همه چیز درباره گل‌کلم زینتی

همه چیز درباره گل‌کلم زینتی

همه چیز درباره گل‌کلم زینتی! گل کلم زینتی، یک گیاه زینتی جذاب از خانواده کلم است. این گیاه با برگ‌های بزرگ و دیدنی خود، هر روز به صورت قابل ملاحظه‌ای رشد می‌کند. در اوایل بهار، گل‌های آن زرد، نارنجی یا بنفش رنگ می‌باشند. به دلیل شکل زیبای برگ‌هایش، گل کلم زینتی به عنوان یک گیاه زینتی در باغ‌ها و فضاهای باز مورد استفاده قرار می‌گیرد. این گیاه با جذابیت خاص خود، توانسته است محبوبیت زیادی کسب کند.

آکادمی آموزش گل‌آرایی والادیزاین در مقاله‌ای به معرفی گیاه گل‌کلم پرداخته است از شما برای حمایت‌ها و همراهی‌تان تشکر می‌کنیم.

همه چیز درباره گل‌کلم زینتی

همه چیز درباره گل‌کلم زینتی

گل‌کلم زینتی گیاهی است یک‌ساله یا دوساله با ظاهر و ارتفاع 30×45 سانتی‌متر

از نظر ظاهر و رشد شبیه به کلم است. همه کلم‌ها از یک خانواده هستند و تفاوت اصلی آن‌ها دلیل کاشت آن‌هاست، به این معنا که کلم‌های خوراکی به دلیل طعم خوب و گل‌کلم‌های زینتی برای اهداف تزئینی و زیبایی کاشته می‌شوند و به‌ندرت گل می‌دهند.

گل کلم زینتی یک گیاه زینتی جذاب از خانواده کلم است که با برگ‌های بزرگ و دیدنی خود روز به روز رشد می‌کند. در اوایل بهار، گل‌های زرد، نارنجی یا بنفش رنگ دارد. به دلیل شکل زیبای برگ‌هایش، این گیاه در باغ‌ها و فضاهای باز مورد استفاده قرار می‌گیرد. کلم زینتی با جذابیت خاص خود محبوبیت زیادی کسب کرده است.

کلم زینتی در الگوی رشد و ویژگی‌های ظاهری، شباهت‌های زیادی با کلم خوراکی دارد. هر دو از خانواده گیاهی کلم هستند و تنها تفاوت آن‌ها در علت کاشت آن‌ها است.

کلم زینتی گیاهی است که در فصول سرد سال و دوساله است. در پاییز کاشته می‌شود و در سال دوم گل‌ها را به نمایش می‌آورد. اما معمولاً به عنوان گیاه یک ساله در باغچه‌ها کاشته می‌شود و در سال بعد از باغچه حذف می‌شود. این گیاه نیاز به رسیدگی کمی دارد و جز گیاهان با شرایط نگهداری آسان به‌شمار می‌رود.

با توجه به ویژگی‌های کلم زینتی، اگر قصد نگهداری آن در منزل را دارید، نگران رسیدگی به آن نباشید. این گیاه به رسیدگی کمی نیاز دارد و بسیار آسان در نگهداری است.

گل‌کلم زینتی دارای ویژگی‌هایی است.

کلم زینتی طعم تلخی دارد. برگ‌های آن از رنگ‌های بنفش، قرمز، کرم و سفید ساخته شده و بزرگ‌تر از کلم به نظر می‌رسد.

برای فصول سرد سال مناسب است و دو سال عمر دارد.

سال اول زندگی زمانی است که گیاه برگ و گل می‌دهد و سال دوم زمانی است که می‌میرد و از بین می‌رود.

زمانی که گل‌کلم زینتی به‌عنوان یک گیاه یک‌ساله در باغ کاشته می‌شود، پس از یک سال به دلیل گلدهی نادرش از بین می‌رود.

چگونه از گل‌کلم زینتی به‌درستی مراقبت کنیم؟

اگر یک گل‌کلم زینتی را در گلدان آماده می‌کنید تا در آپارتمان نگهداری کنید، لازم نیست نگران مراقبت از آن باشید زیرا نیاز به مراقبت کمی دارد.

نگهداری از کلم‌های زینتی با روش‌هایی انجام می‌شود.

باوجوداینکه گل‌کلم زینتی زیبایی دارد، می‌توانید از آن در گلدان استفاده کنید یا کناره‌های باغ را با آن تزئین کنید. وقتی تعدادشان زیاد باشد، زیبایی باغ‌ها آشکار می‌شود. رنگ بنفش زیبای برگ‌های آن ترکیب رنگی زیبا، جذاب و چشم‌نواز و هماهنگی با دیگر رنگ‌های پاییزی ایجاد می‌کند.

