی هستند؟

در صورت قطع‌شدن ریشه و ساقه و بیرون‌زدن شیره (ساپ) آگلونما، ممکن است کمی سمی باشد. بهتر است بااحتیاط به آن دست بزنید و در صورت لزوم از دستکش و ابزار مناسب استفاده کنید.

بهترین دمایی برای رشد آگلونما چند درجه سانتیگراد است؟

پاسخ: دمای مناسب برای رشد آگلونما حدود 18 تا 25 درجه سانتیگراد است. البته، این دما ممکن است برای گونه‌ها و شرایط محیطی متفاوتی کمی تغییر کند. بهتر است دمای اطراف گیاه را پایش کرده و در صورت لزوم از روش‌های گرمایش و سرمایش متناسب استفاده کنید.

بهترین شرایط برای نگهداری آگلونما چیست؟

گیاه آگلونما یک گیاه خانگی بسیار محبوب است که نیاز به شرایط زیستی خاصی برای رشد و نگهداری دارد. در زیر شرایط اصلی برای نگهداری صحیح از گیاه آگلونما را می توانید بخوانید:

1. نور: گیاه آگلونما نیاز به نور متوسط دارد اما از نور مستقیم آفتاب جلوگیری کنید. بهترین موقعیت برای قرار دادن آگلونما نزدیک پنجره ها به خاطر ارائه نور بیشتر است.

2. دما: دما برای رشد سالم آگلونما باید در بازه 18 تا 25 درجه سانتیگراد باقی بماند. از تماس با دماهای بسیار سرد یا گرم جلوگیری کنید.

3. آبیاری: آگلونما نیاز به آبیاری منظم دارد. خاک را مرطوب نگه دارید، اما اجازه ندهید خاک خیس شود یا بیش از حد خشک شود. پیش از آبیاری، از خشک شدن بالای خاک اطمینان حاصل کنید.

4. خاک: از خاک خاکستری و حاوی مواد آلی برای آگلونما استفاده کنید. از خاک درختان دکمه ای نیز می توانید استفاده کنید. از خاکهای قابل نفوذ استفاده کنید تا از رطوبت زائد و آبدهی بیش از حد جلوگیری کنید.

5. کوددهی: استفاده از کود یکبار در ماه بهترین روش برای پرورش آگلونما است.

6. توجه به بیماری‌ها و آفات: مراقب احتمالی بیماری‌ها و آفاتی مانند پشه سفید، عقرب قهوه‌ای و زخم سیاه باشید. در صورت تشخیص مشکلات، اقدام به درمان مناسب کنید. با رعایت این شرایط، شما می توانید گیاه آگلونما را در خانه خود به خوبی نگهدارید و از رشد و سلامتی آن لذت ببرید.

سخن پایانی

گیاه آگلونما! با تشکر از شما برای همراهی و مطالعه. گیاه آگلونما به‌عنوان یک گیاه زینتی بادوام در داخل منزل یا آپارتمان، با تنوع رنگ‌بندی و گونه‌های مختلفش، یک انتخاب عالی است. به‌علاوه، این گیاه به‌عنوان یک خوشه سبز، می‌تواند به رفع آلودگی و تصفیه هوا کمک کند. امیدوارم که مقاله ما برایتان مفید واقع شده باشد. برای هر گونه سؤال یا کمک بیشتر در زمینه آگلونما یا هر موضوع دیگر، همچنان در دسترس هستیم.

5/5 - (36 امتیاز)
نگین حبیبی
من نگین حبیبی متولد 1379، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته مدیریت کسب و کار هستم. علاقه‌مند به فعالیت در زمینه سئو و دیجیتال مارکتینگ هستم. امیدوارم از تمام مطالب منتشرشده از طرف بنده رضایت کامل داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره جهت خرید دوره های آموزشی و خدمات تیم والادیزاین