گل قهر و آشتی و روش‌های نگهداری (لطفاً به من دست نزن!)

گل قهر و آشتی و روش‌های نگهداری

گل قهر و آشتی و روش‌های نگهداری (لطفاً به من دست نزن!) با معرفی گل قهر و آشتی در خدمت شما هستیم.

میموزا یا گل قهر و آشتی گیاهی گل‌دار است که اصلی‌ترین ویژگی آن واکنش نشان دادن به لمس است. این ویژگی جذاب میموزا باعث شهرت و محبوبیت آن شده است. برگ‌های نازک و توده‌ای که در شکل خوشه‌ای قرار دارند واکنشی به لمس، شکسته شدن، تغییر دما یا حتی حرکت نشان می‌دهند، و به سرعت برگ‌هایش را به‌سمت مرکز خود جمع می‌کنند.

از جمله ویژگی‌های جذاب میموزا، این است که در مقایسه با گل‌های دیگر، قیمت مناسب و ارزانی دارد. بنابراین، اگر قصد خرید گل و گیاه دارید و به دنبال گیاهی با قیمت مناسب هستید، میموزا یک گزینه خوب است.

همچنین، مراقبت از میموزا نیز نسبتاً آسان است. آن را در محیطی نورانی قرار داده و به آبیاری منظم و ملایم آن توجه کنید.

برای آشنایی کامل با گیاه میموزا با سایت والادیزاین همراه باشید. اگر به یادگیری و آموزش گل‌آرایی هم علاقه‌مند هستید می‌توانید از دوره‌های آموزش رایگان و پیشرفته گل آرایی استفاده کنید.

گل قهر و آشتی و روش‌های نگهداری (لطفاً به من دست نزن!)

گل قهر و آشتی و روش‌های نگهداری (لطفاً به من دست نزن!)

مناطق گرم آمریکای جنوبی و مرکزی جایی بود که گل میا کروکا در ابتدا یافت شد. دارای برگ‌هایی با پرزهای حساس به دما، حرکت و لمس است. نام این گل از یونان گرفته شده است؛ زیرا با یک لمس کوچک خود را جمع می‌کند و پس از چند دقیقه به حالت اولیه خود بازمی‌گردد.

گیاه قهر و آشتی، به نام میموزا شناخته می‌شود، با برگ‌هایی ریز و شبیه پرهای سرخس و در فصل گلدهی، گل‌های زیبا و بنفش تولید می‌کند. این گیاه در دوران جوانی به سمت بالا رشد می‌کند، اما پس از مدتی، شروع به رشد خزنده و شبیه به درختچه‌ای می‌کند.

علاوه بر ظاهر زیبایی که دارد، میموزا خواص دیگری هم دارد. تحقیقات نشان داده است که این گیاه می‌تواند کیفیت خاک را بهبود بخشیده و آلودگی را از آن تصفیه کند. همچنین، خواص آنتی‌اکسیدان و ضد‌باکتریایی نیز در این گیاه وجود دارد. به همین دلیل، میموزا یکی از گیاهان مورد علاقه گیاه‌شناسان است و همواره در مطالعات آن‌ها مورد توجه قرار می‌گیرد.

همچنین، میموزا به دلیل واکنش مستقیم برگ‌هایش به لمس، به عنوان گل قهر و آشتی در نامیده می‌شود. واکنش سریع و برگ‌های منحصربه‌فرد این گیاه، آن را برای علاقمندان و طرفداران خود بسیار جذاب می‌کند.

ساقه‌های نازک، لطیف و انعطاف‌پذیر و گل‌های ریز و گلبرگ‌های سوزنی در گل وجود دارد. نام‌های دیگر این گل گیاه خواب‌آلود و حساس است.

وقتی این گیاهان نور را می‌بینند دمای روزانه را پایین می‌آورند که دوباره باز می‌شود.

به طور خلاصه، میموزا یک گیاه فوق‌العاده است که علاوه بر زیبایی ظاهری برگ‌ها و گل‌هایش، خواص زیستی و تصفیه‌کننده‌ای نیز دارد.

