گل شقایق، نمادی از صلح تا مرگ

گل شقایق، نمادی از صلح تا مرگ

گل شقایق، نمادی از صلح تا مرگ! آکادمی آموزش گل آرایی والادیزاین در مطلبی جدید شما را با گل شقایق آشنا می‌کند. گل شقایق گیاهی است یک‌ساله از خانواده آلاله‌های علفی و به شکل درختچه‌های کوتاه به ارتفاع 70 تا 90 سانتی‌متر در دامنه کوه‌ها و دشت‌ها به‌صورت چرخ‌فلک یا لاله‌های خاردار و رویش وحشی و دارای بسیاری از خواص.

بیشتر شقایق‌ها در آسیای مرکزی و جنوبی از جمله ایران، ترکیه و ارمنستان یافت می‌شوند.

شقایق‌ها دارای رنگ‌های زرد، صورتی، قرمز و نارنجی و همچنین برگ‌های ساده و کرک‌دار هستند. گل شقایق و لاله نومانی دارای گلبرگ‌های قرمز و داخلی با دانه‌های سیاه است. نام‌های دیگر آن قرمز و توت است.

گل شقایق، نمادی از صلح تا مرگ

گل شقایق، نمادی از صلح تا مرگ

یکی از گل‌های نمادین گل شقایق است. یعنی صلح و مرگ و هجران و دوری. این نماد خواب ابدی و شقایق قرمز برای بزرگداشت و احترام سربازان جان‌باخته در جنگ است. شقایق در ادبیات فارسی به‌عنوان «داغ» یاد می شود که منشأ هجران و دوری از دوست است.

مراقبت از گل شقایق بر اساس اصول است.

شقایق‌ها روش و اصول نگهداری خاص خود را دارند. برای داشتن گل‌وگیاه سالم باید اصول مراقبت ویژه از گل‌وگیاه را دانست و سپس از آن‌ها به‌خوبی مراقبت کرد.

روش و مقدار آبیاری گل شقایق

وقتی خاک خشک شد باید گل شقایق را آبیاری کنید؛ زیرا در برابر کم‌آبی مقاوم است.

خاک مناسب برای شقایق‌ها

بهترین خاک برای پرورش این گل، خاک غنی با زهکش و خاک رس فراوان است. اگر می‌خواهید شقایق را در گلدان پرورش دهید، به مخلوطی از خاک باغچه و خاک برگ نیاز دارید.

نور مناسب و کافی

نور خورشید برای گل‌های باکیفیت‌تر موردنیاز است. قرارگرفتن این گل در معرض نور کافی آفتاب باعث ایجاد گل‌های باکیفیت و رنگارنگ می شود.

بهترین میزان دما برای گل‌های شقایق

شقایق تا 15 درجه سرما را تحمل می‌کند؛ اما به‌طورکلی 14 تا 20 درجه سانتی‌گراد مناسب‌ترین دما برای این گل است. مناسب‌ترین دما در شب 5 تا 11 درجه است.

کود

قبل از کاشت گل، باید خاک را با کمپوست یا کود مخلوط کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید. توصیه می شود کوددهی متعادل باشد.

انواع مختلفی از شقایق‌ها

شقایق کوهی نوعی شقایق است که در باغ‌های صخره‌ای رشد می‌کند و گل‌های بزرگی به رنگ‌های سفید، زرد، قرمز و نارنجی دارد.

نوعی از شقایق سیاه که بومی انگلستان است علف هرز است.

گل شقایق قرمز

طبیعتی سرد و خشک دارد و نام آن خشخاش سرخ است. شقایق قرمز یکی از نام‌های این نوع شقایق است.

گل شقایق صورتی

شقایق صورتی گیاهی با رشد بالا است. ارتفاع آن 75 سانتی‌متر و عرض آن 30 سانتی‌متر است. برگ‌های این گیاه سبز تیره و دارای گل‌هایی به رنگ‌های قرمز، سفید، صورتی و بنفش است. برای رشد این نوع شقایق‌ها به آفتاب و نیمه سایه، خاک با آب و زهکش کافی و کاشت بذر در پاییز یا بهار نیاز دارد.

گل شقایق شرقی

خانواده پاپاورها گیاهی چند ساله به نام شقایق شرقی دارند. این گیاه مربوط به قفقاز، شمال شرقی ترکیه و شمال ایران است. نوع وحشی آن به رنگ قرمز تیره و نارنجی است. باغ‌هایی با رنگ سفید دارای لکه‌های بنفش تیره و صورتی هستند.

نوع شقایق که پس از تشکیل گل‌ها می‌ریزد دارای ساقه‌ها و برگ‌های کرک‌دار و خشن است. با شروع باران‌های پاییزی برگ‌ها و گل‌های جدید ایجاد می شود. شقایق شرقی برای رشد مناسب به خاکی با زهکشی مناسب و خنثی با pH 6.5 تا 7، آفتاب، دمای 21 درجه و رطوبت متوسط نیاز دارد.

کود دامی پوسیده یا کمپوست برای کوددهی مناسب است. از این نوع شقایق‌ها در محوطه‌سازی استفاده می شود.

گل شقایق مکزیکی

این نوع شقایق دارای برگ‌های بیضی‌شکل شکافته با رنگ سبز آبی و گل‌هایی به عرض 8 سانتی‌متر است. شقایق مکزیکی به خاک حاصلخیز و زهکشی شده با دمای حداقل صفر درجه و نور و آفتاب کافی برای رشد نیاز دارد و گل‌های آن در فصل تابستان ظاهر می شود و به‌عنوان شاخه استفاده می شود. در بهار، شقایق‌های مکزیکی را می‌توان با بذر کاشت.

