گل زنبق، نماد پاکی، خلوص قلبی و بی‌گناهی

گل زنبق، نماد پاکی، خلوص قلبی و بی‌گناهی

گل زنبق، نماد پاکی، خلوص قلبی و بی‌گناهی! در این مطلب قصد داریم به بررسی گل زنبق بپردازیم. نام علمی گل “Iris reticulate” است و گل بسیار زیبایی است. یونانی‌ها روی قبر مردگان تصویر گل می‌کشیدند و کلمه زنبق ریشه در یونان دارد. پادشاهان یونان از این گل برای تزئین تاج خود استفاده می‌کردند. جای نیلوفرها در اشعار فارسی نشان‌داده‌شده است.

در ادامه همراه سایت والا دیزاین باشید.

گل زنبق، نماد پاکی، خلوص قلبی و بی‌گناهی

گل زنبق، نماد پاکی، خلوص قلبی و بی‌گناهی

بیشتر مناطق معتدل جهان گل زیبای زنبق را در خود جای‌داده است. در اواخر زمستان و بهار در نواحی کوهستانی گل می‌دهد و شکوفا می‌شود و دارای انواع و رنگ‌های بسیار متنوعی مانند بنفش، صورتی، سفید، آبی کم‌رنگ، نارنجی، زرد و یا ترکیبی از همه رنگ‌ها است.

نماد گل زنبق

رنگ گل‌سفید زنبق به معنای پاکی و بی‌گناهی است. نام الهه یونانی از گل زنبق گرفته شده است.

گل زنبق بنفش نماد چیست

گل زنبق بنفش، با زیبایی خیره‌کننده و رنگی که نماد شاهانگی و عظمت است، همواره مورد توجه بوده است. این گل زیبا، که از دیرباز در فرهنگ‌ها و اسطوره‌های مختلف جایگاهی ویژه داشته، نمادی از تجدید حیات و عشق است. در فرهنگ یونان باستان، زنبق بنفش به عنوان نمادی از خرد و فهمیدگی شناخته میشد و در مصر باستان، این گل نشان‌دهنده‌ی ثروت و قدرت بود.

در دوران رنسانس، زنبق بنفش به عنوان نمادی از عشق ایده‌آل و پاکیزگی مطرح شد. این گل در نقاشی‌ها و آثار هنری آن دوره به وفور دیده میشود و همچنان به عنوان نمادی از نجابت و اصالت شناخته میشود. در فرهنگ مسیحیت، زنبق بنفش نمادی از مریم مقدس است و بیانگر پاکی و معصومیت او میباشد.

امروزه، گل زنبق بنفش در بسیاری از جشن‌ها و مراسم به کار میرود و به عنوان نمادی از احترام و تکریم مورد استفاده قرار میگیرد. این گل، با رنگ بنفش خود که نمادی از خلاقیت و تخیل است، الهام‌بخش هنرمندان و شاعران بوده و همچنان به عنوان نمادی از عظمت و شکوه در فرهنگ‌های مختلف جای دارد.

گل زنبق بنفش، با ظاهری سلطنتی و معنایی عمیق، بیش از یک گل ساده است. این گل، با تاریخچه‌ای غنی و معانی متعددی که در طول زمان به خود گرفته، نمادی از زیبایی، عشق، و احترام است که در هر باغی میتواند جلوه‌ای خاص و منحصربه‌فرد داشته باشد. انسان‌ها با کاشتن زنبق بنفش در محیط اطراف خود، میتوانند به زندگیشان رنگ و معنای بیشتری ببخشند و از زیبایی‌های آن لذت ببرند.

شکل ظاهری

زنبق از نظر شکل ظاهری دارای گل‌های شمشیری با 6 گلبرگ یا گلچه است که سه قسمت آن بیرونی (گلبرگ‌های افتاده یا آویزان) و سه قسمت داخلی دیگر ایستاده (گلبرگ یا درب استاندارد) است. قسمت پایینی سه اندام جنسی زنانه کلاله گلبرگ نامیده می‌شود و شبیه به گلبرگ است. پرچم و مادگی نزدیک هستند. هر شاخه از مادگی توسط تعدادی پرچم خم می‌شود. برگ‌ها در نوع وحشی کوتاه هستند. ساقه غده زیرزمینی یکی از ویژگی‌های مهم زنبق است.