اصول نگهداری از گل قهر و آشتی

اصول نگهداری از گل قهر و آشتی

گل میموزا بسیار لطیف است. گل به دلیل حساسیت زیاد به دما، لمس کوچک، نور، لرزش و ارتعاش و بسته‌شدن و باز شدن آن پس از مدت کوتاهی، گل قهر و آشتی نامیده می‌شود. اصول نگهداری و مراقبت در این مقاله توضیح داده شد.

بهترین و مناسب‌ترین خاک برای گل قهر و آشتی

گل قهر و آشتی به ترکیب خاکی نیاز دارد که بتواند آب را در خود نگه دارد. ترکیب مناسب برای پرورش این گل دو قسمت خاک رس، دو قسمت زغال‌سنگ و یک قسمت ماسه است.

اگر می‌خواهید گل‌های قهر و آشتی بکارید باید از گلدانی استفاده کنید که زهکشی عالی داشته باشد و گلدان بعدی به‌اندازه باشد تا ریشه‌ها به هم فشار نیاورند.

همچنین، خاک برای گیاهان میموزا باید خاکی اسیدی باشد. در واقع، میموزا به خاکی با pH کمتر از 7 نیاز دارد، بنابراین بهتر است خاک خود را با افزودن سیاه‌پایه، تورب و یا خاک باغچه اسیدی کنید. همچنین، حفظ رطوبت مناسب در خاک نیز برای گیاه میموزا مهم است، بنابراین تراکم خاک را به حداقل برسانید و به خاک امکان زهکشی مناسب را بدهید تا از رطوبت زیاد جلوگیری شود.

در نهایت، قبل از استفاده از هر نوع خاک برای گیاهان میموزا، بهتر است با ویژگی‌های خاک و نیازهای گیاه آشنا شوید و اطمینان حاصل کنید که خاک مناسبی را برای گیاه خود انتخاب کرده‌اید.

نور کافی

نور لازم است تا گل قهر و آشتی شکوفا شود. در کنار یک پنجره آفتابی جایی است که باید گل خود را قرار دهید. بهترین مکان برای قراردادن گلدان پنجره‌های با نور شرق و جنوب است.

– با توجه به اینکه گیاه میموزا تحمل نور کمتر از 8 ساعت ندارد، باید گلدان خود را در یک مکانی قرار دهید که نور طبیعی به خوبی بر آن تابیده و نور از خورشید به گیاه برسد. مکانی نزدیک پنجره بهترین مکان برای قرار دادن گیاه میموزا است.

– در صورتی که در آپارتمان زندگی می‌کنید و نور خورشید به میزان کافی به گیاه نمی‌رسد، می‌توانید از نور مصنوعی استفاده کنید. در این صورت باید گیاه را در نزدیکی یک لامپ یا نور مصنوعی گرم قرار دهید. اما توجه داشته باشید که نور مستقیم و گرم از لامپ ممکن است برای گیاه مضر باشد، بنابراین باید فاصله مناسبی را رعایت کنید.

– در مناطق گرمسیری، می‌توانید گیاه میموزا را در فضای باز به رشد بیندازید اما توجه کنید که نیازمندی‌های این گیاه را رعایت کنید و آن را از نور مستقیم آفتاب و تابش حرارت بیش‌از‌حد محافظت کنید.

دمایی که مناسب‌ترین است.

گل آرامش و هارمونی علاوه بر دریافت نور و حرارت کافی، برای رشد سالم و گلدهی مناسب به دمای 21 تا 30 درجه سانتیگراد نیاز دارد.

میزان رطوبت 

برای رشد گل باید رطوبت کافی را تأمین کنید. اگر احساس می‌کنید رطوبت کافی ندارید، می‌توانید از یک مرطوب‌کننده استفاده کنید.

از روی نظر رطوبت نیز، می‌توانید با استفاده از دستگاه بخور یا قرار دادن آب در کنار گیاه، رطوبت را بالا ببرید. همچنین، ریختن سنگ ریزه در زیر گلدان و استفاده از آب اضافه جمع آوری شده در سینی زیر گلدان نیز می‌تواند رطوبت را حفظ کند.

در نهایت، هر چند که میموزا و گل قهر و آشتی برای نیازهای دما و رطوبت خاصی نیاز دارند، اما با توجه به شرایط خانه و توانایی‌های شما، می‌توانید با استفاده از ابزارهای فوق، گیاهان خود را در شرایط مناسب نگهداری کنید.

