گل ارکیده، گل زیبا و دوست داشتنی در دنیا

گل ارکیده، گل زیبا و دوست داشتنی در دنیا

گل ارکیده یکی از زیباترین گل‌های موجود در جهان است که گل ثروت هم به حساب می‌آید. با خرید گلدان ارکیده، یکی از بهترین گل‌های طبیعی را به عزیزانتان هدیه دهید! برخی از گونه‌های این گل می‌توانند حتی بیش از 100 سال هم زنده بمانند. ارکیده با تقریبا 25000 گونه رسمی، متنوع‌ترین گل دنیاست و بدون توجه به آب و هوا، در تمام نقاط جهان رشد می‌کند. این گل دارای ریزوم است و به جای ریشه یا پیاز معمولی، بسته به آن رشد می‌کند. ارکیده گل ملی کلمبیا است و بیشترین تنوع ارکیده‌ها نیز در آمریکای جنوبی قرار دارد.

در ادامه همراه سایت والا دیزاین باشید.

تاریخچه گل ارکیده

کلمه “ارکیده” از واژه یونانی “Orkhis” مشتق شده است و توسط یک گیاه‌شناس یونانی نامگذاری شده است. طبق باورهای یونان باستان، این گل به قدرت باروری مردان ارتباط داده می‌شد. آن‌ها باور داشتند که زوج می‌توانستند با استفاده از این گل، جنسیت فرزندشان را تعیین کنند. اعتقاد داشتند که اگر پدر یک ارکیده بزرگ را بخورد، فرزندشان پسر خواهد بود و اگر مادر یک ارکیده ضعیف را بخورد، فرزندشان دختر خواهد بود.

در دوران ویکتوریا، این گل به قدری کمیاب شده بود که مردم آن را مانند یک وسیله گران‌بها نگهداری می‌کردند و به دنبال جمع‌آوری آن بودند، تقریباً مانند یک کلکسیون باارزش! فهم مفهوم و نماد گل ارکیده، راهی است برای ارسال پیام خاص خود به کسی که دوستش دارید. حتی با یک نگاه، می‌توان فهمید که این گل زیبا از معنی و مفهوم پر است و طی تاریخ، همواره در گل‌آرایی‌ها و مناسبت‌های مهم حضور داشته است.

روش‌های نگهداری گل ارکیده

گل ارکیده، گل زیبا و دوست داشتنی در دنیا

گل ارکیده، گل زیبا و دوست داشتنی در دنیا

آبیاری

بطور کلی، آبیاری ارکیده باید یک بار در هفته در زمستان و دو بار در هفته در هنگام هوای گرم و خشک انجام شود. اندازه ظرف ارکیده می‌تواند به تعیین میزان نیاز ارکیده به آب کمک کند، بدون توجه به شرایط آب و هوایی. به طور معمول، یک گلدان بزرگ بیشتر رطوبت را در خاک نگه می‌دارد نسبت به گلدان کوچک.

نور

ارکیده در نور فراوان به خوبی شکوفا می‌شود، اما نور مستقیم خورشید ممکن است به آن صدمه بزند. نور روشن، غیرمستقیم از یک پنجره شرقی یا جنوبی، برای ارکیده‌ها ایده‌آل است. رنگ برگ‌ها نیز نشانگر وضعیت نور ارکیده است: برگ‌های سبز روشن نشان از یک گیاه خوشحال و سالم دارد.

مکان

محل گلدان ارکیده نباید زیاد تاریک و در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگیرد. بهترین مکان، نزدیک پنجره‌های جنوبی و شرقی است، چرا که این پنجره‌ها نور بهتری نسبت به دیگر پنجره‌ها دارند. اگر برگ‌های ارکیده سبز روشن باشند، این نشان‌دهنده شرایط نور مناسب است، اما اگر برگ‌ها سبز تیره باشند، این نشان‌دهنده کمبود نور است و باید مکان گلدان را تغییر دهید. همچنین، اگر برگ‌ها زرد یا قهوه‌ای باشند، این نشان‌دهنده نور زیاد در محیط است.

روش کاشت

شما می‌توانید ارکیده را هم در باغچه و هم در گلدان کاشته و در منزل از آن نگهداری کنید. برای کاشت ارکیده در گلدان، همیشه گلدان بزرگ انتخاب کنید. ریشه این گیاه به هوای زیادی در اطراف خود نیاز دارد. برای آبیاری نیز مثل اکثر گیاهان، اجازه بدهید خاک خشک شود و سپس آن را آبیاری کنید. و به‌عنوان نکته آخر در این بخش نیز از زه کشی مناسب خاک مطمئن شوید.

سمی بودن

خوشبختانه ارکیده برای حیوانات خانگی یا کودکان خطری ندارد، اما بهتره از دسترس کودکانتان دور نگه دارید.