اصول مراقبت از گل‌کلم زینتی

گل کلم زینتی نیاز به شرایط نگهداری ساده دارد. در زیر روش‌های نگهداری این گیاه را می‌توانید بیابید:

با رعایت این روش‌ها، می‌توانید گل کلم زینتی را به خوبی نگهداری کنید و از زیبایی آن لذت ببرید

 آبیاری گل‌کلم زینتی

بهترین راه برای فهمیدن زمان آبیاری این است که به سطح خاک نگاه کنید. برای حفاری می‌توانید از سیخ یا انگشت استفاده کنید. اگر متوجه شدید که ذرات خاک خیس به سیخ چوبی خود چسبیده یا اگر متوجه خیس بودن انگشتتان شدید، نیازی به آبیاری ندارد. در صورت لزوم گیاه را آبیاری کنید.

آبیاری گل‌کلم زینتی و نوع آب‌وهوا از مسائل مهم است. اگر گیاه شما در منطقه‌ای با بارندگی زیاد نگهداری شود به آبیاری زیادی نیاز ندارد.

خاک گلدان گل کلم باید همیشه مرطوب باشد، اما خیلی خیس نباشد. بهتر است خاک را قبل از آبیاری کاملاً خشک کنید و سپس آب دهید. در فصول گرمتر، ممکن است نیاز به آبیاری بیشتری داشته باشد. همچنین، توصیه می‌شود در هنگام آبیاری از زیر گلدان آب را بریزید تا ریشه‌ها به صورت یکنواخت آب بگیرند.

خاک و کود مناسب

خاک غنی با زهکشی خوب برای کلم زینتی ایده‌آل است. همچنین بهتر است PH خاک کمی اسیدی باشد و PH آن در حدود 5 تا 6 باشد.

خاک مناسب برای کشت گل کلم زینتی باید حاوی مواد آلی باشد و خاک از نظر بافتی خوب زهکشی داشته باشد. همچنین، می‌توانید از کودهای عمومی گیاهان زینتی استفاده کنید تا رشد و گلدهی بهتری داشته باشد. اما توصیه می‌شود کود را به اندازه‌ای استفاده کنید که خاک را بسیار حاکم نکند.

این گیاه نیازی به کوددهی زیادی ندارد و فقط در زمان کاشت به کوددهی مناسب نیاز دارد. در صورت کوددهی رنگ خود را از دست می‌دهند و علف‌های هرز در کنار آن‌ها رشد می‌کنند.

برای تغذیه گیاه برای رشد و گلدهی بهتر، می‌توانید هر دو هفته یک بار از کود مخصوص گیاهان زینتی استفاده کنید.

نور کافی

نور کامل و مستقیم خورشید همان چیزی است که گل‌کلم دوست دارد. منطقه آب‌وهوا بسیار مهم است. اگر در یک منطقه گرم و خشک هستید، بهتر است بعدازظهر و عصر کمی سایه داشته باشید.

گل کلم زینتی برای رشد مناسب نیاز به نور فراوان دارد. بهتر است این گیاه را در مکانی قرار دهید که نور خورشید به طور مستقیم بر روی آن تابش داشته باشد. اگرچه تحمل نسبی در برابر سایه وجود دارد، اما رشد و گلدهی بهتر در نور خورشید است.

نکته: درباره گل نسرین هم اطلاعات لازم رو کسب کنید و بیشتر این گل عالی را بشناسید.

دمای مناسب گل‌کلم زینتی

اگر کلم در سرمای زمستان از بین نرود، رنگ‌های جذاب آن بر خلاف گیاهانی که هستند، پیدا نمی‌شوند. کاهش ناگهانی دمای هوا می‌تواند باعث مرگ گل‌کلم زینتی شود.

ظاهر این گیاه به دمای هوا بستگی دارد. اگر در طول روز هوا گرم باشد گل‌کلم زود بالغ می‌شود، زودرسی به این معنی است که شاخه گل‌دهنده آن نمایان می‌شود و تولید بذر شروع می‌شود و در صورت رطوبت زیاد و طوفان باعث پوسیدگی گیاه می‌شود.

گل کلم زینتی به دماهای معتدل ترجیح می‌دهد. دمای بهترین رشد برای این گیاه بین 15 تا 20 درجه سانتیگراد است. از دماهای بسیار سرد و بسیار گرم بپرهیزید.

رطوبت مناسب هوا

اگر هوا خیلی مرطوب باشد و هوا به‌خوبی در اطراف گیاه گردش نکند، احتمال ابتلا به بیماری روی برگ‌ها وجود دارد. برگ‌ها به دلیل رطوبت زیاد تکه‌تکه می‌شوند.

