معرفی گل میمون، نمادی از فریبکاری، لطف و بزرگی

معرفی گل میمون، نمادی از فریبکاری، لطف و بزرگی

معرفی گل میمون، نمادی از فریبکاری، لطف و بزرگی! گل میمون که با نام علمیAntirrhinum majus شناخته می‌شود، یکی از جذاب‌ترین گل‌های زینتی است که در فصل گرم تابستان به فضای سبز جلوه زیبا و چشم‌نوازی می‌بخشد. گیاه گل میمون عضو خانواده میمونیان است و دارای رنگ‌بندی زیبا و متنوعی است که شامل رنگ‌های سفید، نارنجی، زرد، قرمز، صورتی، بنفش و ترکیبی و لکه‌ای می‌شود. در ادامه همراه سایت والا دیزاین باشید.

معرفی گل میمون، نمادی از فریبکاری، لطف و بزرگی

معرفی گل میمون، نمادی از فریبکاری، لطف و بزرگی

گل میمون، اصالتاً یک گیاه منطقه مدیترانه است که در بسیاری از نقاط از جمله آفریقا، ترکیه، اروپا و سوریه کشت می‌شود. دلیل نام‌گذاری این گل به “گل میمون”، شباهت آن با دهان میمون است. گیاه گل میمون از آن دسته از گیاهانی است که در فصل سرما بخش اعظمی از آن از بین می‌رود و در بهار از ریشه دوباره رشد کرده و گل می‌دهد.

شکل ظاهری گل میمون

این گل به شکل دو لب روی‌هم با 5 گلبرگ طراحی شده است که در قسمت بالایی، دارای 2 گلبرگ و در قسمت پایینی، دارای 3 گلبرگ است. این گل در حالت بسته به نظر می‌رسد؛ اما بااین‌وجود، زنبورهای عسل برای استفاده از شهدش وارد آن می‌شوند و عسل تولید می‌کنند. ارتفاع حدود ۱۰ سانتیمتر تا 2  متر رشد می‌کند. برگ‌های این گیاه به شکل نیزه‌ای و با رنگ سبز تیره ظاهر می‌شوند.

اصول و نیاز مراقبت از گل میمون

همان‌طور که تمام موجودات زنده و گیاهان دیگر، گل میمون نیز برای حفظ سلامتی و زیبایی خود نیاز به مراقبت دارد. برای مراقبت از گل میمون، باید این نکات را در نظر داشت:

خاک مناسب

گل میمون برای رشد مناسب به خاکی نیاز دارد که دارای زهکشی مناسب باشد. این گیاه در خاک‌‌های ترکیبی از خاک‌برگ و کود پوسیده حیوانی، شرایط رشد خوبی دارد. همچنین، تهویه خاک برای گل میمون بسیار مهم است. برای تهویه مناسب، می‌توانید در اوایل فصل رشد سطح خاک را هم زده و با حذف علف‌های هرز، بوته‌ها را تقویت کنید.

نکته: درباره گل نسرین هم اطلاعات لازم رو کسب کنید و بیشتر این گل عالی را بشناسید.

کوددهی مناسب گیاه

یک نوع از گل‌های میمون وجود دارد که به‌صورت شاخه‌های بریده و جهت کاشت در گلدان مورداستفاده قرار می‌گیرند. این نوع گل‌های میمون به کود غلیظ نیازی ندارند و به دلیل حساسیت به کود، استفاده از کودهای غلیظ می‌تواند باعث آسیب و زردشدن برگ‌ها شود. هرگونه استفاده از کود باید طبق مشورت با کارشناسان انجام شود.

آبیاری گیاه میمون

هر زمان که سطح خاک کمی خشک شد، زمان مناسبی برای آبیاری است. بااین‌حال، درصورتی‌که خاک مرطوب باشد، بهتر است آبیاری را کمتر انجام داده و خاک را نگه دارید تا خشک شود. در غیر این صورت، ممکن است باعث بروز بیماری‌های قارچی، پوسیدگی در قسمت ریشه و کاهش یا عدم گل‌دهی شود. میزان دمای هوا نیز بر جذب آب در قسمت ریشه تأثیرگذار است و کاهش دما در اطراف ریشه‌ها می‌تواند باعث پژمردگی گیاه شود؛ بنابراین، باید در زمان‌های بسیار گرم و سرد، به آبیاری منظم و کافی توجه کرد تا گیاه به‌درستی رشد کند.

دمای کافی برای نگهداری گیاه

گل میمون به آب‌وهوای سرد و خشک علاقه‌مند است و در هوای سرد بسیار مقاوم است. بهترین رشد و گل‌دهی این گیاه در دمای 21 درجه سانتیگراد است. به‌طورکلی، دمای مناسب شب برای گل میمون، بین 5 تا 10 درجه سانتیگراد است. با افزایش دما تا 26 تا 32 درجه سانتیگراد، گل‌دهی گل میمون کاهش می‌یابد، بنابراین در تابستان و هوای گرم بهتر است این گیاه را در محیطی با دمای پایین‌تر نگه دارید.

نور مناسب و کافی

گل میمون برای کیفیت رشد به نور خوب و کافی نیاز دارد. به همین جهت، در کاشت آن، باید به میزان نور در باغچه یا محل نگهداری گلدان توجه کرد. به‌طورکلی، گل‌های میمون به میزان 6 تا 8 ساعت از نور خورشید در روز نیاز دارند و نور کم می‌تواند باعث کاهش گل‌دهی و بروز بیماری‌های قارچی شود. همچنین، نور خیلی شدید و گرم نیز برای گل میمون مناسب نیست.

