گیاه هورتانسیا یا ادریسی، گلی خاص و زیبا

گیاه هورتانسیا یا ادریسی، گلی خاص و زیبا

گیاه هورتانسیا یکی از انواع گیاهان گلخانه‌ای با رشد سریع، ادریسی است.

بسیاری از مردم این گیاه را با نام ادریسی می‌شناسند، اما نام اصلی آن نیست. ملاک زیبای این گیاه گرد و خوشه‌ای بودن، رنگ‌های صورتی، سفید، بنفش و آبی و جذاب و جالب بودن آن است. 

اگر قصد دارید تا درباره گل هورتانسیا اطلاعات بیشتری داشته باشید در ادامه با سایت والا دیزاین همراه باشید.

محتوا پنهان

گیاه هورتانسیا یا ادریسی، گلی خاص و زیبا

گیاه هورتانسیا یا ادریسی، نماد تشکر، زیبایی و رحمت

گیاه هورتانسیا یا ادریسی، نماد تشکر، زیبایی و رحمت

معنی این گل بسیار چشمگیر است. تعداد زیاد گل در ساقه گل ادریسی نماد ثروت و صمیمیت و همچنین نماد رحمت و برکت است. گل خاص و جذاب است.

معرفی گیاه هورتانسیا یا ادریسی

درختچه هورتانسیا (Hydrangea macrophylla) یک گیاه زینتی پرطرفدار است که در بسیاری از مناطق جهان پرورش داده می‌شود. اصلی‌ترین ویژگی آن، گل‌های بزرگ و جذابی است که در رنگ‌های مختلفی مانند صورتی، آبی، بنفش، سفید و قرمز یافت می‌شوند. تعداد بالای 60 گونه مختلف از این گیاه شناخته شده است که همگی از خانواده هیدرانژیاسئه (Hydrangeaceae) هستند.

هورتانسیا در شرایط مناسب رشد، به فرم درختچه‌ای با قامتی متوسط ​​تبدیل می‌شود و می‌تواند به ارتفاع حدود 2.5 متر رشد کند. برگ‌هایش بزرگ و تیره با شکلی بیضی یا بیضوی-به‌صورت دنباله‌ای است. گیاه معمولاً در مناطقی با آب و هوای معتدل به خوبی رشد می‌کند و نیاز به نور کامل یا نیمه سایه دارد.

هورتانسیا برای زینت باغ‌ها و فضاهای باز استفاده می‌شود و همچنین به صورت گلدانی درون خانه‌ها نگهداری می‌شود. برای رشد بهتر آن، نیاز به خاک حاصلخیز، مرطوب و دارای زهکش مناسب است. این گیاه معمولاً در تابستان گل می‌دهد و گل‌هایش تا پاییز درخشان باقی می‌مانند.

مراقبت از هورتانسیا شامل آبیاری منظم، تغذیه مناسب، حفاظت در برابر آفات و بیماری‌ها است.

رنگ گل هورتانسیا

 یکی از ویژگی‌های جالب هورتانسیا توانایی تغییر رنگ گل‌ها با تغییر در pH خاک است. این پدیده به نام تحویل رنگ گل (Color Change) شناخته می‌شود.

درختچه‌های هورتانسیا که در خاک دارای pH بالا (قلیایی) رشد می‌کنند، معمولاً گل‌های صورتی تا قرمز روشن دارند. این رنگ‌ها به علت وجود آلومینیوم قابل جذب در خاک قلیایی است که باعث ایجاد ترکیباتی با رنگ صورتی تا قرمز در گل‌ها می‌شود.

اما در خاک‌های دارای pH پایین (اسیدی)، گل‌ها به رنگ آبی تا بنفش تغییر می‌کنند. در این شرایط، آلومینیوم حاضر در خاک به شکلی سمی درآمده و جذب نمی‌شود. این باعث می‌شود رنگ گل‌ها به صورت طبیعی به آبی تغییر کند.