 بررسی و پاکسازی

برگ‌های زنده و سالم را همیشه بررسی کنید و در صورت وجود برگ‌های خشک و آسیب دیده، آن‌ها را بردارید. همچنین، اگر درختچه زنده را بسیار فشرده می‌بینید، می‌توانید گلدان را به گلدان بزرگ‌تری منتقل کنید تا ریشه‌ها بهتر رشد کنند.

چگونه گل کلم زینتی را تکثیر کنیم؟

چگونه کلم زینتی را پرورش و تکثیر دهیم؟

اگر گل‌کلم را به‌عنوان یک گیاه دوساله نگهداری می‌کنید، می‌توانید دانه‌های گل‌های خشک را جمع‌آوری کرده و در سال دوم بکارید، زیرا در سال اول زمان گلدهی و تولید بذر را ندارند.

روش تکثیر گل کلم زینتی می‌تواند به چندین روش انجام شود، از جمله:

نحوه پرورش گل‌کلم زینتی از طریق کاشت دانه

می‌توانید از بذرهای گل کلم زینتی استفاده کنید. در اوایل بهار، بذرها را در گلدان‌ها با خاک مرطوب کاشت کنید و روی آن‌ها خاک بریزید. سپس گلدان‌ها را در محیطی با دمای حدود 20 درجه سانتیگراد قرار دهید و منتظر باشید تا بذرها جوانه بزنند. پس از ظهور جوانه‌ها، می‌توانید گلدان‌ها را به مکانی با نور فراوان منتقل کنید. پس از کاشت بذر، خاک گلدان باید همیشه مرطوب باشد.

بذرها معمولاً بعد از 10 تا 21 روز جوانه می‌زنند. بعد از رشد جوانه‌ها می‌توانید جوانه‌ها را به باغ ببرید.

تقسیم بوته

در اوایل بهار، می‌توانید بوته گل کلم زینتی را به قسمت‌های کوچکتر تقسیم کنید. هر بخش باید دارای ریشه و برگ باشد. سپس قسمت‌های تقسیم شده را در گلدان‌های جداگانه با خاک مرطوب قرار داده و مراقبت کنید تا ریشه‌های جدید شکل بگیرند.

 قلمه‌زنی

می‌توانید از قلمه‌های گیاه استفاده کنید تا گل کلم زینتی را تکثیر کنید. برای این کار، بخشی از گیاه را با استفاده از چاقو یا قلمه جدا کنید. سپس قلمه را در گلدانی با خاک مرطوب قرار داده و مراقبت کنید تا ریشه جدید شکل بگیرد.

با استفاده از هر یک از این روش‌ها، می‌توانید گل کلم زینتی را تکثیر کنید و تعداد آن را افزایش دهید.

آیا گل‌کلم زینتی خطرناک و سمی است؟

آیا گل‌کلم زینتی خطرناک و سمی است؟

برگ‌های این گیاه بی‌ضرر است، اما ریشه آن سمی است، بنابراین نگران خوردن برگ‌ها توسط حیوانات یا کودکان نباشید.

در کل گل کلم زینتی سمی نیست. این گیاه معمولاً به عنوان یک گیاه زینتی و غیرخوراکی استفاده می‌شود و برای انسان‌ها سمی نیست. با این حال، در صورت مصرف برخی از قسمت‌های گیاه مانند برگ‌های تازه و غیرپخته، ممکن است برای برخی از افراد مشکل ساز باشد و علائمی مانند تحریک پوست و حساسیت موقت را ایجاد کند. بنابراین، در صورت مصرف گل کلم زینتی به عنوان غذای خوراکی، بهتر است از قسمت‌های پخته و مناسب استفاده کنید و در صورت وجود حساسیت به این گیاه، مصرف آن را متوقف کنید.

زمان تعویض گلدان

کلم‌هایی که از فروشگاه خریداری می‌کنید رشد چندانی ندارند و نیازی به گلدان بزرگ‌تر ندارند و عمر این گیاهان معمولاً دو سال است. اگر تصمیم به تعویض گلدان دارید، گلدانی با تعدادی سوراخ زهکشی انتخاب کنید. برای خاک از خاک گلدان معمولی استفاده کنید.

تعویض گلدان گل کلم زینتی بستگی به شرایط رشد و توسعه گیاه دارد. به طور کلی، تعویض گلدان معمولاً در بهار یا تابستان انجام می‌شود. اگر گیاه به اندازه کافی بزرگ شده است و ریشه‌ها از سطح خاک بیرون آمده‌اند یا گلدان فعلی دارای زهکش نامناسب است، زمان مناسبی برای تعویض گلدان است. همچنین، اگر گل کلم زینتی دچار بیماری یا عفونت شده است، نیز ممکن است نیاز به تعویض گلدان داشته باشد.

