با گل لیسیانتوس آشنا شویم!

با گل لیسیانتوس آشنا شویم!

با گل لیسیانتوس آشنا شویم! گل‌های لیسیانتوس شباهت زیادی به گل رز دارند و بسیار جذاب هستند. این گل یکی از گونه‌های تغییریافته گل وحشی به نام بلبل در آمریکای شمالی و مکزیک است و به دلیل زیبایی و تنوع کشت آن به‌ویژه در ژاپن افزایش‌یافته است و تمام خصوصیات، زیبایی و کیفیت لازم برای شاخه‌های بریده آن می‌تواند قابل‌استفاده در گل آرایی باشد. در ادامه با سایت آکادمی والادیزاین همراه باشید.

با گل لیسیانتوس آشنا شویم

با گل لیسیانتوس آشنا شویم

لیسیانتوس واقعاً گلی زیبا و محبوب است که در تزئینات گل و گیاه بسیار پرکاربرد است. این گل دارای ساقه‌های متوسط و نازک است و گلبرگ‌های ظریف و نازکی دارد. روی هر ساقه لیسیانتوس، دو تا شش عدد گل رشد می‌کند و اندازه‌ی گلبرگ‌های آن بزرگ و دایره‌ای است.

لیسیانتوس به صورت غنچه و شکفته هم زیباست و در زمینه‌ی گل‌آرایی بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. شکل گل‌های آن قیفی یا مخروطی است و انتهای گل‌ها از داخل زرد رنگ است. این گل به طور عمومی در مناطق گرم آمریکای جنوبی، مکزیک و جزایر کارائیب کشف شده است.

درباره موجودی گل لیسیانتوس در ایران، معمولاً در تمام طول سال در گل‌فروشی‌ها، به ویژه در شهر تهران، موجود است. با این حال، در ماه‌های دی و بهمن تقاضا برای آن کمتر است، اما در تابستان و بهار فراوانی بیشتری دارد و می‌توانید به راحتی این گل را سفارش دهید.

در برخی از گل‌فروشی‌ها رنگ‌های بنفش و سرد بیشتر به چشم می‌خورد. برای اطلاعات بیشتر در مورد گل‌وگیاه زینتی و آپارتمانی می‌توانید به لینک مربوط مراجعه کنید.

تاریخچه گل لیسیانتوس

لیسیانتوس گونه‌ای از گل‌های محبوب و زیبا است که در قاره آمریکا، به خصوص در حاشیه رودخانه‌ها و چمن‌زارها رشد می‌کند. در برخی مناطق ایالات تگزاس، نوادا و کلورادو به این گل زیبا “جنتیانای چمنی” نیز گفته می‌شود و اغلب گل‌های آن رنگ بنفش دارند.

اگرچه لیسیانتوس اصالتاً متعلق به قاره آمریکا است، اما نقش ژاپن در پرورش و اصلاح آن نیز بسیار مهم است. در سال 1930، باغبانان ژاپنی برای اولین بار به پرورش انبوه و بهبود لیسیانتوس پرداختند. بنابراین، نسخه‌های معروف امروزی این گل جمع‌آوری و شکوفا شده از تلاش‌های باغبانان ژاپنی است.

در مورد معنی کلمه “لیسیانتوس”، نمی‌توان به صورت قطعی و دقیقی حکم قرار داد. هرچند روایت‌های متفاوتی درباره معنی این کلمه وجود دارد، اما برخی معتقدند که “لیسیانتوس” به معنای “گل تلخ” است و این نام به خاطر طعم تلخ این گل و استفاده درمانی آن در گذشته انتخاب شده است.