هرچند که pH خاک بیشترین تأثیر را در تحویل رنگ گل دارد، اما عوامل دیگری مانند نور، رطوبت، وراثت و ژنتیک هم می‌توانند بر رنگ گل‌های هورتانسیا تأثیرگذار باشند.

لازم به ذکر است که گل‌های ادریسی سفید قابلیت تغییر رنگ ندارند و رنگ طبیعی آن‌ها همواره سفید است.

نکته: ما زیاد درباره معرفی گل بابونه صحبت کردیم که می‌توانید آن را مشاهده کنید.

گل‌دهی هورتانسیا

درباره فصل رشد و گلدهی هورتانسیا، در مناطق با آب و هوای معتدل، معمولاً در بهار و تابستان رشد رویشی دارد و در پاییز گل‌های جوانه‌دار تکامل یافته است. در این موقعیت، در شرایط سردتر، گیاه به حالت استراحت (خواب) و رکود می‌روید. برای ایجاد شرایط مناسب برای گلدهی در فصل زمستان، ممکن است هورتانسیا به گلخانه منتقل شود تا در نزدیک عید نوروز (بهمن ماه) گل‌ها را بیاورد.

ممکن است برای استفاده تجاری یا برای طولانی‌مدت نگهداری از هورتانسیا، روش‌های کنترل شرایط رشد و گلدهی مورد استفاده قرار گیرد تا بهترین نتیجه‌ها را بدست آورد.

انواع و اقسام گیاه هورتانسیا (ادریسی)

در ادامه به تنوع و رنگ‌آمیزی این گیاه گل‌دار زیبا و جذاب پرداخته شده است.

لطیف

صورتی روشن و سفیدرنگ این نوع گل از آمریکای شمالی است.

پانیکول

فقط این نوع چیدمان را می‌توان به‌صورت گل پرورش داد. با هم دوست هستند و با نور زیاد خورشید مشکلی ندارد.

برگ بزرگ

یک نوع گل درشت برگ در ایران وجود دارد. دارای رنگ‌های بسیار متنوعی مانند آبی تیره و کم‌رنگ و قرمز است.

گل‌های این گیاه روی جوانه‌های سال قبل می‌رویند.

برگ بلوط

بر خلاف نوع پانیکول که ارتباط خوبی با نور خورشید و نور دارد و برای مکان‌های تاریک و سایه مناسب است، این نوع گیاه گل هندی رابطه خوبی با نور خورشید و نور ندارد و بیشتر برای مکان‌های تاریک و سایه مناسب است. همچنین ظاهری مخروطی شکل دارد و گلبرگ‌های آن در پاییز تغییر رنگ داده و قرمز و بنفش می‌شوند.

نیازهای هورتانسیا

نیازهای هورتانسیا

نیازهای هورتانسیا

گیاه ادریسی یک گونه گل زینتی است که نیاز به شرایط خاصی برای رشد و شکوفایی دارد. در کل، هورتانسیا نیازمند محیطی با خاک مرطوب، آبیاری منظم و نور مناسب است. همچنین به علت حساسیت به آبیاری زیاد و نور مستقیم آفتاب، در تنظیم آبیاری و مکان قرارگیری گیاه باید دقت کنید.

نور موردنیاز

درباره نور، هورتانسیا به مکانی با نور فراوان و پرتابش نیاز دارد. باید حداقل ۳-۴ ساعت در روز از نور مستقیم آفتاب بهره‌برداری کند. کمبود نور باعث می‌شود که گیاه به درستی گل ندهد، گل‌ها ریزش کنند، غنچه‌ها به طور کامل باز نشوند و برگ‌ها رنگ پریدگی داشته باشند و شاخه‌ها بلند شوند. از طرف دیگر، میزان زیاد نور مستقیم آفتاب ممکن است باعث سوختگی برگ‌ها و غنچه‌ها شود.

 نور مستقیم آفتاب در صبح زود و دیرهنگام شب ملایم‌تر است و می‌توانید هورتانسیا را در این تایم‌ها به نور مستقیم آفتاب بگذارید. همچنین، استفاده از سایبان‌ها یا قرار دادن گیاه در مکان‌هایی که در طول روز به سایه بیفتد، می‌تواند به حفظ گیاه در برابر نور مستقیم آفتاب کمک کند.