آشنایی با انواع زنبق‌ها

زنبق ریش‌دار یا زنبق آلمانی به دلیل قد بلندتر و رشد راحت‌تر، معروف‌ترین نوع آن در تمام دنیاست. ارتفاع آن حدود 60 سانتی‌متر است. برخی از آن‌ها منشعب شده و برای کاشت در گلدان یا باغ استفاده می‌شود.

گل زنبق ریش‌دار

خطوط در مرکز آویزها توسط عنبیه ریش‌دار برجسته می‌شوند. زنبق آلمانی مهم‌ترین آن‌هاست. این گل‌ها در برابر سرما نفوذناپذیرند. برگ‌های این نوع سوسن خنجری شکل است و در گرما همیشه‌سبز است. ارتفاع آن 20 تا 50 سانتی‌متر است و دارای رنگ‌های بنفش، قرمز، زرد و صورتی است. مناطق گرم و خاک سبک برای گلدهی موردنیاز است. زمان گلدهی آن از اواسط بهار تا اوایل تابستان است و امکان گل‌دهی دو بار در سال وجود دارد.

زنبق‌های ریش‌دار که همان زنبق شوش یا زنبق سوگواری نام دارند از انواع گل‌هایی هستند که در فصل بهار شکوفا می‌شوند. این نوع گل را به دلیل رنگ‌های غمگین، نیلوفرهای سوگوار می‌نامند. گلبرگ‌های خاکستری با رگه‌های بنفش و نقاط سیاه وجود دارد.

نکته: درباره گل نسرین هم اطلاعات لازم رو کسب کنید و بیشتر این گل عالی را بشناسید.

گل زنبق بدون ریش

آویزها در این نوع گل‌ها صاف هستند. هیچ‌چیز کرکی در آن نیست. برگ‌های آن نازک و باریک است. ارتفاع آن 30 تا 120 سانتی‌متر است. یکی از مهم‌ترین انواع زنبق، زنبق سیبری است.

گل زنبق تاج‌دار

در این نوع زنبق‌ها بین آویزها تاج وجود دارد. رنگ تاج با گلبرگ متفاوت است. برخی از نیلوفرهای طوقه‌ای در برابر سرما مقاوم هستند، اما نه همه آن‌ها. سوسن ژاپنی یک نوع مهم است. سوسن ژاپنی در فصل تابستان در مناطق خشک رشد می‌کند. ارتفاع آن‌ها حدود 60 سانتی‌متر است. گل‌های بزرگ بنفش وجود دارد. روی کاسبرگ خود تاجی نارنجی دارند.

گل زنبق سوخ دار

سه گروه از زنبق میخ‌دار وجود دارد. همه گونه‌ها در نوع Reticulate کوتاه هستند. مرگ گیاه در اثر بریدن و برداشتن ریشه‌ها ایجاد می‌شود. این نوع در برابر سرما مقاوم نیست و مهم نیست. بیشتر نیلوفرها از گروه Xiphium هستند.

انگلیسی و اسپانیایی دو نوع پرطرف‌دار نیلوفرهای میخ‌دار هستند.

زنبق انگلیسی

از این نوع برای کاشت درخت استفاده می‌شود. گیاهی که سنبله‌های بلند دارد، نیلوفر سیخ دار نامیده می‌شود. در طول فصل کاشت، ساقه اولیه می‌میرد، اما ساقه بزرگ دیگری وجود دارد که سال آینده فراهم می‌شود.

برگ‌های سوسن انگلیسی باریک، نازک و پیچ‌خورده است. گل‌هایی با رنگ‌های بنفش و سفید وجود دارد. این گیاه در اواخر بهار و تابستان گل می‌دهد. نیلوفرها به آب زیادی نیاز دارند و باید در خاکی غنی از مواد آلی کاشته شوند.

زنبق اسپانیایی

اسپانیا و نارنجی خاستگاه زنبق اسپانیایی هستند. گل‌ها انواع مختلفی دارند. رنگ‌های آبی، بنفش و گاهی سفید و زرد در آن وجود دارد. آویزها عادی نیستند. این نوع گل سوسن در آفتاب و نیمه سایه، با خاک سبک و بدون نمک، با زهکشی کافی و مناسب به‌خوبی رشد می‌کند. معمولاً پس از گلدهی، سنبله‌ها را از خاک خارج کرده و از آن‌ها مراقبت می‌کنند.