آبیاری قهر و آشتی

گل باید آب زیادی داشته باشد. می‌توان با آبیاری خاک اجازه خروج آب اضافی را داد. اجازه ندهید خاک کاملاً خشک شود. آبیاری گیاه به عوامل مختلفی از جمله فصل، شرایط آب‌وهوایی و اندازه گلدان بستگی دارد

میموزا نیازمند آبیاری منظم و مرتب است، به این ترتیب که باید خاک گیاه را همیشه مرطوب نگه دارید.

کود مناسب گل قهر و آشتی

گل نیاز به پتاسیم بالا دارد. گل این گیاه را می‌توان با کودهای گیاه گوجه‌فرنگی پرورش داد، زیرا هم گیاهان سوخت و هم انرژی آن از پتاسیم موجود در آن تأمین می‌شود.

در مورد گیاه میموزا نیز، اکثراً نیازی به کوددهی نخواهید داشت. گیاه میموزا در شرایط طبیعی، در خاک‌هایی با مواد مغذی کم رشد می‌کند و برای پرورش آن به کودهای مختلف نیاز ندارید. اگر می‌خواهید سرعت رشد گیاه را افزایش دهید، می‌توانید از یک کود عمومی برای گیاهان سبز استفاده کنید.

اما توجه داشته باشید که تعداد و غلظت کود مورد استفاده را از دستورالعمل روی بسته‌بندی آن بررسی کنید و کمترین مقدار ممکن را برای کوددهی استفاده کنید. همچنین، قبل از کوددهی گیاه، به خوبی آب دهید تا ریشه‌های گیاه آسیب نبینند. همچنین بهتر است در فصل رشد گیاه زمان کوددهی را افزایش دهید و در فصل استراحت گیاه، کوددهی را کاهش دهید یا به‌طور کامل قطع کنید.

تکثیر گل قهر و آشتی 

تکثیر گل قهر و آشتی 

تکثیر گل آشتی آسان است. در این قسمت به روش‌های قلمه‌زدن و کاشت بذر می‌پردازیم.

این گل را در جاده‌های شلوغ نکارید.

قلمه‌زدن

ساقه گل آشتی بریده می‌شود تا آن را تقویت کند. اگر می‌خواهید تکثیر کنید باید صبور باشید. به دلیل نور و دما بهتر است بذرها را در بهار بکارید.

باید یکی از شاخه‌های جوان، سالم و تازه را از ته برگ جدا کنید. قلمه‌ها را تا ریشه‌دار شدن مرطوب نگه دارید سپس در بستر شنی بکارید. اگر می‌خواهید این را مرطوب نگه دارید روی آن را با نایلون بپوشانید و سپس به قابلمه اصلی منتقل کنید.

کاشت بذر

روش کاشت بذر بیشترین استفاده را دارد. برای استفاده از این روش یا باید بذرهای مرغوب تهیه کنید یا خودتان بذرها را در فصل گلدهی جمع‌آوری کنید.

اگر آن را یک شب در آب خیس کنید، قدرت جوانه‌زدن و سبزشدن آن را افزایش داده و سپس روی سطحی از ماسه، خزه و پرلیت بکارید و تا یک‌لایه نیم تا یک‌سانتی‌متری روی آن را با خاک بپوشانید. اگر می‌خواهید رطوبت هوا بالا باشد، روی گلدان را با نایلون بپوشانید.

در این روش معمولاً بذرها پس از 14 تا 21 روز جوانه می‌زنند. اولین برگ گل آشتی را بعد از چند روز که قوی‌ترین جوانه‌های خود را در گلدان اصلی بکارید خواهید دید.

تعویض گلدان

در مورد گیاه قهر و آشتی نیز، تعویض گلدان به صورت دوره‌ای می‌تواند به رشد و سلامت گیاه کمک کند. اما معمولا برای قهر و آشتی تعویض گلدان زمان بیشتری نیاز است و می‌توانید هر 2 تا 3 سال یک‌بار این کار را انجام دهید.

هنگام تعویض گلدان گیاه قهر و آشتی، گلدانی با سایز بزرگتر را انتخاب کنید تا به گیاه فضای کافی برای رشد و توسعه بدهید. سپس کف گلدان جدید را با یک لایه از خاک خوب و مرطوب پر کنید. سپس گیاه را از گلدان قبلی با دقت خارج کنید و برای جداسازی ریشه‌های فرعی، به آرامی خاک اطراف آن را تمیز کنید. در این مرحله باید بسیار دقت کنید تا ریشه‌ها صدمه نبینند.