کلم زینتی آفات و بیماری‌هایی دارد

گیاهان کاشته شده در گلدان کمتر مستعد ابتلا به بیماری‌ها هستند.

می‌توان گفت؛ مانند سایر گیاهان این خانواده آماده ابتلا به مشکلاتی مانند کرم کلم، حلقه کلم که نوعی کرم است، سوسک کک، کنه و شپشک آردی است که قابل‌درمان است. برای درمان آن اسپری‌کردن آب با شدت بالا مؤثر است و اگر با اسپری آب درمان نشد می‌توانید از روغن‌ها و اسپری‌های مخصوص سبزیجات طبق مشورت با کارشناس استفاده کنید.

لکه برگی، پوسیدگی سیاه و ساق پای سیاه از جمله بیماری‌های گل‌کلم هستند. این گیاه زمانی که در رطوبت زیاد باشد مستعد بیماری است. اگر به میزان رطوبت هوا توجه کنید می‌توانید از بیماری‌های کلم جلوگیری کنید.

همچنین، برای جلوگیری از انتقال بیماری‌ها و آفات به کلم‌های دیگر، بهتر است کلم زینتی را در محل جداگانه‌ای نگهداری کنید و با دقت به نظافت و مراقبت از گلدان و گیاه بپردازید. همچنین، از خاک و سم مناسب استفاده کنید و به تغذیه و آبیاری مناسب گیاه توجه کنید تا سلامتی آن حفظ شود.

در نهایت، مراقبت و نظافت منظم از گلدان و گیاه کلم زینتی، جلوگیری از بروز آفات و بیماری‌ها و نیاز به تعویض گلدان را کاهش خواهد داد. همچنین، می‌توانید از روش‌های طبیعی مانند استفاده از عصاره‌های گیاهی برای آفات مختلف استفاده کنید. به عنوان مثال، عصاره‌ی سیر برای جلوگیری از حشرات مانند کنه‌ها و پشه‌ها مفید است. همچنین، می‌توانید از روش‌های آلی مانند استفاده از سموم ارگانیک به جای سموم شیمیایی استفاده کنید. این روش‌ها در حفظ سلامتی گیاه و جلوگیری از بروز آفات و بیماری‌ها بسیار مؤثر هستند.

سؤالات مکرری که پرسیده می‌شود

بهترین مکان و خاک مناسب برای پرورش گل‌کلم زینتی کدام است؟

برای گل‌کلم‌های زینتی بهتر است خاکی غنی با زهکشی خوب و خاک کمی اسیدی داشته باشید.

آیا گل‌کلم زینتی خطرناک و سمی است؟

اگر بچه ها یا حیوانات برگ های آن را بخورند سمی نیست، ولی ریشه آن سمی است. این مقاله حاوی اطلاعات بیشتری است.

چگونه گل‌کلم زینتی را پرورش و تکثیر دهیم؟

در قالب کاشت بذر تکثیر و افزایش می‌یابد که آموزش آن را توضیح دادیم.

آخرین سخن

در این مطلب سعی کردیم هر آنچه در مورد روش نگهداری گل کلم زینتی لازم است بدانید را برای شما تشریح کنیم، چنانچه مطلبی ناگفته مانده است و یا پرسشی در ذهن شماست که نیاز به مشاوره تخصصی روی گیاه خود دارید، می‌توانید سوالات خود را با ما در میان بگذارید.

همه چیز درباره گل‌کلم زینتی! گل‌کلم زینتی از خانواده کلم‌ها با ارتفاع حدود 30 تا 45 سانتی‌متر است. از نظر شکل ظاهری شبیه کلم است و تنها تفاوت آن در کاشت است. این گیاه طعم تلخی دارد.

روش‌های مراقبت از آن را در مقاله بالا توضیح دادیم. امیدواریم که موردتوجه شما قرار گیرد.

اگر ذهنیت و یا تجربه جدیدی در مورد این گیاه دارید، تجربه خود را با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

5/5 - (31 امتیاز)
نگین حبیبی
من نگین حبیبی متولد 1379، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته مدیریت کسب و کار هستم. علاقه‌مند به فعالیت در زمینه سئو و دیجیتال مارکتینگ هستم. امیدوارم از تمام مطالب منتشرشده از طرف بنده رضایت کامل داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره جهت خرید دوره های آموزشی و خدمات تیم والادیزاین