معرفی گل کراسولا خرفه و ویژگی‌ها آن

گل کراسولا خرفه

گل کراسولا خرفه که به نام علمی Crassula ovata شناخته می‌شود، یکی از گیاهان معروف در جهان است که در دسته گیاهان ثروت ساز است. این گیاه بیش از ۱۵۰ گونه دارد و اصلیت آن ریشه در جنوب آفریقا دارد. کراسولا از خانوادة ساکولنت (گیاهان گوشتی) به‌حساب می‌آید و توانایی ذخیره‌سازی آب در بدنه خود را دارد. در ایران، گل خرفه ای نسبت به سایر انواع کراسولاها، بیشتر شناخته می‌شود. این گیاه همواره سبز بوده و برگ‌های کوچک، ضخیم، براق و رشد آهسته‌ای دارد.

ویژگی‌های گل کراسولا خرفه

گل کراسولا خرفه‌ای به‌خاطر وجود رنگ سبز یشمی در برگ‌ها، به نام گیاه یشم نیز شناخته می‌شود. با تغییر شرایط نوری، برگ‌ها به رنگ قرمز تغییر می‌کند. در شرایط خاص، گل کراسولا خرفه‌ای در فصل بهار شروع به گل‌دهی می‌کند و گل‌های ستاره‌ای سفید یا صورتی می‌شکفتند.

در زمستان، شرایط هوایی تاریک، سرد و خشک منجر به گل‌دهی انواع کراسولاها در این فصل می‌شود. گل کراسولا خرفه‌ای یک گیاه آپارتمانی بوده و نگهداری از آن راحت است.

نکتهحتما مقاله رازهایی در مورد شادابی گیاهان آپارتمانی رو مطالعه کنید.

شرایط نگهداری کراسولا خرفه ای

شرایط نگهداری کراسولا خرفه ای

شرایط نگهداری کراسولا خرفه ای

کراسولاها، گیاهانی هستند که با رعایت شرایط مناسب، به‌راحتی رشد می‌کنند و مشکلی ندارند.

خاک مناسب

خاک یکی از عوامل اساسی در رشد گیاهان است و باید برای کراسولا خرفه خاک مناسبی را انتخاب کنید. این خاک باید دارای خاصیت زهکشی بالا باشد و آب را به‌خوبی عبور دهد. این ویژگی از قرارگرفتن طولانی‌مدت ریشه‌ها در آب جلوگیری می‌کند. مناسب‌ترین خاک برای پرورش کراسولا خرفه ترکیبی از خاک باغچه، ماسه، کود و مقداری خاک‌برگ است.

آب موردنیاز

کراسولا مقاومت زیادی در برابر کم‌آبی دارد، اما اگر برای مدت طولانی بدون آب بماند، ممکن است آسیب ببیند. پس باید آبیاری را قبل از خشک‌شدن کامل خاک انجام دهید.

کراسولا خرفه‌، به آبیاری معتدل نیاز دارد. در فصل تابستان، هفته‌ای حداکثر دو بار آبیاری کنید. در فصل زمستان باید خشکی خاک به عمق ۱ تا ۲ سانتی‌متر برسد و سپس آبیاری را آغاز کنید.

گیاه کراسولا حساس به آبیاری زیاد است و در صورت آبیاری بیش از حد، برگ‌های آن شروع به ریزش می‌کنند و ساقه آن پوسیده می‌شود. خشکی بیش از حد نیز منجر به کاهش ضخامت برگ‌های کراسولا می‌شود و اگر این خشکی به مدت طولانی ادامه یابد، برگ‌ها می‌ریزند.

نکتهحتما مقاله گل عسل با رایحه ای شبیه به عسل رو مطالعه کنید.

