انواع نژاد آلوئه ورا که باید بشناسید!

انواع نژاد آلوئه ورا که باید بشناسید!

انواع نژاد آلوئه ورا که باید بشناسید! در چند دهه اخیر، شاهد عرضه گیاه آلوئه ورا در گلفروشی‌ها و استفاده آن توسط عموم مردم در کنار پیاده‌رو بوده‌ایم و نام آن به گوش مان خورده است. بیشتر کاربردهای گیاه آلوئه ورا به ساخت محصولات آرایشی و بهداشتی مرتبط است و همچنین مختص به ساختن انواع کرم‌ها و محصولات زیبایی منزل بوده و به تهویه هوای فضاهای داخلی آپارتمان‌ها کمک می‌کند.

گیاه آلوئه ورا برای اولین بار در مناطق آفریقا و مناطق مدیترانه کشف شده و تاکنون بیش از ۲۵۰ گونه از آن در مناطق مختلف جهان شناسایی و شناخته شده است. اولین چیزی که هنگام دیدن گیاه آلوئه ورا به چشم می‌خورد، برگ‌های ضخیم و شبیه به قابلمه است که در داخل آن شیره خاص خود آلوئه ورا وجود دارد و مانند گیاهان آبدار در خانواده کاکتوس قرار می‌گیرد. در این مقاله به انواع نژادهای آلوئه ورا پرداخته می‌شود، پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

آشنایی کامل با آلوئه ورا:

جالبه بدونی که گیاه آلوئه ورا از جمله گیاهان بی‌ساقه است و برگ‌هایش به اندازه ۹۰ سانتیمتر می‌توانند رشد کنند. باید توجه داشت که برگ‌های آلوئه ورا ضخیم و شبیه به کوزه هستند. به عبارتی دیگر، اگر به آلوئه ورا به عنوان یک گیاه آپارتمانی نگاه کنید، نباید انتظار داشته باشید شکوفه‌هایی به آن بیرون بزند. ظاهر آلوئه ورا شبیه به کاکتوس است و به گیاهی صبر زرد نیز مشهور است.

این نامگذاری به شرایط نگهداری آسان آلوئه ورا مربوط است. قبل از معرفی انواع نژادهای آلوئه ورا، بهتره بدونیم این گیاه چه کاربردی در درمان و مسائل بهداشتی داره که عامل محبوبیتش در ایران و جهان شده. آلوئه ورا یک گیاه دارویی است و از خواص درمانی فراوانی برخورداره. برگ‌های آلوئه ورا شامل رطوبت زیادی هستند و خواص نرم کنندگی و مرطوب کنندگی دارند.

به همین دلیل در زمینه‌های مختلف مثل تولید کرم‌های آرایشی و ماسک‌های زیبایی و صورت استفاده می‌شن. آلوئه ورا همچنین برای تقویت سیستم ایمنی بدن موثره و در درمان بیماری‌هایی مثل آسم، تنگی نفس، سوء هاضمه، آلرژی، سرطان، دیابت، فشار خون، تقویت کبد و معده، و درمان ریزش مو و جوش صورت مورد استفاده قرار می‌گیره.

aloe-vera-plants-600x400

انواع نژاد آلوئه ورا:

آلوئه ورا به دو دسته طبقه‌بندی می‌شود: خوراکی یا درمانی و غیر خوراکی یا غیر درمانی. تعدادی از گونه‌های آلوئه ورا سمی هستند و قابل مصرف نیستند، بلکه بیشتر برای تزئین منازل استفاده می‌شوند. اما بیشتر انواع آلوئه ورا قابل مصرف هستند. الان به معرفی دو گونه سمی و غیر سمی می‌پردازیم:

گونه Aloe Vera Barbadensis که پرکاربردترین و مفیدترین نوع آلوئه ورا در جهان است و حتی می‌توان از آن در تهیه مواد خوراکی خوش طعم و درمانی استفاده کرد.

گونه Aloe Vera var. chinensis در بخش درمانی و مصرفی کاربردی ندارد و عمدتاً برای تزئین خانه و گلخانه استفاده می‌شود.

توضیح ویژگی گونه خوراکی یا Aloe Vera Barbadensis

رنگ برگ‌های این گونه آلوئه ورا سبز متمایل به تیره است و برگ‌ها پهن و عریض هستند. در زمان گلدهی، شاهد گل‌های زرد رنگ در آلوئه ورا خواهیم بود. درون برگ‌های آلوئه ورا، یک مایع سفیدرنگ وجود دارد که شبیه به شیره است و می‌توان از آن برای استفاده‌های مختلف استفاده کرد. همچنین، این برگ‌ها تیغه‌هایی روی سطح خود دارند. گونه غیر سمی آلوئه ورا شکلی مانند گل رز دارد.