دمای موردنیاز برای هورتانسیا

مهم‌ترین شرط این گل زیبا سایه آفتاب است و با روزهای گرم و نور خورشید مشکلی ندارد. بهترین و مناسب‌ترین دما برای رشد جوانه 15 درجه سانتیگراد است. اگر دمای محیط را بالا ببرید، می‌توانید از آسیب‌دیدن گیاه جلوگیری کنید. تشکیل جوانه در دمای بالای 20 و زیر 12 کاهش می‌یابد.

 هورتانسیا در دماهای خنکتر رشد بهتری دارد. این گیاه در دماهای معتدل تا سرد بهترین عملکرد را دارد و در دماهای حدود 16 درجه سانتیگراد می‌تواند به خوبی شکوفه دهد. دماهای بین 18 تا 22 درجه سانتیگراد در روز و 13 تا 15.5 درجه سانتیگراد در شب برای رشد بهینه این گیاه مناسب هستند. در فصل پاییز و با کاهش دما، می‌توانید میزان تابش نور مستقیم آفتاب را افزایش دهید تا به گیاه کمک کنید.

برای نگهداری از گیاه ادریسی در فضای بیرون، باید در نظر داشت که این گیاه در برابر سرمای زمستانه نسبتاً مقاوم است، اما جوانه‌های آن به سرماهای اواخر زمستان و یا اوایل بهار حساس هستند و ممکن است میریزند و باعث کاهش گلدهی شوند. بنابراین در این دوره از سال باید مراقب سرما باشید و احتمالاً از پوشش گیاه برای حفاظت در برابر سرما استفاده کنید.

آبیاری گل هورتانسیا

هورتانسیا به آبیاری منظم و حفظ رطوبت خاک نیاز دارد. باید خاک را در حد مرطوبیت نگه داشت و از خشک شدن زیاد آن جلوگیری کرد. اما آبیاری بیش از حد نیز باعث مشکلاتی می‌شود، مانند ریشه‌های پوسیده، زرد شدن برگ‌ها یا حتی مرگ گیاه. آن‌ها را می‌توان در تابستان در سایه نگه داشت تا خاک را مرطوب نگه دارد. می‌توانید گل‌ها را با آب اسپری کنید.

پیشنهاد می‌کنم در هنگام تنظیم محیط برای هورتانسیا، علاوه بر دما و نور، همچنین رطوبت هوا را نیز در نظر بگیرید. هورتانسیا به رطوبت بالا علاقه‌مند است، بنابراین اگر محیط زندگی شما خشک است، می‌توانید با استفاده از روش‌هایی مانند استفاده از بخاری آب یا قرار دادن ظروف آب در کنار گیاه، رطوبت محیط را افزایش دهید.

کود و خاک گل ادریسی

در مورد خاک، گیاه ادریسی خاکی با زهکش خوب و مرطوب را ترجیح می‌دهد و اسیدیته حدود 6 را ترجیح می‌دهد. بهتر است در خاکی که برای این گیاه استفاده می‌شود، خاک برگ نیز حضور داشته باشد زیرا این خاک حاوی مواد آلی است که به رشد بهتر گیاه کمک می‌کند. همچنین، استفاده از مخلوطی از خاک برگ، کوکوپیت و پرلایت می‌تواند به بهبود زهکشی خاک و ایجاد شرایط مناسبی برای ریشه‌ها کمک کند.

با رعایت این نکات، می‌توانید بهترین شرایط را برای رشد و شکوفایی گیاه ادریسی فراهم کنید.

بهترین زمان کاشت گل هورتانسیا

بهترین زمان کاشت گل هورتانسیا

بهترین زمان کاشت گل هورتانسیا

در بهار و پاییز بهتر است گل‌های ادریسی را بکارید. زمانی که هوا گرم و خاک مرطوب است می‌توان آن را در تابستان در هر مکانی کاشت. گل‌هایی هستند که نسبت به سایرین در برابر نور و سرما مقاومت بیشتری دارند که این گل یکی از آن‌هاست.