نور مناسب

کراسولاها علاقه زیادی به نور دارند. نور مناسب برای آنها تأثیر قابل‌توجهی در رشد بهتر دارد و منجر به قرمزشدن لبه برگ‌ها و زیبایی دوچندان خرفه می‌شود. می‌توانید گلدان کراسولا را در نزدیکی یک پنجره جنوبی قرار دهید تا به میزان کافی نور دریافت کند. این گیاه برای رشد و زندگی به حداقل چند ساعت نور در طول روز نیاز دارد؛ بنابراین، حتماً شرایط نوری مناسب را برای آن فراهم کنید تا ساقه‌هایی ضخیم‌تر و برگ‌های بیشتر تولید کند.

همچنین، این گیاه تمایل دارد نور صبح تا ظهر را بیشتر از نور بعدازظهر داشته باشد؛ زیرا در حضور دمای بالاتر هوا و اشعه مستقیم آفتاب در بعدازظهر، کراسولا خرفه ممکن است آسیب ببیند.

دمای مناسب

دمای مناسب برای کراسولا خرفه در محدوده ۲۴-۱۸ درجه سلسیوس قرار دارد. آنها دماهای گرم‌تر را نیز به‌خوبی تحمل می‌کنند، اما در دماهای پایین‌تر ممکن است خطر آسیب ببینند. همچنین، در زمستان درصورتی‌که دما به زیر ۱۰ درجه سلسیوس برود، بهتر است گیاه را در جای گرم‌تری قرار دهید.

نکتهحتما مقاله گل عسل با رایحه ای شبیه به عسل رو مطالعه کنید.

کوددهی

برای بهبود رشد گیاه کراسولا، از کودهایی با نیتروژن بالا استفاده کنید، زیرا به افزایش رشد شاخه و برگ‌ها کمک می‌کنند. همچنین، استفاده از کودهای حاوی فسفر بالا و پتاسیم نیز برای این گیاه مفید است.

برای نگهداری بهتر از گیاه کراسولا خرفه‌، در فصل‌های بهار، تابستان و پاییز، گیاه خود را به‌صورت ماهی یک‌بار با انواع کودهای تقویتی تغذیه کنید. اما در فصل زمستان، بهتر است کوددهی را متوقف کنید.

نحوه تکثیر گیاه کراسولا خرفه

تکثیر کراسولا خرفه به دو صورت امکان‌پذیر است:

۱. تکثیر از طریق برگ:

یک برگ را از گیاه جدا کنید و آن را به‌صورت عمودی در یک بستر رطوبتی مناسب قرار دهید تا ریشه تشکیل شود.

پس از تشکیل ریشه، یک گیاهچه کوچک شروع به رشد می‌کند. باید توجه داشت که برگ اولیه در نهایت خشک شده و از بین خواهد رفت.

گلدان حاوی قلمه برگی را در یک مکان روشن، اما دور از نور مستقیم آفتاب نگه دارید. تشکیل ریشه حدود یک ماه طول می‌کشد.

توجه: در زمان تشکیل ریشه، آبیاری ضروری نیست و کافی است بستر کاشت را قبل از قراردادن برگ مرطوب کنید.

نکتهحتما مقاله سیر تا پیاز نگهداری گل سینره و روش کاشت آن رو مطالعه کنید.

۲. تکثیر از طریق قلمه ساقه:

از ساقه‌های رسیده و بالغ گیاهان، قلمه‌هایی به طول حداقل ۷ تا ۱۰ سانتیمتر تهیه کنید.

سپس قلمه را به مدت ۲ تا ۳ روز در یک مکان بدون نور قرار دهید تا خشک شود.

سپس قلمه‌ها را در یک بستر کاشت مناسب (مثلاً مخلوطی از پیت ماس و خاک‌برگ) کاشت کنید. دو گره از قلمه باید درون بستر قرار بگیرند و گلدان را در یک مکان سایه‌دار با نور محیطی قرار دهید.

در طول یک ماه اول، آبیاری بسیار کمی انجام دهید و سپس به‌آرامی گیاه را به مکانی با نور مناسب و آبیاری منظم منتقل کنید.