گونه‌های گل لیسیانتوس

گونه‌های گل لیسیانتوس

لیسیانتوس واقعاً تنوع زیادی در رنگ، شکل و نوع دارد. در ادامه، برخی از انواع معروف گل لیسیانتوس را برای شما ذکر می‌کنم:

 1. لیسیانتوس پورپورئوس (Lisianthus Purpurascens): این گونه دارای گلبرگ‌های بزرگ و صاف است و رنگ‌های متنوعی از قرمز، صورتی، بنفش و آبی را شامل می‌شود.
 2. لیسیانتوس گراندیفلوروس (Lisianthus Grandiflorus): این گونه دارای گلبرگ‌های بزرگتری نسبت به گونه‌های دیگر است و رنگ‌های متنوعی از سفید، صورتی و بنفش دارد.
 3. لیسیانتوس فیولاسئا (Lisianthus Violacea): این گونه دارای گلبرگ‌های بنفش یا آبی با لبه‌های چروک خورده است.
 4. لیسیانتوس راسیموزا (Lisianthus Rosimond): این گونه دارای گلبرگ‌های بزرگ و صاف است که در رنگ‌های مختلفی از سفید و صورتی تا آبی و بنفش یافت می‌شود.
 5. لیسیانتوس الپینو (Lisianthus Alpinio): این گونه دارای گلبرگ‌های کوچکتر و شکل فلفلی است و رنگ‌های متنوعی از سفید، صورتی و بنفش دارد.

این فقط نمونه‌ای از انواع لیسیانتوس است و هنوز گونه‌های دیگری نیز وجود دارند. همچنین، تولیدکنندگان و باغبانان همچنان در حال تلاش برای بهبود و اصلاح این گیاه زیبا هستند و می‌توان تنوع بیشتری در آینده انتظار داشت.

نوع کوتاه آن برای کاشت در گلدان و نوع بلند آن برای بریدن شاخه‌ها استفاده می‌شود. برای استفاده هرکدام از انواع گل‌ها شما می‌توانید از آموزش‌ گل‌آرایی بهره ببرید.

موارد استفاده گل لیسیانتوس

معمولاً لیسیانتوس به عنوان یک گل برای تزئین استفاده می‌شود. این گل به دلیل شکل و رنگ زیبایی که دارد، در بازی‌های گلدان، بوکه‌ها، تزئینات میز و همچنین برای تهیه گلدان‌های مجلسی و تزئین اتاق‌ها و مراسم‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

علاوه بر این، لیسیانتوس به عنوان هدیه و گل تبریک نیز استفاده می‌شود. ممکن است در مناسبت‌هایی مانند تولد، عروسی، سالگرد و جشن‌ها به عنوان هدیه تزئینی و پرطرفدار انتخاب شود.

از طرفی، به دلیل عدم داشتن عطر خاص، استفاده از لیسیانتوس در صنایع آرایشی و بهداشتی به میزان کمتری نسبت به دسته‌گل‌های دیگر استفاده می‌شود. اما ممکن است در برخی از محصولات آرایشی مانند لوسیون‌ها، کرم‌ها و صابون‌ها برای تزئین و جلوه دادن به محصول استفاده شود.

در کل، لیسیانتوس بیشتر به عنوان یک گل زینتی مورد استفاده قرار می‌گیرد و کمتر در صنایع آرایشی و بهداشتی به کار می‌رود.

نماد و معنای رنگ‌های گل لیسیانتوس

نماد و معنای رنگ‌های گل لیسیانتوس

هر گل معنی و نمادی دارد و هر گل پیام خاص خود را دارد. گل لیسیانتوس برای ابراز قدردانی و محبت استفاده می‌شود.

لیسیانتوس با گل‌های متنوعی از جمله سفید، صورتی، آبی، بنفش، صورتی مایل به نارنجی و قرمز موجود است. برخی از انواع لیسیانتوس حتی دارای گلبرگ‌های دو یا چند رنگ هستند که به آن‌ها ابلق گفته می‌شود.

رنگ‌های بنفش و رنگ‌های سرد مانند آبی و بنفش بیشتر در لیسیانتوس رایج هستند، اما با توجه به تغییرات در صنعت گل‌فروشی و همچنین پرورشگاه‌ها، امکان دسترسی به انواع لیسیانتوس با رنگ‌های گرم‌تر مانند قرمز نیز وجود دارد.