توضیح ویژگی گونه غیر خوراکی یا Aloe vera var.chinensis

این گونه هیچ مصرفی ندارد و برگ‌های آن شکلی خال خالی و نازک‌تر از نوع خوراکی دارند. در زمان گلدهی، گل‌های آلوئه ورا گل‌های نارنجی رنگ تولید می‌کنند و در زمان رشد، جمع و جورتر و تجمعی‌تر از گونه غیر سمی آلوئه ورا هستند. البته، در دل این گونه، برگ‌هایی در اندازه کوچک نیز دیده می‌شوند که لکه‌های سفید و زرد روی سطح خود دارند و این نشانه‌ها تا زمان بلوغ در برگ‌ها حضور خواهند داشت.

زمانی که آلوئه ورا به سن بلوغ می‌رسد، حدود چهل سالگی، گل‌هایی به رنگ نارنجی تولید می‌کند که در فصول بهار یا تابستان بزرگتر می‌شوند. مهمترین راه تشخیص گونه خوراکی و غیرخوراکی، ظاهر آن است؛ مانند اندازه و رنگ برگ‌ها. گیاه آلوئه ورا که مورد استفاده در بحث درمانی و آرایشی قرار می‌گیرد، برگ‌هایی که به رنگ سبز باقی می‌مانند و خال خالی نیستند را دارد و برگ‌ها ضخیم می‌باشند. اما در گونه سمی، برگ‌های بالغ دارای ظاهری خال خالی و سفید رنگ هستند و نازک و باریک می‌باشند.

مشخصات آلوئه ورا درختی:

یکی دیگر از انواع نژاد آلوئه ورا درختی است. این نوع آلوئه ورا از ارتفاع بالایی برخوردار است و برگ‌هایی ظریف و کشیده دارد. این گونه از نظر نیاز به آبیاری بیشتر به کاکتوس شباهت دارد و می‌توان در زمان‌های دلخواه به آن آب داد.

مشخصات گونه A.mitriformis:

این گونه ارتفاع کمی دارد و کوتاه است؛ برگ‌های آن در بخش میانی شیار دارند و کمی نوک‌تیز به نظر می‌رسند.

مشخصات گونه A.saponaria:

اندازه این گونه متوسط است و برگ‌ها به رنگ سبز کم‌رنگ یا رنگ پریده دیده می‌شوند؛ رگبرگ‌های این گونه کرمی رنگ و روشن به همراه خطوط باریک یا نقطه چین در زمینه سبز مشاهده می‌شوند.

مشخصات گونه A.variegate:

این گونه با نام دیگری به صورت “صبر زرد” شناخته می‌شود. برگ‌های آن در قسمت عرضی نوارهای سفید و سبز تیره رنگ دارند و لبه‌های دندانه‌دار دارند. این گونه در فصل بهار به گلدهی می‌پردازد. در شرایط نگهداری، باید از قراردادن آن در برابر نور مستقیم خورشید و ریزش قطرات آب روی برگ‌ها پرهیز شود زیرا می‌تواند منجر به پوسیدگی آن شود.

مشخصات گونه A.barbadensis:

برگ‌های این گونه از آلوئه ورا به رنگ سبز خاکستری هستند و در قسمت لبه رنگ صورتی را نشان می‌دهند و حالت دندانه‌دار دارند. در فصل تابستان، بر سطح خوشه انتهایی گل‌های لوله‌شده به رنگ زرد دیده می‌شود و از ویژگی درمانی آن در درمان مشکلات پوستی استفاده می‌شود.

سوالات متداول

۱- آلوئه ورا چه ویژگی‌ها و خواصی دارد؟

آلوئه ورا از جمله گیاهانی است که دارای ویژگی‌ها و خواص بسیار زیادی است. آلوئه ورا در زمینه‌های مختلف مانند تولید کرم‌های آرایشی و ماسک‌های زیبایی و صورت استفاده می‌شن. همچنین برای تقویت سیستم ایمنی بدن موثره و در درمان بیماری‌هایی مثل آسم، تنگی نفس، سوء هاضمه، آلرژی، سرطان، دیابت، فشار خون، تقویت کبد و معده، و درمان ریزش مو و جوش

۲- بالاترین ارتفاع آلوئه ورا از کدام نوع است؟

بالاترین نوع ارتفاع آلوئه ورا را درختی به همراه دارد که این مدل دارای گونه‌های مختلفی است.

۳- مفیدترین نوع آلوئه ورا کدام است؟

گونه Aloe Vera Barbadensis که پرکاربردترین و مفیدترین نوع آلوئه ورا در جهان است و حتی می‌توان از آن در تهیه مواد خوراکی خوش طعم و درمانی استفاده کرد.

نظر شما به کیفیت این مقاله؟
سهیل رئوف پناه وب‌سایت
سهیل رئوف پناه (Soheyl Raoufpanah) هستم کارشناس سئو و مدیر وب سایت آموزشی کافه وردپرس. تحصیلم رو در دانشگاه شهید شمسی پور گذروندم و روز به روز در تلاشم تا بتونم چیزهای زیادی رو با کمک دنیای کسب‌وکار اینترنتی به دست بیارم. من رو همیشه در تلاش می‌بینید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره جهت خرید دوره های آموزشی و خدمات تیم والادیزاین