حدود ۳ تا ۴ هفته طول می‌کشد تا ریشه‌ها شروع به رشد کنند. زمان ریشه‌زایی ممکن است باتوجه‌به طول روزها (مانند فصل پاییز و بهار) متفاوت باشد، اما در هر فصلی می‌توان قلمه گیری از این گیاه را انجام داد.

درباره روش تکثیر گیاه کراسولا نیز باید گفت که استفاده از قلمه بهترین روش است. با برداشت قلمه‌های سالم و سبز از گیاه اصلی و کاشت آنها در شرایط مناسب، می‌توانید گیاهان جدیدی را تولید کنید.

مشکلات و بیماری‌های کراسولا خرفه

مشکلات و بیماری‌های کراسولا خرفه

  • پوسیدگی ریشه در گیاه کراسولا ناشی از رطوبت بالای خاک یا خاک نامناسب است. آبیاری بیش از حد و عدم زهکشی خاک می‌تواند باعث رشد قارچ‌ها و پوسیدگی گیاه شود. برای رفع این مشکل، باید آبیاری را کاهش داده و زهکشی خاک را بررسی کرد.
  • سفیدک پودری روی برگ‌ها و ساقه‌های گل خرفه نیز ناشی از عفونت قارچی است. عدم آبپاشی منظم می‌تواند در کنترل این بیماری مؤثر باشد.
  • شپشک آرد آلود و سپردار نیز به‌صورت توده‌های پنبه‌ای سفید و نقاط ریز تیره روی گیاه دیده می‌شوند. این مشکل می‌تواند ضعف و زردی گیاه را نیز به همراه داشته باشد. برای رفع این مشکل، می‌توانید از پنبه الکل یا سموم حشره‌کش سیستماتیک استفاده کنید.
  • چروک و لاغرشدن برگ‌ها در گیاه کراسولا خرفه‌ای ممکن است به دلیل کمبود آب یا نور مناسب باشد. کمبود نور مناسب می‌تواند باعث کوچک‌شدن و چروک خوردن برگ‌ها شود.
  • ریزش ناگهانی برگ‌های سبز گیاه ممکن است به دلیل شوک گیاه در اثر تغییر مکان یا تعویض گلدان باشد. با عادت‌کردن گیاه به محیط جدید، این تنش از بین خواهد رفت.
  • رنگ‌پریدگی برگ‌ها و سوختگی نوک برگ‌ها نیز می‌تواند به دلیل کمبود مواد غذایی در خاک باشد. با استفاده از کود مناسب می‌توان این مشکلات را رفع کرد.

نکتهحتما مقاله گل مرجان مینیاتوری، گلی مقاوم و سرسخت رو مطالعه کنید.

کراسولا خرفه‌: گیاهی که طبیعت را به خانه شما می‌آورد

کراسولا خرفه یکی از گیاهان استثنایی و بسیار جذاب برای نگهداری است و قراردادن آن در منزل، جلوه‌ای خاص به فضای داخلی شما می‌دهد.

والا دیزاین یک سبک مدرن در طراحی و آموزش گل‌آرایی و بادکنک آرایی است. تیم مجرب والا دیزاین با ارائه برترین خدمات در تمام نقاط کشور، بهترین‌ها را برای شما رقم می‌زند.

همچنین، گیاه کراسولا خرفه را می‌توان در مکان‌های مختلفی نظیر محل کار، رستوران، نمایشگاه و غیره گل‌آرایی کرد و از آن لذت برد.

نظر شما به کیفیت این مقاله؟
سهیل رئوف پناه وب‌سایت
سهیل رئوف پناه (Soheyl Raoufpanah) هستم کارشناس سئو و مدیر وب سایت آموزشی کافه وردپرس. تحصیلم رو در دانشگاه شهید شمسی پور گذروندم و روز به روز در تلاشم تا بتونم چیزهای زیادی رو با کمک دنیای کسب‌وکار اینترنتی به دست بیارم. من رو همیشه در تلاش می‌بینید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره جهت خرید دوره های آموزشی و خدمات تیم والادیزاین