می‌توانید در گل‌فروشی‌های خاص و فروشگاه‌های گل طبیعی در منطقه‌تان به دنبال لیسیانتوس با رنگ‌های مورد علاقه‌تان بگردید. همچنین، البته در نظر داشته باشید که تنوع رنگی لیسیانتوس بستگی به فصل و منطقه زندگی شما و موجودی گلفروشی‌ها دارد.

نماد هر رنگ:

 1. صورتی روشن: نماد ظرافت، شادی، جوانی و معصومیت است. این رنگ معمولاً برای جشن تولد نوزادان و همچنین به عنوان علامت قدردانی و تشکر از کسی استفاده می‌شود.
 2. یاسی: رنگ یاسی لیسیانتوس نماد زنانگی و رشد است. این رنگ مناسب برای هدیه دادن در روز مادر است و به مادران و زنان عزیز نشانه تقدیر و قدردانی می‌باشد.
 3. زرد لیمویی: نماد شادی است و احساس شادی و خوشحالی را دریافت کننده می‌باشد. این رنگ برای شروع روابط و دوستی‌ها مناسب است و می‌تواند هدیه ای پرانرژی و مثبت باشد.
 4. بنفش: نماد وفاداری، افتخار و موفقیت است. این رنگ به عنوان یک نماد تحسین و تقدیر در کنار سایر گل‌ها استفاده می‌شود. هدیه دادن لیسیانتوس بنفش می‌تواند برای جشن گرفتن موفقیت و تحصیلات، تجدید رابطه و ارتباطات عمیق تر مورد استفاده قرار گیرد.
 5. آبی پررنگ: نماد آرامش و آرامش دریا است. این رنگ برای ارسال پیامی از آرامش و آرامش به یک شخص استفاده می‌شود، به خصوص به کسانی که دوران استرس و فشار را تجربه کرده‌اند.
 6. سفید: رنگ سفید نماد معصومیت و پاکی است. این رنگ به عنوان نمادی از شکوه و تواضع در استفاده از لیسیانتوس سفید می‌تواند به عنوان هدیه به عروس‌ها در مراسم عروسی استفاده شود و نمادی از پاکی و صفای قلب باشد.
 7. سبز روشن: رنگ سبز روشن نماد زمین و باروری است. این رنگ همچنین به عنوان نمادی از خوش شانسی، سلامتی و جوانی به کار می‌رود. برای جشن تولد نوزادان و همچنین به عنوان نمادی از تجدید حیات و شروع جدید، لیسیانتوس سبز روشن می‌تواند انتخاب مناسبی باشد.
 8. قرمز: رنگ قرمز نماد عشق و قدرت است. لیسیانتوس قرمز به عنوان نمادی از عشق شدید و عاشقی استفاده می‌شود. این گل می‌تواند یک هدیه رمانتیک و شفاف برای معشوق‌ها و عزیزان باشد.

نکته: درباره گل نسرین هم اطلاعات لازم رو کسب کنید و بیشتر این گل عالی را بشناسید.

مراقبت از لیسیانتوس شاخه بریده در منزل

مراقبت درست از لیسیانتوس شاخه بریده می‌تواند باعث طولانی‌تر ماندن زنده‌ماندگی گل‌ها و حفظ زیبایی آن‌ها شود. پیشنهاداتی که می‌توانید در نظر بگیرید عبارتند از:

