انواع گیاه آپارتمانی | ۴۴ گیاه که باید بشناسید

کامل ترین لیست معرفی انواع گیاه آپارتمانی

نگهداری گیاهان آپارتمانی می‌تواند تجربه‌ای بسیار زیبا و دل‌چسب باشد و حس فوق‌العاده‌ای به آدم بدهد. اما بسیاری از افراد نمی‌دانند نام گیاهان آپارتمانی یا حتی علاقه‌ای به آن‌ها ندارند. اگر به دنبال شناخت انواع گیاه آپارتمانی و یافتن نوع مناسب برای خانه‌تان هستید. پس تا آخر مقاله “انواع گیاه آپارتمانی” همراه سایت والا دیزاین باشید.

معرفی انواع گیاه آپارتمانی

1) گیاه زاموفیلیا

زاموفیلیا

2) گیاه آگلونما

آگلونما (انواع گیاه آپارتمانی)

با گل‌های سفید جذاب و برگ‌های نیزه‌ای دست‌نخورده، آگلونما چینی یا Chinese Evergreen گزینه‌ای محبوب برای تزئین آپارتمان‌ها است. این گیاه نیاز کمی به آفتاب نور دارد و می‌تواند در شرایط نور غیر مستقیم هم رشد کند. علاوه بر این، مقاومت آگلونما در برابر سایه و خشکی از ویژگی‌های دیگر آن است. برای تکثیر این گیاه زیبا، می‌توانید از روش تقسیم جوانه یا ریشه استفاده کنید.

انواع آگلونما

با رعایت نکات آبیاری به صورت هفته‌ای یکبار، آگلونما را بطور مداوم پرورش دهید.

3) گیاه برگ‌انجیری

برگ انجیری

این گیاه همیشه سبز و بالا رونده است و برگ های پهن با بریدگی های عمیق دارد. ریشه های هوایی را می‌تواند به اطراف تکیه کند. به طور کلی، برگ ها سبز تیره است اما در گیاه بالغ می‌تواند به طول یک متر هم برسد. نام انگلیسی این گیاه Swiss Cheese Plant است و آبیاری آن باید هر 10-15 روز یکبار صورت گیرد. همچنین این گیاه به نور غیر مستقیم و نیمه سایه نیاز دارد و رطوبت کافی را نیز می‌خواهد. برای تولید نسل جدید، میتوانید از روش قلمه سازی استفاده کنید.

4) گل ارکیده

ارکیده (انواع گیاه آپارتمانی)

5) پپرومیا/ قاشقی

پپرومیا: قاشقی

پپرومیا (پاسیراکاس) گیاهی همیشه سبز است که برگ‌های نیمه گوشتی دارد. ارتفاع آن حدود 25 سانتی‌متر است و اندام‌های کوچکی دارد. پپرومیا می‌تواند به دو شکل ساده و ابلق وجود داشته باشد. در گونه ابلق، برگ‌های آن دارای لکه‌های سفید یا کرم رنگ هستند.

انواع پپرومیا (انواع گیاه آپارتمانی)

نام انگلیسی این گیاه “Desert Privet” است و برگ‌های آن دارای شکل قلبی، گوشتی و ابلق می‌باشند. آبیاری آن بین 12 تا 20 روز یکبار انجام می‌شود و نیاز به نور نیمه سایه و نیمه آفتاب دارد. این گیاه قابلیت تکثیر از طریق قلمه ساقه و قلمه برگی را دارد.

6) گل آنتوریوم

آنتوریوم

7) پوتوس

پوتوس (انواع گیاه آپارتمانی)

پوتوس گیاهی بومی مناطق گرمسیری است و به صورت بالارونده رشد می‌کند. برگ‌های قلبی شکل و سبز زیبای این گیاه جلب توجه هر فردی است. رشد پوتوس بسیار سریع است و به همین دلیل قابلیت فراوانی در بازارپسندی و قیمت پایین دارد.

معمولاً ابلق‌های این گیاه به صورت عمومی دو رنگ سفید و سبز روشن دیده می‌شوند، اما گاهی اوقات هم رنگ کرم نیز دارند. همچنین برگ‌های قدیمی‌تر این گیاه می‌تواند به طول 30 سانتی متر برسد.