نکته: اگر قصد دارید گل آرایی را از پایه تا پیشرفته یاد بگیرید می‌توانید به صفحه دوره آموزش گل آرایی مراجعه کنید.

هرس

اگر هدف شما از هرس گیاه ادریسی، جوان‌سازی و تحریک رشد ساقه‌های جدید است، می‌توانید با رعایت دستورالعمل‌هایی که ذکر می‌کنیم، عمل هرس را انجام دهید. در این صورت، بعد از گلدهی و تا قبل از اواسط مرداد (۱۵ مرداد) بهترین زمان برای انجام هرس است.

 • ابتدا، ساقه‌های خشکیده، شکسته و مشکل دار را کوتاه کنید. این کار به نظافت و زیبایی گیاه کمک می‌کند.
 • سپس، ساقه‌هایی که بیش از حد مرکز گیاه را شلوغ کرده‌اند را کوتاه کنید. با این کار، به فضای بیشتری برای رشد ساقه‌های جدید اجازه می‌دهید.
 • اگر گیاه بیش از ۵ سال عمر دارد، می‌توانید تا حدود ۳۰٪ از کل ساقه‌ها را تا نزدیکی سطح خاک کوتاه کنید. این کار به جوان‌سازی گیاه و تحریک رشد ساقه‌های جدید کمک می‌کند.
 • در تیر ماه، می‌توانید سایر ساقه‌ها را کوتاه کنید و سرزنی کنید. این کار به رشد شاخه‌های جانبی تحریک می‌شود. مهم است که این عمل را قبل از فصل پاییز و زمانی که ساقه‌ها به پایان رشد خود می‌رسند، انجام دهید.
 • همچنین، با استفاده از کود مناسب و درست، می‌توانید رشد و نمو شاخه‌های بیشتری را در گیاه تحریک کنید.

با رعایت این نکات، می‌توانید بهترین نتیجه را از عمل هرس و تحریک رشد گیاه ادریسی به دست آورید.

نحوهٔ تکثیر و کاشت این گیاه گل‌دار

نحوهٔ تکثیر و کاشت این گیاه گل‌دار

نحوهٔ تکثیر و کاشت این گیاه گل‌دار

تکثیر از طریق بذر

این روشی است که برای تکثیر هورتانسیا با استفاده از بذرها استفاده می‌شود. در این روش، بذرها بدون هیچ آماده‌سازی خاصی در بستر کشت خاک قرار می‌گیرند. خاک باید مناسب و غنی باشد، و در دمای حدود 27 درجه سانتیگراد قرار بگیرد. بذرها به مدت 10 تا 14 روز جوانه می‌زنند. خاک باید همیشه مرطوب باشد اما خیس نباشد. برای آب دادن به محیط کاشت، می‌توانید از روش توری استفاده کنید. یعنی یک توری را روی بستر کاشت قرار داده و به آرامی آب داده شود تا بذرها شستشو نشوند.

تکثیر از طریق قلمه

در تکثیر هورتانسیا با استفاده از قلمه، شاخه‌های رشد سال قبل که در اوایل بهار یکساله شده‌اند استفاده می‌شود. قلمه باید حاوی حداقل سه برگ باشد و ته قلمه باید به هورمون اکسین برای ریشه‌زایی آغشته شود. قلمه‌ها باید در پیت یا ماسه شسته قرار گیرند و استفاده از دستگاه پا گرما (Bottom heat) برای افزایش دمای بستر کشت توصیه می‌شود. همچنین، می‌توانید از مه‌پاش نیز روی قلمه‌ها استفاده کنید.

بسیاری از نوع های هورتانسیا با استفاده از قلمه‌های نیمه علفی تکثیر می‌شوند ولی در شرایط خاصی ممکن است روش‌های دیگری نیز برای تکثیر هورتانسیا مورد استفاده قرار بگیرد.