 1. انتخاب گل‌های نیمه باز: گل‌های لیسیانتوسی که کامل باز شده‌اند، عمر زیادی ندارند و گل‌هایی که کامل غنچه‌اند به صورت کامل باز نمی‌شوند. بنابراین، مناسب‌تر است که گل‌هایی را انتخاب کنید که غنچه‌های نیمه باز داشته باشند.
 2. حفاظت در هنگام حمل: در هنگام حمل گل‌ها تا منزل، دقت کافی را به خرج دهید تا گل‌ها آسیب نبینند، به ویژه اگر کاملاً شکفته باشند. می‌توانید از پلاستیک یا کاغذ برای پوشاندن گل‌ها استفاده کنید تا آسیب نبینند.
 3. تغذیه مناسب: گلدانی که برای لیسیانتوس استفاده می‌کنید را با آب تازه پر کنید و به آن غذای گل شاخه بریده را اضافه کنید و در آب حل کنید. غذای گل شاخه بریده باعث می‌شود عمر گل‌ها به طولانی‌ترین مدت ممکن در بمانند.
 4. بریدن ساقه‌ها: ساقه‌های گل‌ها را با یک چاقو تمیز و تیز به اندازه 3 تا 5 سانتیمتر کوتاه کنید و آن‌ها را بلافاصله در آب قرار دهید. برگ‌هایی که در آب قرار می‌گیرند را جدا کنید تا احتمال وجود قارچ و باکتری در آب کاهش یابد.
 5. آبیاری منظم: هر زمان که آب گلدان کم شد، آن را با آب تازه و به دمای اتاق پر کنید. لیسیانتوس به دلیل داشتن گلبرگ‌های نازک و تبخیر آب زیاد، نیاز به آب زیادی دارد.
 6. تغییر آب: اگر از غذای گل شاخه بریده استفاده نمی‌کنید و آب گلدان زرد شده است یا 24 ساعت از تعویض آب گذشته است، آب گلدان را عوض کنید.
 7. بریدن ساقه‌ها به صورت منظم: هر چهار روز یک بار انتهای ساقه‌ها را کوتاه کنید تا زنده‌ماندگی گل‌ها بهبود یابد و زیبایی آن‌ها حفظ شود.

با رعایت این راهنما، لیسیانتوس شاخه بریده‌ی شما می‌تواند برای مدت 7 تا 10 روز شاداب و زیبا باقی بماند. شما می‌توانید برای تصفیه هوای منزل از یک گیاه تصفیه‌کننده هوا در فضای داخلی خانه استفاده کنید.

اصول مراقبت از گل لیسیانتوس

اصول مراقبت از گل لیسیانتوس

برای کشت و نگهداری لیسیانتوس در گلدان یا فضای باز، راهنمای زیر را می‌توانید دنبال کنید:

 1. انتخاب گلدان: انتخاب گلدان مناسب برای لیسیانتوس بسیار مهم است. گلدان باید دارای سوراخ‌های زهکشی باشد تا از رطوبت زیاد خاک جلوگیری شود. همچنین، بهتر است از گلدان با قطر بزرگ‌تری استفاده کنید تا ریشه‌های گیاه به راحتی رشد کنند.
 2. خاک مناسب: لیسیانتوس به خاک حاوی مواد آلی و خاک ریزی نیاز دارد. برای کاشت لیسیانتوس، می‌توانید از مخلوطی از خاک باغچه و کمی پیت ماس برای بهبود زهکشی استفاده کنید.
 3. آبیاری: لیسیانتوس نیاز به آبیاری منظم دارد. خاک گلدان را همیشه مرطوب نگه دارید اما اجازه ندهید خیلی خیس شود. آبیاری را زمانی انجام دهید که چند سانتیمتر بالای خاک خشک شده باشد.
 4. نور و دما: لیسیانتوس به نور پر فروسرخ نیاز دارد. بنابراین، اگر در فضای باز قرار می‌دهید، به یک منطقه ای با نور خورشید مستقیم القا کنید. همچنین، دمای مناسب برای رشد لیسیانتوس بین 20-24 درجه سانتیگراد است.
 5. کوددهی: می‌توانید هر دو هفته یک بار از گیاهان داخلی کود عمومی مخصوص گیاهان آپارتمانی استفاده کنید. اما در فصل زمستان، فاصله بین کوددهی را افزایش دهید و تنها یک بار در ماه کود بدهید.
 6. حفظ از آفات: لیسیانتوس ممکن است به آفاتی مانند ریز حشرات یا پشه‌ها آسیب ببیند. برای حفظ از آفت‌ها، می‌توانید از روش‌های طبیعی مانند استفاده از صابون حشره کش ملایم یا جاروبرقی با مکش قوی استفاده کنید.