نحوه نگهداری از گل زنبق

نحوه نگهداری از گل زنبق

مانند سایر گل‌ها و گیاهان، اصول و نکاتی وجود دارد که باید رعایت کنید تا سوسن‌ها را سالم و شاداب کنید.

آبیاری کافی

مقدار متوسط آب چیزی است که این گل به آن نیاز دارد. در صورت افزایش رطوبت، ریزوم‌ها پوسیده می‌شوند. در طول دوره گلدهی، هفته‌ای سه بار و در زمان‌های دیگر هفته‌ای یک‌بار آبیاری کنید زمانی که خاک خشک است.

تغذیه کافی

اگر می‌خواهید این گل را تغذیه کنید باید ماهی یک‌بار به گیاه کودهای محلول بدهید. وقتی اولین گل شروع به رشد کرد این کار را شروع کنید.

خاک مناسب و مورد قبول

این نوع گل برای رشد مناسب به خاکی با زهکشی خوب، سبک و غنی نیاز دارد. خاک‌های کمپوست یا لومی برای این گل مناسب است. نیلوفرهایی هستند که خنثی یا قلیایی هستند. افزودن آهک باعث بهبود کیفیت خاک می‌شود. اگر می‌خواهید نیلوفرها را در گلدان بکارید، آن را با خاک باغچه، ماسه و خاک‌برگ پر کنید.

نور مناسب و کافی

یکی از گل‌هایی که نیاز به نور زیاد دارد، زنبق است. نور مستقیم خورشید نباید منبع نور کامل باشد. گل نباید در معرض نور خورشید باشد.

دمای مناسب

نیلوفرها در برابر تغییرات دما غیرقابل‌نفوذ هستند. بهترین و مناسب‌ترین دما برای رشد گل سوسن 12 تا 17 درجه در زمان گلدهی و 6 تا 10 درجه در سایر مواقع است.

رطوبت مناسب برای زنبق‌ها

گل نیاز به غبارپاشی  زیادی ندارد و غبارپاشی در ماه یک‌بار کافی است. البته نیلوفرهای سیخ دار به رطوبت زیادی نیاز دارند و PH خاک باید چیزی بین ۶ تا ۸ باشد.

نحوهٔ تکثیر گل زنبق

تکثیر و افزایش پس از پایان زمان گلدهی باید از طریق ریزوم‌ها انجام شود و هر 3 یا 4 سال یکبار سوسن را افزایش دهید تا همیشه گل‌های جوان داشته باشد.

تکثیر گل زنبق ریزوم دار

زمانی که برگ‌ها زرد می‌شوند، زمان خوبی برای حذف بوته‌های قدیمی از روی زمین است. در محل اصلی، ریزوم‌ها را تقسیم کرده و جداگانه بکارید.

در صورت تمایل به گل‌دهی در سال اول، ریزوم‌ها را به قطعات بزرگ‌تر و در صورت تمایل به رشد بیشتر به قسمت‌های کوچک‌تر تقسیم کنید، اما ریزوم‌ها را باید در ارتفاع 5 تا 7 سانتی‌متری از خاک بکارید.

تکثیر گل زنبق سوخ دار

در گل نیلوفرهای سنبله در پاییز خوشه‌ها را از مادر جدا کرده و در سال دوم بکارید.

نحوه نگهداری اندام زیرزمینی

برگ‌های نیلوفرهای دره را باید برید. پس از خشک‌شدن باید تمیز شود و در شرایط خشک با تهویه مناسب در دمای 17 تا 25 درجه نگهداری شود. سنبله‌هایی که کوچک‌تر از 4 سانتی‌متر هستند دور ریخته می‌شوند و خوشه‌های مناسب برای گلدهی نگهداری می‌شوند.

در پاییز، گیاهان کوچک دوباره کاشته می‌شوند. مرحله نگهداری در دمای بالای 20 درجه مناسب است. در مرحله بعد قسمت‌های مناسب برای گلدهی را تشخیص داده و به مکانی با دمای 9 تا 15 انتقال دهید و برای نگهداری طولانی‌مدت سیخ‌ها باید در دمای 25 تا 30 درجه نگهداری شوند. هنوز توانایی گل دادن وجود دارد.

نکات

اگر نیلوفرها را در گلدان بکارید، باید آن‌ها را در فضای باز نگهداری کنید.