گل شقایق کالیفرنیایی

این نوع شقایق با ارتفاع 30 سانتی‌متر یکی از گل‌های بومی محبوب کالیفرنیا است. برگ‌های آن مانند برگ‌های هویج با رنگ آبی مایل به خاکستری و گل‌های فنجانی شکل زیبا با 4 گلبرگ و زرد، نارنجی، صورتی، قرمز، سفید و گاهی دورنگ است.

اگر در شرایط رشد مناسب قرار گیرد، دوره گلدهی آن تا 2 تا 3 ماه طول می‌کشد. برای افزایش گلدهی، گل‌های پژمرده را حذف کنید. شقایق کالیفرنیایی به محیطی آفتابی، گرما، خاک غنی و سبک و آب کمی نیاز دارد.

گل شقایق مزرعه

شقایق صحرایی گیاهی است یک‌ساله با برگ‌های کرک‌دار و لوب دار و گل‌های فنجانی با رنگ صورتی و بنفش کم‌رنگ. این گل برای رشد بهتر به محیطی آفتابی، خاک مرطوب و حداقل دمای 15 درجه نیاز دارد و با کاشت بذر در بهار و پاییز تکثیر می شود.

مشکلات و بیماری‌ها

معمولاً شقایق‌ها در معرض بیماری‌ها یا مشکلاتی نیستند. اگر رطوبت زیاد باشد گیاهان دچار مشکل می‌شوند. این مشکل با قارچ‌کش‌ها قابل‌درمان است.

خواص شقایق ها

خواص شقایق ها

برخی از مزایا و معایب شقایق در اینجا معرفی می‌شوند.

 • شقایق به دلیل داشتن مواد مخدر برای درمان بی‌خوابی و اختلالات خواب مؤثر است.
 • چین‌وچروک و لکه‌های پوستی قابل‌درمان است.
 • آسم و سرفه را می‌توان با گل‌های شقایق به دلیل خاصیت ضد سرفه درمان کرد.
 • چای سرد با گل‌های شقایق تأثیر مثبتی در بهبود اعتیاد دارد.
 • این را می‌توان با عسل و آب‌لیمو میل کرد.
 • حذف موهای سفید و رشد مجدد مو.
 • درد سیاتیک قابل‌درمان و کاهش است.
 • انزال زودرس قابل‌درمان است.
 • ادرارآور و ملین است

راه‌هایی برای پرورش شقایق وجود دارد.

کاشت بذر، تقسیم ریشه و تکثیر گل شقایق قابل‌انجام است.

 1.  کاشت بذر

کاشت در اواخر زمستان یا اوایل بهار یکی از روش‌هایی است که می‌توان از این روش استفاده کرد. در مناطق با آب‌وهوای معتدل، بذرها را در اواخر تابستان و پاییز بکارید. اگر می‌خواهید این گل را در گلدان بکارید، باید روی آن را با یک‌لایه نازک خاک بپوشانید و بعد از تمام‌شدن بذرها را اسپری کنید.

 • گلدان آماده شده را باید در مکانی با نور کافی قرار داد و تا زمانی که بذرها شروع به رشد کنند، خاک مرطوب باشد. معمولاً بعد از 12 هفته گل می‌دهد. البته اگر تمام شرایط رشد اعم از نور و دما و میزان آبیاری مناسب باشد، گلدهی می‌تواند در عرض 2 ماه انجام شود.
 1. تقسیم ریشه

تقسیم ریشه و جداسازی گیاه از گیاهان مادری چند ساله روش بعدی تکثیر شقایق است. برگ‌ها را می‌توان در پایان فصل تابستان خشک کرد. اگر می‌خواهید در باغچه یا زمین بکارید باید فواصل را رعایت کنید و بهترین فاصله 15 تا 30 سانتی‌متر است.

نکته: درباره گل نسرین هم اطلاعات لازم رو کسب کنید و بیشتر این گل عالی را بشناسید.

سؤالات رایج مخاطبین

معنی و مفهوم گل شقایق از نظر ویژگی خاص چیست؟

یادآور شهدا و سربازانی که در جنگ جان باختند و در جبهه‌ها رشد کردند با این گل زیبا به‌یادگارمانده‌اند.

بهترین دما برای شقایق‌ها چقدر است؟

به‌طورکلی بهترین و مناسب‌ترین دما برای شقایق 14 تا 20 درجه سانتی‌گراد است.

آیا پروانه‌ها طرف‌دار شقایق هستند؟

بله پروانه‌ها جذب شهد شقایق‌ها و پرندگان نیز پس از مرگ گل‌ها جذب بذرهای گیاه می‌شوند.

سخن و کلام آخر

گل شقایق، نمادی از صلح تا مرگ! اصول مراقبت از شقایق در این مقاله بررسی شد. در دامنه کوه‌ها و دشت‌ها درختچه‌هایی وجود دارد که پرمعنا از خانواده آلاله است. در طب سنتی این گل خواص درمانی دارد.

به گل همیشه عشق هم معروف است که انواع و رنگ‌های بسیار متنوعی دارد و با نام‌های گل لاله، شقایق قرمز، خشخاش سیاه و خشخاش منثور نیز شناخته می شود. شقایق‌ها گل‌های نمادینی هستند و برای گرامیداشت شهدایی که در جبهه‌های جنگ رشد کرده‌اند استفاده می شود.

سپاس از توجه شما حمایت‌های شما قابل قدردانی است.

5/5 - (21 امتیاز)
نگین حبیبی
من نگین حبیبی متولد 1379، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته مدیریت کسب و کار هستم. علاقه‌مند به فعالیت در زمینه سئو و دیجیتال مارکتینگ هستم. امیدوارم از تمام مطالب منتشرشده از طرف بنده رضایت کامل داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره جهت خرید دوره های آموزشی و خدمات تیم والادیزاین