لیسیانتوس گیاهی زیبا و مقاوم است که در شرایط مناسب، می‌توانید از آن لذت ببرید. با رعایت مراقبت‌های لازم، می‌توانید لیسیانتوس را در گلدان یا فضای باز با موفقیت پرورش دهید.

روش‌هایی برای تکثیر گل وجود دارد.

دوراه برای افزایش گل لیسیانتوس وجود دارد.

در هر دو روش، حفظ رطوبت خاک و درجه حرارت مناسب بسیار مهم است تا تکثیر به خوبی انجام شود. همچنین، برای دستیابی به نتایج بهتر، می‌توانید از هورمون ریشه‌زایی استفاده کنید.

 قلمه زدن

برای این روش در فصل بهار در دمای 25 درجه با رطوبت بالا چند ساقه جوان را با چاقوی تیز به‌صورت مورب برش بزنید و جدا کنید. هورمون‌های ریشه‌زایی را به انتهای قلمه بزنید. هنگام ریشه‌زدن به گلدانی با خاک مخصوص بروید.

روش قلمه زدن نیز راهی ساده‌تر برای تکثیر لیسیانتوس است. در این روش، بخشی از ساقه را قطع می‌کنید و در هورمون ریشه‌زایی قرار می‌دهید. سپس ساقه را در خاک مرطوب قرار بدهید و منتظر ریشه‌زایی آن بمانید. وقتی که ریشه‌ها شکل گرفتند، می‌توانید ساقه را به گلدان جدید منتقل کنید.

تکثیر لیسیاتوس با کاشت بذر

روش اصلی تکثیر گل لیسیانتوس در بهار انجام می‌شود، اما می‌توانید آن را در پاییز یا اواخر زمستان نیز انجام دهید. بذر را باید در دمای 13 تا 16 درجه و در سطح یا با ترکیب ورمیکولیت، خاک‌برگ، ماسه و پیت ماس و در بستری که قابلیت ذخیره آب را داشته باشد، کاشت. پس از یک دوره دو تا سه‌ماهه به دلیل کوچک بودن گیاه حاصل از کاشت بذر، گیاه را به زمین اصلی انتقال دهید.

تکثیر با بذر معمولاً زمان بیشتری نیاز دارد تا گیاه به بوته‌ی کامل تبدیل شود و به دلیل پیچیدگی فرایند، برای مبتدیان ممکن است چالش برانگیز باشد. در این روش، بذرها را در بستر مناسبی قرار می‌دهید و منتظر جوانه‌زنی آن‌ها هستید. سپس جوانه‌ها را جدا کرده و به گلدانهای جداگانه منتقل می‌کنید.

زمان مناسب برای برداشت این گیاه

زمان مناسب برای برداشت این گیاه

وقتی هر شاخه 2 یا چند گل دارد می‌توانید گل را صبح زود برداشت کنید. گل‌ها اگر در نور کم و شرایط نامناسب شکوفا شوند رنگی کدر خواهند داشت. مواد نگهدارنده عمر گل‌ها را افزایش می‌دهند.

زمان و نحوه کنترل‌کردن ارتفاع گل لیسیانتوس

ساعات اولیه پس از طلوع خورشید و کاهش دما برای کنترل ارتفاع مناسب است. اگر می‌خواهید گیاه پایینی رشد کند، باید صبر کنید تا ریشه در گلدان بپیچد. گل‌های تولید شده پس از این مرحله کوتاه‌تر هستند. برای کنترل تنش در گیاه نباید از کاهش آب و کود استفاده کرد.

