آشنایی با 3 نوع گل شیپوری + روش‌های نگهداری و تکثیر

آشنایی با 3 نوع گل شیپوری + روش های نگهداری و تکثیر

آشنایی با 3 نوع گل شیپوری + روش‌های نگهداری و تکثیر! گل شیپوری یکی از گل‌های زینتی محبوب در باغچه‌ها و تزئینات داخلی است. نام علمی آن Zantedeschia aethiopica است و در طول بهار و تابستان می‌توانید آن را درخیابان‌ها و فروشگاه‌های گل پیدا کنید.

گل‌های شیپوری در مراسم عروسی و تزئینات مجالس نیز بسیار محبوب هستند. در بعضی مناطق، برگ‌های شیپوری برای تزئین پایه‌های جشن‌ها استفاده می‌شوند. به طور کلی، گل شیپوری کشت و پرورش نسبتاً آسانی دارد و می‌تواند در شرایط خانگی رشد کند.

برای رشد بهتر، بهتر است که این گیاه را در خاک‌های حاوی مقدار مناسبی سطح برگ‌های شیپوری و رطوبت قرار دهید و آن را در محیطی با دمای ۲۰_۲۵ درجه سانتی‌گراد نگهداری کنید. همچنین باید به گل‌های شیپوری به طور منظم آب بدهید. اما از رطوبت زیاد و آب‌دهی بیش از حد خودداری کنید.

در ادامه با سایت والا دیزاین همراه باشید.

آشنایی با 3 نوع گل شیپوری + روش‌های نگهداری و تکثیر

آشنایی با 3 نوع گل شیپوری + روش های نگهداری و تکثیر

در کنار شیپوری های طبیعی، انواع دورگه ای هم با عنوان دورگه های رنگی (زینتی) با ارتفاع 60 سانتی متری نیز وجود دارد. این نوع گل‌های شیپوری معمولاً در فصل تابستان گل دهی دارند و نسبت به نوع طبیعی، ظریف تر و زیباتر هستند.

این نوع گل شیپوری در تزئینات داخلی و خارجی بسیار محبوب است و به دلیل ظاهر زیبا و جذاب آن، در مراسم عروسی و تزئینات مجالس نیز بکار می‌رود.

برای رشد بهتر دورگه های رنگی شیپوری، بهتر است این گیاه را در خاک‌های حاوی مقدار مناسبی سطح برگ‌های شیپوری و رطوبت قرار داد و آن را در محیطی با دمای ۲۰۲۵ درجه سانتی‌گراد نگهداری کرد. همچنین باید به گل‌های شیپوری آبیاری منظمی داشته باشید اما از رطوبت زیاد و آب‌دهی بیش از حد خودداری کنید.

اتیوپیایی (Anthiopica)

نمونه‌ای از معروفترین و پرطرفدارترین شیپور‌ها، نوعی گل شیپوری است که به دلیل شکل و رنگ ظاهری آن، در بین مردم شناخته شده و مشهور است. این نوع شیپوری در صورت داشتن دما و رطوبت مناسب، قابلیت گل‌دهی پیوسته را دارد؛ اما با افزایش دما به بیش از ۲۱ درجه، فعالیت گل‌های آن کاهش می‌یابد و حتی ممکن است متوقف شود.

این نوع گل شیپوری دارای گلبرگ‌های بزرگ در قالب قیف با رنگ سفید و ارتفاع تا یک متر و برگ‌هایی به طول تا ۴۵ سانتی‌متر است.

گل شیپوری صورتی (Rehmannii)

این گیاه در فصل تابستان گل می‌دهد و گل‌های آن به رنگ صورتی هستند. گل شیپوری صورتی قادر است در برابر هوای سرد مقاومت کند و می‌تواند در دمای پایین نیز رشد کند.