سپس گیاه را در گلدان جدید قرار داده و با خاک جدید آن را پر کنید. برای تثبیت بهتر گیاه و جلوگیری از جابجایی زیاد خاک، می‌توانید آن را با انگشتانتان تثبیت کنید. با این حال مهم است که خاک را زیاد فشار ندهید تا ریشه‌های گیاه آسیب نبینند.

در نهایت، برای تراشه‌دهی و بهبود ریشه‌ها پس از تعویض، می‌توانید گیاه را به آرامی آبیاری کنید و در محیطی با نور مناسب قرار دهید تا رشد خوبی داشته باشد. همچنین، بعد از تعویض گلدان، بهتر است گیاه را در محیطی کمی مرطوب قرار دهید تا ریشه‌های آن به خاک جدید عادت کنند.

نکته: درباره گل نسرین هم اطلاعات لازم رو کسب کنید و بیشتر این گل عالی را بشناسید.

گل‌دهی

گل‌دهی

اگر شرایط برای گیاه میموزا یا گل قهر و آشتی مناسب و مطلوب باشد، گل‌هایی به شکل منگوله های پفی یا پوم پوم می‌دهد. فصل گل‌دهی این گیاه در تابستان است و گل‌هایی به رنگ بنفش کم‌رنگ یا صورتی می‌دهد. این گل‌ها طول عمر زیادی دارند و تا نزدیکی فصل زمستان باقی می‌مانند و هر چقدر گیاه بالغ‌تر شود تعداد این گل‌ها نیز بیشتر می‌شود.

هرچند این گیاه گل‌هایی بسیار زیبا و چشمگیر دارد ولی دلیل محبوبیت این گیاه به خاطر برگ‌هایش است.

بیماری‌های گل قهر و آشتی

آفات اصلی گل شپشک، کنه و تریپس اردالو است.

بیماری‌های ویروسی مشکل این گل هستند. برای جلوگیری از شیوع بیماری، حتماً گیاهان سالم و بیمار را جدا کنید. گیاهانی به شکل نقطه قرمز آفت اصلی این گل هستند.

گیاه باید در مکانی با جریان هوا و رطوبت مناسب قرار داده شود تا از بیماری‌های ناشی از رطوبت شدید جلوگیری شود.

ریزش برگ‌های آشتی و قهر در اثر آبیاری یا خشک‌شدن زیاد است و باید به دما در فصول مختلف توجه کرد.

سؤالات رایج

گل قهر و آشتی به چه دلیلی به این اسم نام‌گذاری شده است؟

این گل به دلیل حساسیت به دما، نور و صدا و همچنین بسته‌شدن مدتی آن را گل قهر و آشتی نامیده‌اند.

گل قهر و آشتی چه دمایی برای آن مناسب است؟

بهترین و مناسب‌ترین دما برای گل آشتی 21 تا 30 درجه سانتی‌گراد است.

نام‌های دیگر گل قهر و آشتی چیست؟

گل حساس، فعال، خواب‌آلود و خجالتی است.

آخرین سخن

گل قهر و آشتی و روش‌های نگهداری (لطفاً به من دست نزن!)گل آشتی بسیار لطیف است. این گل به دلیل حساسیت زیاد به دما، لمس کوچک، نور، لرزش و ارتعاش و بسته‌شدن و باز شدن آن پس از مدت کوتاهی، گل آشتی نامیده می‌شود.

اصول نگهداری و مراقبت در این مقاله توضیح داده شد.  این مقاله به افزایش دانش شما در مورد گل‌وگیاه کمک می‌کند و امیدواریم موردتوجه شما قرار گیرد.

5/5 - (21 امتیاز)
نگین حبیبی
من نگین حبیبی متولد 1379، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته مدیریت کسب و کار هستم. علاقه‌مند به فعالیت در زمینه سئو و دیجیتال مارکتینگ هستم. امیدوارم از تمام مطالب منتشرشده از طرف بنده رضایت کامل داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره جهت خرید دوره های آموزشی و خدمات تیم والادیزاین