خوابانیدن

در تکثیر با خوابانیدن، حدود ۲.۵ سانتیمتر از پوست ساقه در قسمت پایینی برداشته شده و با خاک پوشانده می‌شود. سپس در محل مورد نظر، زیر خاک ریشه‌هایی تشکیل می‌شود. سپس خاک را از محل برداشته و در حدود ۲.۵ سانتیمتر پایین‌تر از محل تشکیل ریشه، ساقه‌های ریشه‌دار را بریده و به محل کاشت منتقل می‌کنید.

تکثیر بوته

 تقسیم بوته یکی از روش‌های معمول تکثیر هورتانسیا است. این روش معمولاً در پاییز یا زمان دیگری که گیاه در حال خواب است، صورت می‌گیرد. در این روش، بوته‌های جدیدی که از ریزش شاخه‌های مادری تشکیل شده‌اند، با دقت از بوته اصلی جدا می‌شوند.

برای تقسیم بوته، شما باید بوته هورتانسیا را با دقت از سطح خاک بیرون آورده و با استفاده از ابزار تیز و تمیزی مانند چاقو یا گچکوب، بوته را به قسمت‌های کوچکتر تقسیم کنید. هر بخش باید شامل حداقل یک ریشه و چند شاخه با نقاط رشد باشد.

سپس بخش‌های تقسیم شده را در گلدان‌ها یا بستر کشت دیگری که حاوی مخلوطی از خاک و کمی پرلیت یا ماسه است، قرار دهید. فشار دهید تا خاک به خوبی به ریشه‌ها متصل شود و سپس آبیاری کنید.

بهتر است بوته‌های جدید را در محیطی با رطوبت نسبی بالا و در دمای معتدل نگه دارید. همچنین، در اولین هفته‌ها باید از تابش مستقیم آفتاب خودداری کنید و سایه‌اندازی کنید تا بوته‌ها به طور کامل ریشه بزنند.

با مراقبت و توجه مناسب، بوته‌های تقسیم شده به طور مستقل رشد خواهند کرد و به پیوندهای جدید تبدیل می‌شوند.

مشکلات مربوط به ادریسی یا هورتانسیا

بی‌گلی در هورتانسیا و به گل رفتن شاخه‌ها در تابستان می‌تواند به عوامل مختلفی برگردد. در ادامه، برخی از مشکلات خاص را که ممکن است باعث بی‌گلی یا به گل رفتن ناهماهنگ شاخه‌های هورتانسیا شود، بررسی می‌کنیم:

 1. نور: هورتانسیا برای تشکیل گل به نور مناسب نیاز دارد. نور کافی و مناسب برای هورتانسیا باید شامل ترکیبی از نور مستقیم و فیلتر شده باشد. اگر در تابستان شاخه‌ها بی‌گل می‌مانند، ممکن است نور زیاد و مستقیم آفتاب بر روی گیاه تأثیر منفی داشته باشد.
 2. حرارت: در تابستان، دما معمولاً بالا است و این می‌تواند رشد گل‌ها را کاهش دهد یا باعث به گل رفتن زودرس شاخه‌ها شود. هورتانسیا برای تشکیل گل به دماهای معتدل و خنک نیاز دارد. در صورتی که دما زیادی بالا رفته باشد، احتمالاً شاخه‌ها به گل می‌روند ولی سریعاً پژمرده شده و ممکن است بی‌گلی رخ دهد.
 3. رطوبت: هورتانسیا برای رشد مناسب و تشکیل گل به رطوبت مناسب نیاز دارد. در تابستان که هوا خشک است، رطوبت لازم برای گیاه فراهم نمی‌شود و این ممکن است باعث بی‌گلی شاخه‌ها شود.
 4. نوع قلمه: هورتانسیا با استفاده از قلمه‌های نیمه علفی تکثیر می‌شود. اگر قلمه‌های استفاده شده به درستی تهیه نشده باشند یا کیفیت مناسبی نداشته باشند، ممکن است رشد ناهماهنگ و بی‌گلی اتفاق بیفتد.