تکثیر پوتوس به راحتی امکان‌پذیر است و از طریق قلمه ساقه و یا در آب با ریشه دادن قابل انجام است.

اسم انگلیسی این گیاه Sweetheart Plant است و شناخته شده است برای رشد بالارونده با برگ‌های سبز قلبی و نوک تیز. با این حال بهتر است آبیاری این گیاه را هر ده تا چهارده روز انجام دهید و به نور نیم سایه تا نور کامل غیر مستقیم نیاز دارد.

8) پیله آ

پیله آ

گیاه پیله آ یا Aluminum Plant با نام انگلیسی “Aluminum Plant” یک گیاه همیشه سبز و با جثه کوچک است. این گیاه حدوداً 30 سانتی‌متر رشد می‌کند و به دلیل زیبایی برگ‌هایش شهرت دارد. برگ های آن بیضی نوک تیز بوده و رنگ خاکستری دارند. طول برگ‌ها به حداکثر 8 سانتی‌متر می‌رسد و دندانه ندارند. این گیاه به پنجره آفتاب‌گیر نیاز دارد و هر 7-5 روز یکبار باید آبیاری شود (بین دو آبیاری باید خاک خشک شود). تکثیر آن می‌تواند از طریق قلمه ساقه یا تقسیم بوته انجام شود.

9) بنت قنسول

بنت قنسول (انواع گیاه آپارتمانی)

10) گیاه برگ بیدی

برگ بیدی، یکی از گیاهان محبوب و مشهور است که قدمت زیادی در خانه‌ها دارد. این گیاه بسیار مقاوم است و می‌تواند در گوشه‌ای از خانه به خوبی زندگی کند، بدون اذیت کردن سایر اعضای خانواده. برگ‌های آویزان این گیاه همیشه سبز و چند ساله است و نقوش موازی روی آن‌ها این گیاه را برجسته می‌کند.

نام انگلیسی این گیاه “Wandering Jew” است و دارای برگ بیضی نوک تیز با رگه‌های موازی سفید است. برای رشد مناسب، این گیاه نیازمند آبیاری هر 4 تا 7 روز یکبار است. نور کمی نیاز دارد و می‌توان آن را از طریق تکثیر قلمه ساقه نیز افزایش داد.

11) گیاه دراسنا

گیاه آپارتمانی دراگون تری (Dragon Tree) یکی دیگر از انواع گیاه آپارتمانی است که با برگ‌های تیز و بلند که همیشه رنگ و رخسار خود را حفظ می‌کنند، می‌تواند به عنوان یک درختچه همیشه سبز در نظر گرفته شود. این گیاه متحمل تنش‌های مختلف است و مقاومت نسبتاً بالایی دارد. با ساقه‌ای خشبی و بلند، این گیاه شبیه به یک تنه قوی برگ‌ها را نگه می‌دارد. اگر رگه‌های زرد روی برگ‌ها مشاهده کردید، به گلدان خود نور بیشتری بدهید.
دراگون تری، یا همان گیاه دراگون درختی، در نام انگلیسی خود به عنوان Dragon Tree شناخته می‌شود و دارای برگ‌های سبز تیره بزرگ و نوک‌های تیز است. این گیاه نیاز به دوبار آبیاری هفتگی دارد و منبع نور پر آن مورد نیاز است. تکثیر این گیاه از طریق قلمه ساقه و خواباندن شاخه صورت می‌گیرد.

12) اسپاتی فیلوم

13) گیاه دیفن باخیا

دیفن باخیا یکی از انواع گیاه آپارتمانی است که یک گیاه چند ساله است که همیشه سبز بوده و برگ‌های زیبا و با طرح و نقش جذابی دارد. این گیاه به دلیل مقاومت خوبی که دارد و همچنین زیبایی طرح و نقش برگ‌هایش، مورد توجه بسیاری قرار گرفته است و به‌عنوان گیاه آپارتمانی محبوب شده است.

گیاه آپارتمانی آپارتمانی دارای یک شیذه سمی است که باعث می‌شود این گیاه در صورت تماس با پوست، آسیب متوسطی به آن برساند. بنابراین در استفاده از این گیاه باید احتیاط کرد.

