فوت‌وفن گل‌های آپارتمانی | روش نگهداری و معرفی آن‌ها

فوت‌وفن گل‌های آپارتمانی | روش نگهداری و معرفی آن‌ها

فوت‌وفن گل‌های آپارتمانی به شما کمک می‌کند تا بتوانید خیلی راحت از گل‌های خود نگهداری کنید. خانه‌های آپارتمانی حتی با گل آرایی های کوچک تراس به سرسبزی و طراوت گل‌وگیاه نیاز دارند، اما چه نوع گیاهان و گل‌های آپارتمانی برای نگهداری مناسب هستند، چگونه تکثیر شوند و چگونه از آن‌ها به‌خوبی مراقبت کنیم؟ در این مقاله به موضوع بحث می‌پردازیم.

در ادامه این بخش از آموزش گل آرایی همراه سایت والا دیزاین باشید.

فوت‌وفن گل‌های آپارتمانی | روش نگهداری و معرفی آن‌ها

فوت‌وفن گل‌های آپارتمانی | روش نگهداری و معرفی آن‌ها

فوت‌وفن گل‌های آپارتمانی | روش نگهداری و معرفی آن‌ها

گل‌های آپارتمانی که از نظر زیبایی، طول عمر و محبوبیت عالی هستند، بهترین هستند. در ادامه با چند گیاه محبوب آشنا خواهیم شد.

پوتوس (پتوس)

این گل مقاوم و جذاب در کمترین خانه و آپارتمانی یافت نمی‌شود. تأثیر این گیاه بر رطوبت جو و افزایش اکسیژن آن را بسیار محبوب کرده است.

پوتوس طلایی‌رنگ زرد روشن دارد و به کمترین میزان نور نیاز دارد. نگهداری ملکه مرمر دشوارتر است؛ زیرا رشد کمی دارد.

نکته

پوتوس یک گیاه سایه‌دار و درحال‌رشد در فضای داخلی است. آبیاری برای اطمینان از مرطوب بودن ریشه‌ها مهم‌تر از مقدار آبی است که برگ‌ها را زرد و قهوه‌ای می‌کند. صبر کنید تا یک‌تکه پوتوس ریشه بزند و آن را در آب قرار دهید.

سانسوریا

سانسوریا گیاهی همیشه‌سبز و مقاوم است. این گل‌های آپارتمانی علاوه بر تولید اکسیژن، برای جذب آلاینده‌های هوا نیز مفید هستند.

اگر می‌خواهید شب‌ها راحت بخوابید، این گیاه را در اتاق‌خواب خود نگه دارید. سانسوریا را می‌توان از طریق تقسیم ریشه و قلمه‌زدن رشد داد.

نکته

این گیاه اگرچه در برابر آب و دما و نور کم مقاوم است؛ اما در نور کامل به‌خوبی رشد می‌کند و دمای زیر 10 درجه را تحمل نمی‌کند و نباید فاصله خشکی بین دو آبیاری آن‌قدر زیاد باشد که برگ‌های آن چروک شود. خاک کمپوست برای آن بهترین است. 

آلوئه‌ورا

این گیاه ساقه کوتاه از طریق قاعده گیاه (یا به اصطلاح پایه) تکثیر می‌شود. آلوئه‌ورا به دلیل روش فتوسنتزی که دارد برای مناطق گرمسیری و خشک مناسب است.

این گیاه فواید زیادی دارد. از آب آن به عنوان نوشیدنی مقوی استفاده می کنند و برای مراقبت از پوست مفید است.

نکته

پایه ثابت بسیاری از کرم‌ها و لوازم آرایشی به این دلیل است که خواص درمانی زیادی برای پوست دارد. چون قند خون را پایین می‌آورد، برای درمان دیابت بسیار مفید است و برای تسکین دردهای کمر و مفاصل نیز کاربرد دارد.

این گیاه به نور زیادی نیاز دارد. برگ‌های آن در اثر نور مستقیم و نور کم سیاه می‌شود.

حسن‌یوسف

این گل‌های آپارتمان رنگارنگ و متنوع هستند. نور کافی و غیر مستقیم برای گل‌های آپارتمانی ایده آل است، آبیاری فراوان و خاک قلیایی برای آن‌ها مفید است و نیاز به مراقبت ویژه دارند. سعی کنید در بهار با تعویض گلدان آن شاخه ها را کوتاه نگه دارید.

نکته

خاک گلدان در فصل زمستان به آبیاری کمتری نیاز دارد. ساقه گیاه در صورت آبیاری بیش از نیاز گیاه سیاه می‌شود. برای آبیاری آن از آب جوشیده یا خنک شده استفاده کنید.

بن سای یکی از زیباترین گل‌های آپارتمانی

عکس گیاه بن سای در منزل

عکس گیاه بن سای در منزل

این گیاه انواع مختلفی دارد. بسیار خاص است زیرا بومی آسیای شرقی است. نگه داشتن بن سای یک هنر است.