انواع گل میمون

گل میمون از نظر ارتفاع به سه نوع پاکوتاه، متوسط و پابلند تقسیم‌بندی می‌شود که ارتفاع آن‌ها به ترتیب در حدود 20 سانتی‌متر، 45 تا 50 سانتی‌متر و 65 تا 70 سانتی‌متر است. باتوجه‌به شرایط آب‌وهوایی، این گیاه را می‌توان در مناطق سرد به مدت یک سال و در مناطقی با زمستان نسبتاً ملایم و دمای حدود 10 درجه سانتی‌گراد به مدت دو سال کشت کرد. همچنین، نوعی دیگر از گل میمون وجود دارد که به‌صورت همیشگی گل‌دهی دارد. انواع پاکوتاه گل میمون برای فضاسازی و گل‌کاری، کاشت در گلدان‌ها، باکس‌ها و انواع پابلند آن برای حاشیه‌سازی کنار دیوارها استفاده می‌شود.

افزایش و تکثیر گل میمون

افزایش و تکثیر گل میمون

گل میمون قابل‌تکثیر از طریق سه روش کاشت بذر، قلمه‌زنی و تقسیم بوته است. بهترین روش کاشت گل میمون از طریق کاشت بذر است که به دو شکل انجام می‌شود.

کاشت بذر

کاشت بذر بهترین روش تکثیر گل میمون است که به دو شکل انجام می‌شود.

روش اول

در فصل پاییز، بذرهای گل میمون در ترکیبی از ماسه و خاک‌برگ کار می‌شوند. بهترین روش کاشت بذر این گیاه در گلخانه یا منزل است. معمولاً، جوانه‌زنی گل میمون پس از حدود 10 تا 20 روز انجام می‌شود. در اوایل فصل بهار، می‌توانید نهال‌های گل میمون را به گلدان یا باغچه منتقل کنید.

روش دوم

روش مستقیم کاشت بذر گل میمون به این شکل است که در فصل بهار، بذرها را به‌صورت مستقیم در محل موردنظر کاشت می‌کنند. در این روش، فاصله بین بوته‌ها باید رعایت شود و برای آبیاری از روش اسپری و آب‌پاشی استفاده می‌شود. فاصله بین گیاهان باتوجه‌به نوع آن‌ها متفاوت است. فاصله بین نوع کوتاه حدود 30 سانتی‌متر و بین نوع بلند حدود 50 سانتی‌متر است.

قلمه‌زنی

تکثیر گل میمون از طریق قلمه‌زنی برای مدل‌هایی است که با کاشت بذر قابل‌تکثیر نیستند. بهترین زمان برای قلمه‌زنی ساقه‌های گل میمون در پایان فصل تابستان و یا شروع فصل پاییز است. در این روش، ابتدا برش از ساقه‌ها برداشته می‌شود و پس از رشد ریشه، در محل موردنظر و اصلی کاشت می‌شود.

راه‌های تقسیم بوته

روش تقسیم بوته گل میمون در فصل پایان زمستان و یا پاییز نیز از دیگر روش‌های تکثیر این گیاه است. در این روش، ابتدا ریشه گیاه را درآورده و پس از تمیزکردن آن، به چند قسمت تقسیم می‌کنند و سپس هر قسمت را در جای مناسب کاشت می‌کنند.

سوالات متداول

چگونه می‌توان گل میمون را تکثیر کرد؟

گل میمون را می‌توان از سه طریق قلمه‌زنی، کاشت بذر و تقسیم بوته تکثیر کرد.

آبیاری گل میمون باید به چه صورت باشد؟

برای آبیاری این گل باید صبر کنید تا خاک خشک شود و بعد آبیاری را انجام دهید در غیر اینصورت باعث بروز بیماری‌های قارچی می‌شوید.

چه خاکی برای گل میمون مناسب است؟

ترکیبی از خاک‌برگ و کود پوسیده حیوانی بهترین است. تهویه خاک بسیار مهم است.

سخن آخر

معرفی گل میمون، نمادی از فریبکاری، لطف و بزرگی! گل میمون، یکی از گل‌های بسیار زیبا و جذاب از اعضای خانواده میمونیان است که با رنگ‌بندی متنوعی از رنگ‌های زرد، قرمز، صورتی، سفید، بنفش، نارنجی و ترکیبی همراه است. نام‌گذاری این گل به دلیل شباهت آن با دهان میمون است. در مطلب بالا، روش‌های تکثیر گل میمون از طریق کاشت بذر، قلمه‌زنی و تقسیم بوته شرح داده شده است. امیدواریم با ارائه این معرفی و توضیحات، علاقه‌مندان به گل‌وگیاه، بیشتر با این گل زیبا آشنا شوند. درصورتی‌که نظر و پیشنهادی در این زمینه دارید، آن را با ما به اشتراک بگذارید. سپاس از همراهی شما.

5/5 - (21 امتیاز)
نگین حبیبی
من نگین حبیبی متولد 1379، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته مدیریت کسب و کار هستم. علاقه‌مند به فعالیت در زمینه سئو و دیجیتال مارکتینگ هستم. امیدوارم از تمام مطالب منتشرشده از طرف بنده رضایت کامل داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره جهت خرید دوره های آموزشی و خدمات تیم والادیزاین