با گذراندن زمان و افزایش سن این گیاه، ساقه آن قطورتر و برگ‌ها هم بزرگ‌تر می‌شوند. برای نگهداری از این گیاه، باید آن را به طور منظم آبیاری کرده و همچنین نور غیر مستقیم را فراهم کنید. همچنین می‌توانید با اسپری کردن آب برگ‌های آن، رطوبت مناسب را برای آن ایجاد کنید.

14) گل سنگ

15) گیاه سانسوریا

سانسوریا یکی از انواع گیاه آپارتمانی است و گیاهی همیشه سبز و دائمی است که برگ های نیزه ای شکل از شاخصه های اصلی آن به شمار می رود. برگ ها دارای خطوط و نقوش موازی هستند که با بزرگ شدن گیاه، ارتفاعشان بیشتر می شود. این گیاه به کم آبی مقاوم است و این روزها می توانید مدل های مختلف آن را مثل سانسوریا بافته شده، رنگ زده، لوله ای و … را مشاهده کنید. این گیاه با برگ به راحتی تکثیر می شود.

نام انگلیسی: Mother in Law’s Tongue

است و دارای برگ بلند، کشیده و سر نیزه ‌ای سبزرنگ یا با حاشیه زرد است. آبیاری 15-10 روز یکبار انجام میشود و نور کامل تا سایه نیاز دارد. به اسپری برگی ننیاز ندارد و تکثیر از طریق تقسیم ساقه زیرزمینی، جدا کردن پاگیاه، قلمه برگی انجام میشود.

چندین مدل مختلف از این گیاه موجود است که هر یک ویژگی ها و جذابیت های خود را دارند. به عنوان مثال، سانسوریا بافته شده دارای الگوهای بافته شده روی برگ ها است که زیبایی و استحکام بیشتری را به گیاه اضافه می کند. سانسوریا رنگ زده هم دارای برگ هایی با رنگ های مختلف هستند که به تنوع و جذابیت بیشتری در دکوراسیون منزل می انجامد. همچنین مدل سانسوریا لوله ای، دارای برگ هایی با شکل لوله ای به جای برگ های نیزه ای است که ظاهری منحصر به فرد و جالب به گیاه می بخشد.

16) کروتون

17) گیاه شفلرا

شفلرا یا Umbrella Tree یکی از گیاهان زینتی آپارتمانی محبوب است. این گیاه همیشه سبز است و به دلیل برگ‌های پنجه ای شکلی که براق هستند و دمبرگ بلندی که دارند، ظاهری زیبا و جذاب به فضای خانه می‌بخشند. در ابتدا تعداد برگ‌های آن کم است و با رشد بیشتر به تعداد 8 عدد می‌رسند. ارتفاع این گیاه هم به چند متر نیز می‌رسد.

نام انگلیسی این گیاه Umbrella Tree است و دارای برگ‌های چرمی پنجه‌ای شکلی است که دمبرگ بلندی دارند. برای رشد بهتر این گیاه، آبیاری هفته‌ای دو بار لازم است و نور غیر مستقیم را ترجیح می‌دهد. همچنین، برای حفظ ظاهر درختچه، غبارپاشی هفتگی دو بار نیز مورد نیاز است. برای تکثیر این گیاه، می‌توان از طریق قلمه ساقه یا کاشت بذر اقدام کرد.

18) حسن یوسف

19) برگ عبایی

انواع گیاه آپارتمانی بدون ساقه هوایی زندگی می‌کند و به نام Cast Iron Plant شناخته می‌شود. این گیاه برگ‌های سبز تیره ای دارد که پهن و براق هستند و طول آن‌ها تا 50 سانتی‌متر می‌رسد. دمبرگ بلند این گیاه مستقیماً از درون خاک بیرون می‌آید و ظاهر کلی آن را تشکیل می‌دهد. Cast Iron Plant بدون توجه زیاد می‌تواند سال‌های طولانی زندگی کند و گیاهی مقاوم است.

نام انگلیسی این گیاه Cast Iron Plant است و دارای برگ های بلند و کشیده است که شبیه به برگ ذرت هستند و به رنگ سبز تیره می‌باشد. برای آبیاری این گیاه، باید هر 7 تا 5 روز یکبار آبیاری شود و بین دو آبیاری باید خاک آن خشک شود.