در ادامه

برخی دیگر از مشکلات هورتانسیا را در ادامه بیان می‌کنم و توضیحات و راه حل‌هایی برای هر مشکل را می‌گویم:

 1. سوختگی برگ‌ها: بهتر است گیاه هورتانسیا را در زیر سایه قرار داده و برگ‌ها را با ملاحظه آبیاری کنید. همچنین، استفاده از سیستم مه پاش نیز می‌تواند به کنترل سوختگی برگ‌ها کمک کند.
 2. زردی برگ‌ها: کمبود آهن می‌تواند علت زردی برگ‌ها باشد. بررسی کنید که خاک گیاه دارای مقدار کافی آهن باشد. در صورت لزوم، می‌توانید سولفات آهن (سولفات فرو) را به خاک اضافه کنید و با محلول پاشی تغذیه‌ای مرتب این کمبود را جبران کنید.
 3. رشد و نمو ضعیف شاخه‌ها و برگ‌ها در زمان زودرسی: در صورتی که هورتانسیا در دوره سرمای پاییز به شکل مناسب رشد نکند، می‌توانید اقداماتی مانند استفاده از پوشش گلخانه‌ای یا استفاده از پوشش محافظ در دمای پائین را در نظر بگیرید تا گیاه محافظت شده و به درستی رشد کند.
 4. عدم گلدهی، ریزش گل‌ها، عدم باز شدن تمامی غنچه‌های روی یک دسته گل، رنگ پریدگی برگ‌ها و بلند شدن شاخه‌ها: کمبود نور می‌تواند علت این مشکلات باشد. به گیاه هورتانسیا خود نور کافی و مناسب بدهید. مطمئن شوید که گیاه در مکانی قرار دارد که نور خورشید به طور مناسب به آن دسترسی داشته باشد، اما نور مستقیم آفتاب را به آن نتابانید.

آفات مربوط به گیاه هورتانسیا (ادریسی)

بحث آفات یکی از مهم‌ترین مسائل مربوط به ادریسی است. این گل خاص و جذاب است که علاقه‌مندان به این گل‌ها و مراقبت از آن‌ها باید اطلاعات لازم را داشته باشند.

 1. حفظ شرایط بهداشتی مناسب: مراقبت منظم از گیاهان و حفظ شرایط بهداشتی مناسب شامل رطوبت، نور، دما و تهویه هوا می‌تواند به شکل قابل توجهی در پیشگیری از بیماری‌های قارچی کمک کند.
 2. جمع آوری و دفع بخش‌های آلوده: اگر بخش‌های گیاهی که به آفت یا بیماری مبتلا هستند را کشف کردید، باید آن‌ها را از گیاه جدا کرده و برداشت کنید تا جلوی گسترش بیشتر آفت یا بیماری را بگیرید.
 3. آبیاری بهینه: برای جلوگیری از بروز بیماری‌های قارچی، آبیاری منظم و به میزان مناسب را رعایت کنید. از آبیاری بیش از حد و خیس ماندن برگ‌ها خودداری کنید.
 4. استفاده از قارچ کش‌ها: در صورت لزوم و با توجه به نوع بیماری قارچی، ممکن است نیاز به استفاده از قارچ کش‌ها و داروهای شیمیایی مخصوص داشته باشید. در این صورت، راهنمایی یک فروشنده محصولات کشاورزی یا کشاورز محلی را جویا شوید تا بهترین گزینه را برای مقابله با بیماری‌های قارچی خود پیدا کنید.

وجود کنه‌ها

از سموم می‌توان برای ازبین‌بردن کنه‌ها که یکی از مهم‌ترین آفات و بیماری‌های گل‌های ادریسی است استفاده کرد.

ویروس‌ها

تأثیر منفی بر رنگ گل‌ها می‌تواند به دلیل وجود برخی ویروس‌ها در هوا و آب باشد.

 بیماری سفیدک

با گرم نگه‌داشتن گلخانه و افزایش دمای خانه می‌توان از وجود بیماری پودری برای گل‌های ادریسی جلوگیری کرد.