ارتفاع این گیاه تا حدود ۴۰ سانتی‌متر می‌رسد. برای رشد بهتر گل شیپوری صورتی، بهتر است گیاه را در خاک حاوی عناصر غذایی مناسب و با دمای معتدلی که در حدود ۲۱_۲۶ درجه سانتی‌گراد باشد، نگهداری کنید. همچنین، به گل‌های شیپوری صورتی آبیاری منظمی بدهید اما از رطوبت زیاد و آبیاری بیش از حد خودداری کنید.

گل شیپوری طلایی (Zelliottiana)

این گیاه در ماه‌های شهریور و مهر کشت می‌شود و گل‌های زرد رنگی دارد که به گل زرد طلایی هم معروف هستند. این گل با ارتفاع 60 تا 80 سانتیمتر در فصل تابستان گل می‌دهد.

برای رشد بهتر گل شیپوری زرد، بهتر است گیاه را در خاک حاوی عناصر غذایی مناسب و با دمای معتدلی که در حدود ۲۱_۲۶ درجه سانتی‌گراد باشد، نگهداری کنید. همچنین، به گل‌های شیپوری زرد آبیاری منظمی بدهید اما از رطوبت زیاد و آبیاری بیش از حد خودداری کنید.

مراقبت از گل شیپوری

مراقب از گل شیپوری

بسیار خوب، درست است که گل شیپوری هم مانند سایر گل‌ها برای نگهداری مناسب به اصول خاصی نیاز دارد. در ادامه همراه سایت والا دیزاین باشید.

میزان آب مورد نظر

بهتر است به گیاه پس از کاشت، آبیاری کمی بدهید و سپس مقدار آبیاری را با شروع جوانه‌زنی و فعالیت گیاه افزایش دهید. در فصل زمستان، بهتر است آبیاری را کاهش داده و خاک را کمی خشک نگه دارید تا گیاه در طول این فصل مشکلی نداشته باشد.

در صورتی که هوا گرم شد، می‌توانید میزان آبیاری را افزایش داده و خاک را مرطوب نگه دارید. اما باید به این نکته توجه داشت که خاک باید همواره مرطوب باشد و نباید به شدت خیس شود.

همچنین، محیط سرد و مرطوب و یا خشکی خاک در هنگام گرما باعث آسیب جدی و پوسیدگی ریشه گیاه می‌شود. لذا بهتر است برای نگهداری مناسب از گیاه، میزان آبیاری و رطوبت خاک را با دقت کنترل کنید.

خاک مناسب برای این گیاه

گل شیپوری به خاکی که دارای زهکشی مناسب و کمی اسیدی باشد نیاز دارد. یکی از بهترین ترکیبات خاک برای گل شیپوری، ترکیبی از دو بخش پیت ماس، سه بخش خاک باغچه و یک بخش شن است.

خاک مناسب باید رطوبت را در خود نگه دارد و حداقل عمق آن باید ۳ سانتی‌متر باشد. در صورتی که خاک کم عمق باشد، ریشه‌های گیاه فشار زیادی را تحمل می‌کنند که می‌تواند به رشد گیاه آسیب برساند.

همچنین، خاک عمیق نیز ممکن است باعث کاهش در میزان گل‌دهی گیاه شود. بهتر است قبل از کاشت گل شیپوری، خاک را به صورت دقیق بررسی کرده و مطمئن شوید که دارای زهکشی مناسب و اسیدیته کافی است.

در صورت نیاز، می‌توانید با اضافه کردن مواد آلی مانند کمپوست و یا تغییرات دیگری در خاک، برای بهبود خاک پایه نسبت به شرایط موجود، اقدام کنید.

نور کافی برای این گیاه

گیاه گل شیپوری برای گل دادن، به مکانی با نور زیاد و روشن نیاز دارد. در صورت نگهداری آن به عنوان گیاه زینتی در آپارتمان، باید این گیاه را در یک مکان روشن با قدرت نور بالا قرار داد.

کمبود یا شدت نور باعث کاهش رنگاسپات‌های آن شده و کمبود نور باعث طولانی شدن برگ‌ها و ساقه گل و خم شدن وزن و وضعیت ظاهری نامطلوب می‌شود. بهتر است گل شیپوری را در مکانی قرار دهید که نور مستقیم خورشید به آن نرسد، اما همچنین باید توجه داشت که در مکانی با نور کافی قرار داشته باشد.