قرار دادن گیاه در محلی که نور نیم سایه و نیم آفتاب دارد، برای آن مناسب است. همچنین، برگ‌های Cast Iron Plant باید هفته ای یک بار اسپری شود. برای تکثیر این گیاه، می‌توان از طریق تقسیم ساقه زیرزمینی آن اقدام کرد.

20) نخل شامادورا

21) فیتونیا

فیتونیا گیاهی چندساله و همیشه سبز است که رشدی خزنده دارد. ویژگی برجسته و مشهور این گیاه، رگبرگ و رگه‌هایی است که روی سطح برگ دیده می شود و رنگ صورتی و سفید دارند. ساقه فیتونیا دارای مو و کرک‌های ریزی است که به صورت افقی رشد می‌کند.

نام انگلیسی این گیاه “Nerve Plant” است و دارای برگ قلبی پهن با رگبرگ‌های رنگین و مشخص است. برای مراقبت از فیتونیا، آبیاری 5-2 روز یکبار (هفته ای سه بار و رطوبت 70 درصد) توصیه می‌شود. این گیاه به نور نیم‌سایه نیاز دارد و نیاز به اسپری کردن برگ‌ها نیز هر 3-1 روز یکبار است. تکثیر از قلمه ساقه این گیاه انجام می‌شود.

22) شمعدانی

23) فیکوس بنجامین

فیکوس ها گروهی از گیاهان جذاب هستند که شامل چندین گونه مختلف بوده و در فضای داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرند. بنجامین یا Weeping fig یکی از انواع درختچه‌های فیکوس است که به صورت گسترده‌ای توسط علاقمندان به گیاهان زینتی پرورش می‌یابد. با ظاهری سبز و جذاب، این گیاه با برگ‌های بیضی شکل و نوک تیز خاص به آن زیبایی بخشیده است. اما باید توجه داشت که بنجامین نسبت به بسیاری از گیاهان مقاوم، نیاز به مراقبت و نگهداری بیشتری دارد.

نام انگلیسی این گیاه Weeping fig است و برگ‌های آن سبز روشن، بیضی شکل و دارای نوک تیزی هستند. در مورد آبیاری نیز باید آن را به طور منظم انجام داد. برای بنجامین، بهتر است که هر 7-4 روز یکبار آبیاری شود. همچنین، برای نگهداری این گیاه، نور زیاد و غیر مستقیم ضروری است. هر 2 روز یکبار می‌توان برگ‌های بنجامین را با غبارپاشی شستشو داد. در صورتی که می‌خواهید بنجامین را تکثیر کنید، می‌توانید این کار را از طریق قلمه‌های ساقه، خوابانیدن هوایی یا پیوند انجام دهید.

24) کروتون

25) گندمی

گیاه گندمی یا Spider Plant یکی از انواع گیاه آپارتمانی محبوب است که در برگیرنده ویژگی‌هایی مانند همیشه سبز بودن، چندسالگی و برگ‌های بلند و آویزان است. این گیاه دارای ساقه‌های بلندی است که برگ‌هایی با حالت فو‌اره‌ای دارند که جذابیت و زیبایی آن را بیشتر می‌کند.

ارتفاع این گیاه در حدود 30 سانتیمتر و برگ‌های آن در حدود 25 سانتیمتر است. Spider Plant به صورت تک رنگ و دو رنگ با رگ‌های سفید دجو دیده می شود. برای تکثیر این گیاه، می‌توان گیاهچه‌های آویزان را از ساقه‌های کناری جدا کرده و در خاک قرار داد.

نام انگلیسی این گیاه Spider Plant است و دارای برگ‌های کشیده و آویزان با رگ‌های موازی سفید و کرم است. برای نگهداری از آن، آبیاری باید هر 3 تا 7 روز یکبار انجام شود و از نور متوسط، مثلاً در کنار پنجره یا در نیمه سایه استفاده می‌کند. همچنین، اسپری برگی می‌تواند هر 1 تا 2 روز یکبار صورت گیرد. برای تکثیر آن، می‌توان گیاهچه‌های کوچک را جدا کرده و ریشه زده کنید.