این گلدان زیبا نیاز به نور غیر مستقیم دارد و هرگز نباید تشنه باشد. آب را در پای قابلمه می ریزند تا از سوراخ های ته آن خارج شود. نگهداری از جینسینگ بنسای آسان است. سعی کنید با قرار دادن بن سای روی زمین، او را از زمین دور نگه دارید.

جای خوبی برای گذاشتن آن، روی میز و کتابخانه است. به شرطی که 4 تا 6 ساعت از نور خورشید استفاده کند. این انواع گیاه آپارتمانی را می‌توانید استفاده کنید.

نکته

هرس کردن بونسای یکی از مهم ترین کارهایی است که باید انجام دهید تا ظاهری زیبا داشته باشید. رشد شاخه ها و پر شدن آن‌ها یکی از دلایل انجام این کار است.

اگر می‌خواهید به جای چیدن جوانه ها، برگ‌ها را ببرید، باید از قیچی بونسای استفاده کنید. خاک مخصوص بن سای را می توانید در بازار پیدا کنید، مهم است که یک بن سای سالم با عمر طولانی داشته باشید.

گیاه برگ‌انجیری

گیاه برگ انجیر همیشه‌سبز و زیباست. رشد آن صعودی و نزولی است. در ابتدا شبیه قلب است اما به مرور زمان بریدگی های عمیقی در کناره های آن ایجاد می‌شود و به رنگ سبز تیره است.

ریشه های برگ انجیر امکان حمایت از آن را فراهم می‌کند که این یک ویژگی است. گیاه برگ انجیر هر 10 روز یکبار نیاز به آبیاری، رطوبت کافی و نور غیر مستقیم دارد و تکثیر و افزایش آن از طریق قلمه‌زدن انجام می‌شود. یک متر سرعت رشد یک گیاه بالغ است.

گیاه پیله آ

یکی از گیاهان و گل‌های کوچک همیشه‌سبز داخل خانه، گیاه پیله است. این گیاه به دلیل زیبایی و برگ‌های بیضی شکل به طول 8 سانتی متر مشهور است. گیاه پیله هر 5 روز یکبار نیاز به آبیاری و نور غیر مستقیم دارد و تکثیر آن از طریق قلمه‌زدن و تقسیم بوته انجام می‌شود.

نکته: حتما مقاله انواع خاک گلدان از سایت والا دیزاین را مطالعه کنید.

سؤالات مکرر

بهترین مکان برای نگهداری گل در آپارتمان کجا است؟

اگر می‌خواهید گل‌ها را در آپارتمان خود نگه دارید، آن‌ها را در نزدیکی پنجره‌های جنوبی قرار دهید.

کدام گل‌های آپارتمانی مقاوم‌ترند؟

گیاهانی هستند که در برابر نور و آب مقاوم هستند. پوتوس و سانسوریا دو نوع از آن‌ها هستند که در این مقاله به آن‌ها اشاره شده است.

کدام گیاهان آپارتمانی به نور زیادی نیاز ندارند؟

بیشتر گل‌های سرپوشیده سایه‌دوست و غیرمستقیم نوردوست هستند، اما برخی از گیاهان مانند سانسوریا، انجیر چسبنده، برگ انجیر و… حتی با نور نیز می‌توانند زنده بمانند.

سخن آخر

فوت‌وفن گل‌های آپارتمانی از معرفی تا روش‌های نگه‌داری !درست است که گل‌های آپارتمانی باعث طروات بخشیدن به محیط، از بین بردن آلاینده ها و افزایش اکسیژن می‌شود، اما برای حفظ و نگه‌داری آن‌ها باید هوای تازه به آن‌ها برسد، به علاوه برای سبز و شاداب ماندن برگ‌هایشان به نور کافی نیاز دارند.

گرچه مقدار دریافت نور برای هر گیاه متفاوت است. گیاهان آپارتمانی هم مثل هر جانداری نیاز به آب و غذای کافی دارند، همان طور که از کم آبی خشک و زرد می شوند زیاده روی در آبیاری هم آنها را پژمرده می‌کند و به ریشه شان آسیب می رساند.

خاک مناسب همراه با کمی ماسه، گلدان هایی که در کف آن سوراخ وحود دارد و باعث جریان هوا و آب به داخل خاک و ریشه‌ها می‌شود، رطوبت کافی هوا بخصوص در فصل زمستان، توجه به آفت های گیاه و استفاده از کود مناسب از جمله موارد مهمی هستند که در حفظ و نگه‌داری گل‌های آپارتمانی موثرند.

ممنون از همراهی گرمتون

5/5 - (38 امتیاز)
نگین حبیبی
من نگین حبیبی متولد 1379، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته مدیریت کسب و کار هستم. علاقه‌مند به فعالیت در زمینه سئو و دیجیتال مارکتینگ هستم. امیدوارم از تمام مطالب منتشرشده از طرف بنده رضایت کامل داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره جهت خرید دوره های آموزشی و خدمات تیم والادیزاین