جوانه‌های پوسیده

این بیماری توسط یک قارچ ایجاد می‌شود. برگ‌های گل توسط قارچ کشته می‌شوند.

نکات

هورتانسیا یک گونه گیاهی زیبا ولی سمی است که باید هنگام کار با آن احتیاط کرد. جوانه‌های گل و برگ این گیاه دارای ماده سمی هستند که می‌تواند منجر به آماس پوست شود. بهترین راه برای جلوگیری از تماس مستقیم با جوانه‌ها، استفاده از دستکش مخصوص در هنگام بررسی و کار با گیاه هورتانسیا است. این دستکش‌ها می‌توانند پوست شما را از تماس با ماده سمی محافظت کنند.

زمان مناسب برای برداشت گل‌های ادریسی وقتی است که گل‌ها کاملاً بالغ شده باشند. به عبارت دیگر، رنگ گل باید پررنگ و گل حالت کاغذی و مقاومی داشته باشد. در این حالت، گل‌ها بهترین کیفیت را خواهند داشت.

برای جلوگیری از نفوذ آفات در گیاه هورتانسیا، می‌توانید از قیچی هرس استفاده کنید. با استفاده از قیچی تیز و تمیز، برگ‌ها و شاخه‌های آسیب دیده یا مریض را بردارید و آن‌ها را دور بریزید. این کار به حفظ سلامت گیاه کمک می‌کند و احتمال آفات و بیماری‌ها را کاهش می‌دهد.

هورتانسیا بهترین رشد و گلدهی را در شرایطی دارد که صبح نور خورشید را دریافت کرده و در بعدازظهر از سایه بهره‌مند شود. پس برای جلوگیری از خشک شدن زودرس گیاه و حفظ سلامتی آن، باید به گیاه هورتانسیا مکانی ارائه دهید که با این روند نوردهی هماهنگ باشد.

لطفاً توجه داشته باشید که هرگونه استفاده از محصولات گیاهی سمی، همواره باید با احتیاط و در راستای راهنمایی‌های تولیدکننده و نکات ایمنی صورت گیرد.

سؤالات متداول

علت زردشدن برگ‌های گیاه چیست؟

کمبود آهن مهم‌ترین دلیل زردشدن برگ‌های گیاه است. اگر این اتفاق بیفتد، افزودن آهن به خاک توصیه می‌شود.

دمای مناسب برای گیاه هورتانسیا چقدر است؟

بهترین و مناسب‌ترین دما برای این گیاه 15 درجه سانتیگراد است. تشکیل جوانه‌ها در دماهای خاص کاهش می‌یابد.

بهترین زمان برای کاشت گل هورتانسیا چه زمانی و چه فصلی است؟

بهترین زمان برای رشد این گیاه در پاییز و بهار است.

آیا این گیاه هورتانسیا برای هدیه مناسب است؟

درختچه و گیاه گل‌دار به دلیل زیبایی منحصربه‌فرد و خاصی که در گلدان‌های بزرگ دارد، گزینه بسیار مناسبی برای هدیه است.

آخرین سخن

گیاه هورتانسیا یا ادریسی یکی از گل‌های نماد تشکر، زیبایی و رحمت است. در این مطلب یک گیاه درختچه‌ای جذاب، خاص و زیبا به نام گیاه هورتانسیا معرفی شد. این گیاه بومی به دلیل جذابیت و زیبایی در گلدان‌های بزرگ برای تزیین و طراحی محل کار و زندگی و همچنین به‌عنوان هدیه استفاده می‌شود. این گیاه در فصل بهار دیده می‌شود. خوشحالیم که نظرات خود را با ما در میان می‌گذارید.

5/5 - (53 امتیاز)
نگین حبیبی
من نگین حبیبی متولد 1379، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته مدیریت کسب و کار هستم. علاقه‌مند به فعالیت در زمینه سئو و دیجیتال مارکتینگ هستم. امیدوارم از تمام مطالب منتشرشده از طرف بنده رضایت کامل داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره جهت خرید دوره های آموزشی و خدمات تیم والادیزاین