آیا گل لیسیانتوس سمی است؟

لیسیانتوس به طور کلی به عنوان گیاه سمی شناخته نشده است. با این حال برخی افراد ممکن است به گلبرگ‌های لیسیانتوس حساسیت داشته باشند و واکنش پوستی مانند خارش، قرمزی و تحریک را تجربه کنند.

همچنین ممکن است در صورت بلعیدن حجم بزرگی از گلبرگ‌ها یا قسمت‌های دیگر از گیاه، مشکلاتی مانند تحریک معده و دستگاه گوارشی بوجود آید. بنابراین، بهتر است از خوردن گلبرگ‌ها یا قسمت‌های دیگر از گیاه خودداری کنید.

در صورتی که هرگونه نشانه‌ای از واکنش غیرمعمول در برابر لیسیانتوس مشاهده کردید، بهتر است به پزشک یا متخصص حساسیت مراجعه کنید تا وضعیت را ارزیابی و در صورت لزوم درمان مناسب را تجویز کنند.

همچنین، همانطور که اشاره کردید، به عنوان اقدام احتیاطی، می‌توانید لیسیانتوس را در مکانی قرار دهید که برای حیوانات خانگی یا کودکان غیرقابل دسترس باشد.

عارضه و بیماری در گل‌های لیسیانتوس

آفات و بیماری‌هایی وجود دارند که می‌توانند گل را تحت‌تأثیر قرار دهند. این تنها راه درمان آن‌هاست.

لیسیانتوس ممکن است به برخی آفات و بیماری‌ها حساس باشد. برای جلوگیری از آفات مثل سوسک‌ها، میتوانید از صابون حشره‌کش طبیعی استفاده کنید. همچنین، در صورت بروز علائم بیماری‌ها مانند پوسیدگی ریشه یا زنگ زدگی بر روی برگ‌ها، بهتر است به فروشنده گل یا کشاورز محلی مراجعه کنید تا راهنمایی لازم را دریافت کنید.

سؤالات مکرر کاربران

گل لیسیانتوس نماد چیست؟

از گل‌ها برای ابراز عشق و قدردانی استفاده می‌شود. هر رنگ پیام متفاوتی دارد.

آیا گل لیسیانتوس سمی است؟

برای برخی از افراد ممکن است باعث ایجاد حساسیت‌های پوستی شود و به‌طورکلی نباید در کنار کودکان و حیوانات خانگی باشند.

بهترین راه برای درمان بیماری‌ها و مشکلات گل لیسیانتوس چیست؟

گیاهان و گل‌های آلوده را باید حذف کنید؛ زیرا هیچ درمانی وجود ندارد.

بهترین درجه حرارت برای گل لیسیانتوس در شب و روز چیست؟

مناسب‌ترین دما در روز 20 تا 24 درجه و در شب 16 تا 18 درجه سانتی‌گراد است.

آخرین سخن

با گل لیسیانتوس آشنا شویم! گل لیسیانتوس بیانگر تشکر و ابراز عشق است و همچنین برای قدردانی از معشوق استفاده می‌شود، زیرا هر نوع و رنگ گل معنای خاص خود را دارد. گل لیسیانتوس در این مقاله والا دیزاین به طور کامل توضیح دادیم. امیدواریم موردتوجه شما و دوستانتان قرار گیرد. اگر مقاله، ایده یا پیشنهاد جدیدی دارید به ما اطلاع دهید.

4.9/5 - (41 امتیاز)
نگین حبیبی
من نگین حبیبی متولد 1379، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته مدیریت کسب و کار هستم. علاقه‌مند به فعالیت در زمینه سئو و دیجیتال مارکتینگ هستم. امیدوارم از تمام مطالب منتشرشده از طرف بنده رضایت کامل داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره جهت خرید دوره های آموزشی و خدمات تیم والادیزاین