برای تولید باکیفیت بالاتر، علف‌های هرز باید حذف شوند. در صورت عدم انجام بذر، گل‌ها و شاخه‌ها باید حذف شوند.

قسمت‌هایی از گل که بالای سطح زمین هستند باید در پاییز قطع شوند.

زمان مناسب برای برداشت گل

زمانی که جوانه‌های زنبق تغییر رنگ می‌دهند، زمان مناسبی برای برداشت است. جوانه‌ها پس از چند روز در آب کاملاً باز می‌شوند.

آفات و درمان

آفات و بیماری‌هایی وجود دارند که برای رشد یک گل‌وگیاه سالم نیاز به درمان دارند. در فصل بهار کرم‌ها در برگ‌های نیلوفرها تونلی ایجاد می‌کنند که منجر به کلونی‌شدن ریشه‌ها می‌شود و در فصل تابستان کرم‌ها دوباره تونلی در برگ‌های نیلوفر ایجاد می‌کنند که منجر به کلونیزه شدن سوسن‌ها می‌شود. ریشه‌ها توسط باکتری‌ها پوسیده می‌شود.

روی برگ‌های نیلوفرها لکه‌هایی وجود دارد که در اثر بیماری‌ها ایجاد می‌شود. ویروس موزاییک زمانی که درگیر گیاه می‌شود به گل، گیاه و برگ آسیب می‌رساند. گل‌ها و برگ‌هایی که تحت‌تأثیر ویروس قرار گرفته‌اند را بردارید. نیلوفرها برای گربه‌ها و سگ‌ها سمی هستند.

روی گلبرگ‌های نیلوفرها لکه‌های زردرنگ وجود دارد. اگر با قارچ‌کش‌ها درمان نشود، مشکل‌ساز خواهد شد.

بوتریتیس دلیل خشک‌شدن و سوختن گلبرگ‌ها است. گیاهان را به مکانی با جریان هوای مناسب منتقل کنید.

حیوانات از ریشه نیلوفر تغذیه می‌کنند که باعث پوسیدگی آن می‌شود. اگر می‌خواهید درمان کنید، از قارچ‌کش‌ها استفاده کنید.

قبل از کاشت گیاه، از عاری بودن خاک از بیماری و شرایط مطمئن شوید.

سؤالات رایج

 زمان مناسب برای برداشت گل زنبق چه زمانی است؟

زمانی که جوانه‌ها تغییر رنگ می‌دهند، زمانی است که برداشت آغاز می‌شود.

دلیل نام گل زنبق عزا چیست؟

به‌خاطر رنگ‌های غمگینی که دارد به آن نیلوفرهای عزا می‌گویند. گلبرگ‌های خاکستری با رگه‌های بنفش و نقاط سیاه وجود دارد.

چه دمایی برای زنبق مناسب است؟

نیلوفرها در برابر تغییرات دما غیرقابل‌نفوذ هستند. مناسب‌ترین دما برای رشد گل سوسن 12 تا 17 درجه در زمان گلدهی و 6 تا 10 درجه در سایر مواقع است.

علت پوسیده‌شدن ریشهٔ گل زنبق چیست؟

ریشه زنبق به دلیل وجود حیواناتی که از آن تغذیه می‌کنند در حال پوسیدن است. اگر می‌خواهید درمان کنید، از قارچ‌کش‌ها استفاده کنید.

آخرین کلمه

گل زنبق، نماد پاکی، خلوص قلبی و بی‌گناهی! این گل در بین ایرانیان جایگاه خوبی دارد و در یونان نیز از آن بسیار استفاده شده است. خاستگاه اصلی آن در نیمکره شمالی است. این گل به دلیل زیبایی و نگهداری آسان طرف‌داران زیادی دارد.

این گل در مقاله به طور کامل بررسی و معرفی شد. امیدواریم متوجه آن شده باشید و از آن استفاده کنید. اگر ایده یا پیشنهادی دارید با ما در میان بگذارید.

5/5 - (31 امتیاز)
نگین حبیبی
من نگین حبیبی متولد 1379، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته مدیریت کسب و کار هستم. علاقه‌مند به فعالیت در زمینه سئو و دیجیتال مارکتینگ هستم. امیدوارم از تمام مطالب منتشرشده از طرف بنده رضایت کامل داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره جهت خرید دوره های آموزشی و خدمات تیم والادیزاین