همچنین، در صورتی که در فصل پاییز و زمستان، دوره نوری کوتاه‌تری وجود دارد، بهتر است برای تامین نیازهای نوری گل شیپوری از لامپ‌های روشنایی کم مصرف و با قدرت نور بالا استفاده کنید. با توجه به این نکات، می‌توانید برای گل شیپوری‌تان محیطی بهینه و مناسب فراهم کنید.

دمای مناسب برای گیاه شیپوری

برای رشد بهتر گل شیپوری در فصل بهار و تابستان، بهترین و متعادل‌ترین دما بین 10 تا 16 درجه سانتی‌گراد است. در فصل زمستان نیز، دمای مناسب برای رشد این گل بین 8 تا 10 درجه سانتی‌گراد است.

ریشه‌های این گیاه به دمای تا منفی ۱۰ درجه سانتی‌گراد مقاومت دارند و در دمای بالای ۲۸ درجه سانتی‌گراد حساسیت و توقف در رشد و گل‌دهی را نشان می‌دهند. بنابراین، در هنگام نگهداری گل شیپوری، باید به دماهای پایدار و مناسب توجه کنید تا برای رشد و گل‌دهی بهتر گیاه، شرایط ایده‌آل فراهم شود.

نکته: درباره گل نسرین هم اطلاعات لازم رو کسب کنید و بیشتر این گل عالی را بشناسید.

سوالات متداول

آیا شیپوری می‌تواند بعد از دوره استراحت بازهم گل بدهد؟

بله، اگر از شیپوری به درستی مراقبت کنید و آن را در دمای متعادل بین 20 الی 27  درجه سانتی‌گراد نگهداری کنید، می‌تواند پس از گذر از دوره استراحتش باز هم گل دهد.

آیا شیپوری را می‌توان به عنوان گل آپارتمانی در خانه نگه‌داشت؟

شیپوری در اصل به عنوان یک گل آزاد در طبیعت و کار رودها می‌روید، ولی امروزه با رعایت احتیاط کامل در خصوص سمی‌بودن، می‌توانید آن را در خانه نگه دارید.

آیا شیپوری را می‌توان در گلدان کاشت؟

بله با رعایت این نکته که خاک شیپوری را باید مرطوب نگه داشت ولی از لیچ افتادن آن جلوگیری کرد، می‌توان آن را در گلدانی به عمق 20 تا 30 سانت کاشت.

کلام آخر

آشنایی با 3 نوع گل شیپوری + روش های نگهداری و تکثیر! شیپوری، یکی از گل‌های زیبا و جذاب از خانواده شیپوریان است. این گل زیبا نماد مهمی از جمهوریت ایرلند محسوب می‌شود.شیپوری بدون ساقه و به شکل شیپور، زنگوله و قیف و با برگ‌های نسبتا بزرگ به شکل نیزه، قلبی و یا بیضی است و به صورت مستقیم از ریشه رشد می‌کند.

در این مقاله، به طور کامل به توضیح درمورد انواع، نحوه مراقبت و تکثیر این گل زیبا پرداخته می‌شود. اگر شما هم از دوستداران گل و گیاه با طبع لطیف هستید، می‌توانید با مراعات این راهنما، از رشد و گل‌دهی بهتر این گل لذت ببرید. با سپاس از همراهی و نظرات شما، سعی می‌کنیم تا با ارائه مطالب مفید و کاربردی، به شما عزیزان در حوزه گلدانی و باغبانی کمک کنیم.

5/5 - (30 امتیاز)
نگین حبیبی
من نگین حبیبی متولد 1379، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته مدیریت کسب و کار هستم. علاقه‌مند به فعالیت در زمینه سئو و دیجیتال مارکتینگ هستم. امیدوارم از تمام مطالب منتشرشده از طرف بنده رضایت کامل داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره جهت خرید دوره های آموزشی و خدمات تیم والادیزاین