26) بگونیا رکس

27) گیاه لیندا/ پا فیلی

این درختچه سبز و دائمی با یک تنه قطور و شبیه به پای فیل، درختچه حیاتی است که ارتفاع آن به دو متر می‌رسد. برگ‌های آن باریک، ضخیم و آویزان هستند و به رنگ سبز تیره ظاهر می‌شوند. این درختچه با نام انگلیسی Elephant foot Tree شناخته می‌شود. آبیاری آن باید هر 15 تا 5 روز یکبار انجام شود و برای رشد به نور کامل تا نیم سایه نیاز دارد. همچنین، برای حفظ ظاهر درختچه، غبارپاشی هفتگی توصیه می‌شود. این درختچه می‌تواند به دو روش توسعه یافته، یعنی کاشت بذر و ریشه‌دار کردن جوانه روی ساقه، تکثیر شود.

28) کاکتوس غوره‌ای

کاکتوس غوره ای (انواع گیاه آپارتمانی)

29) گیاه یوکا

یکی دیگر از انواع گیاه آپارتمانی یوکا است. ارتفاع درختچه بومی آمریکا می‌تواند کمتر از 6 متر باشد. در هر صورت، در گلدان به دلیل فضای محدود برای رشد ریشه، اندازه گیاه کنترل خواهد شد. برگهای این گیاه باریک و بلند بوده و به شکل زاویه‌دار و به سمت بالا قرار دارند.

نام انگلیسی این گیاه “Spineless Yucca” است و دارای برگهای بزرگ، خمیده و با نوک تیز است. برای آبیاری این گیاه، بهتر است هفته‌ای 3 تا 7 روز یکبار (در تابستان 2 بار در هفته و در زمستان یک بار در هفته) آبدهی شود. همچنین، این گیاه نیاز به نور کافی و غیر مستقیم دارد. تکثیر این گیاه از طریق جدا کردن اجزای آن، کاشت بذر و قلمه‌سازی ساقه انجام می شود.

30) کالانکوئه

31) نخل مرداب

گیاه نخل مرداب، با ظاهری بسیار متفاوت نسبت به سایر گیاهان آپارتمانی معرفی شده، به نام Umbrella Grass شناخته می‌شود. این گیاه دارای ارتفاعی حدود یک متر است و برگ‌هایی به شکل پنجه ای که از انتهای ساقه بیرون زده‌اند، دارد. برگ‌های آن خشن و به رنگ سبز تیره می‌باشند و حالتی خطی دارند.

گیاه نخل مرداب نیازمند آبیاری روزانه است و به نور شدید غیر مستقیم نیاز دارد. برگ‌های آن روییده و آویزان روی سطح خاک قرار می‌گیرند. این گیاه می‌تواند از طریق تقسیم بوته یا کاشت بذر تکثیر گردد.

32) سرخس

33) سیکلامن

34) نخل اریکا

35) گیاه کردلین

36) گل شیپوری

37) آرالیا

38) هدرا

39) نماتانتوس

40) گیاه کراسولا خرفه‌ای

41) کامپکت

42) پاندانوس

43) نخل بامبو

44) گازمانیا

جمع بندی

انواع گیاه آپارتمانی را باید به طور کامل و جامع بشناسید تا بتوانید هر کدام از این گیاهان را که خواستید بشناسید و در آپارتمان خود نگهداری کنید. ما در این محتوا به طور کامل به ۴۴ گیاه پرداختیم و برای هر کدام که لازم بود یک سری توضیحات لازم را دادیم. امیدوارم که این محتوا به شما کمک زیادی کرده باشه و هر سوال یا نظری داشتید حتما در زیر این محتوا برای ما بزارید تا ما در زمان کم به آن پاسخ بدیم.

5/5 - (25 امتیاز)
سهیل رئوف پناه وب‌سایت
سهیل رئوف پناه (Soheyl Raoufpanah) هستم کارشناس سئو و مدیر وب سایت آموزشی کافه وردپرس. تحصیلم رو در دانشگاه شهید شمسی پور گذروندم و روز به روز در تلاشم تا بتونم چیزهای زیادی رو با کمک دنیای کسب‌وکار اینترنتی به دست بیارم. من رو همیشه در تلاش می‌بینید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره جهت خرید دوره های آموزشی و خدمات تیم والادیزاین