موارد مصرف

ارکیده به خاطر بوی خوشایندش بسیار محبوب است و از آنجا که بوی خاصی دارد، در صنایع عطرسازی بسیار استفاده می‌شود. جالب است بدانید که وانیل، عصارهٔ خوش‌طعم همیشگی قنادی، از ارکیده به دست می‌آید. وانیل از نوع خاصی از گل ارکیده استخراج می‌شود. گلی به نام “ارکیده وانیلی”! همچنین جالب است بدانید که در چین باستان، ارکیده برای درمان سرفه و بیماری‌های کلیوی و چشمی استفاده می‌شده است.

نماد و معانی

نکات الزامی برای نگهداری ارکیده

نکات الزامی برای نگهداری ارکیده

معنی رنگ‌‌های ارکیده

پس از توضیح دربارهٔ گل ارکیده، به توضیحاتی دربارهٔ نماد و معانی این گل زیبا می‌رسیم. این گل نمادی برای باروری، ظرافت و زیبایی است، اما هر رنگ، معنی خاص دیگری را هم منتقل می‌کند.

برای مثال، ارکیده سفید نماد معصومیت و خالص بودن، ارکیده صورتی نمادی برای دنیای زنانه، لذت و شادمانی، ارکیده زرد یادآور دوستی و ارکیده نارنجی نشانه غرور و افتخار است. رنگ‌ها در اینجا مهم هستند. بنابراین شناختن معنای رنگ‌ها بسیار مهم است. اگر می‌خواهید مفهوم ارکیده و رنگ‌های مختلف آن را بشناسید، همراه ما باشید.

ارکیده صورتی

رنگ صورتی در ارکیده نمادی از عشق زناشویی و همچنین در سنت‌های چهاردهمین و بیست و هشتمین سالگرد ازدواج استفاده می‌شود. این گل همچنین به عنوان نماد دوستی و آرزوی سلامتی نیز استفاده می‌شود. 

ارکیده قرمز

همانطور که شاید حدس بزنید، ارکیده قرمز نشانهٔ عشق و احساسات عاشقانه است. این گل می‌تواند هدیه‌ای فوق‌العاده برای کسی باشد که احساسات عاشقانه به او دارید. اگر می‌خواهید پیامی از عشق و محبت را به کسی بفرستید که ممکن است رزها را دوست نداشته باشد، ارکیده قرمز انتخاب بسیار خوبی است.

ارکیده نارنجی

رنگ نارنجی در ارکیده نمادی از قدرت، غرور و جسارت است. این گل می‌تواند برای شخصی استفاده شود که در یک مسابقه مهم، مراسم خاص یا رقابت ارزشمند حضور دارد.

ارکیده بنفش

این گل نمادی از مقام و شخصیت است. ارسال ارکیده بنفش به کسی، نشانهٔ قدردانی، تحسین و احترام است.

ارکیده سبز

سبز بودن ارکیده نمادی از سلامتی و رفاه است. بنابراین ارکیده سبز به دیگران آرزوی سلامتی و موفقیت برای آن‌ها را انتقال می‌دهد. همچنین ممکن است ارکیده سبز در دیگران احساس حسادت را برانگیزد.

ارکیده زرد

شکوهی از خورشید! این گل نمادی از نشاط و آغازی تازه است. از این گل می‌توان برای هرکسی که شروعی با نشاط و تازه را آغاز کرده است، مانند زوج‌های تازه ازدواج کرده یا کسی که به خانه‌ای جدید آماده و…، استفاده کرد.

ارکیده آبی

این رنگ بسیار نایاب و خاص از ارکیده، نمادی از لوکس و منحصر به فرد بودن است. دسته‌ای از ارکیده‌های آبی می‌تواند جلوه‌ای از خاص و یکتا بودن را به او منتقل کند.

ارکیده سفید

هرگز ارکیده سفید به عنوان هدیه نامناسب شناخته نمی‌شود. مردم، خصوصیت خاص و زیبایی ارکیده سفید را تحسین می‌کنند. با این حال، ارکیده سفید در فرهنگ‌های مختلف معانی گوناگونی دارد از جمله معصومیت، خلوص نیت، امید و تزکیه. در دوران ویکتوریای انگلستان، ارکیده سفید نمادی از رفاه بود و در ژاپن، این گل نمادی از شان و منزلت را داشت.

دنیای مدرن ارکیده

آیا می‌دانستید که بدون اینکه متوجه باشید، گل ارکیده سهم بزرگی از زندگی روزمره شما را تشکیل می‌دهد؟ وانیل، یکی از محبوب‌ترین طعم‌دهنده‌های جهان است و از نوعی ارکیده گرفته می‌شود. این طعم معروف در محصولات گوناگونی از بستنی و کیک تا رژلب مورد استفاده قرار می‌گیرد، و خبر خوب این است که ارکیده فاقد گلوتن است.

اگر مطمئن نیستید که کدام نوع از ارکیده برای شما مناسب است، می‌توانید با کارشناسان ما مشورت کنید تا بهترین نوع و رنگ ارکیده را برای خانه، محل کار یا هدیه دادن به کسی که دوستش دارید، انتخاب کنید. با ما مطمئن باشید که بهترین راهنمایی را خواهید‌ دید.

ارکیده و اهمیت آن در فرهنگ‌ها

ارزش‌ها و مفاهیم گل ارکیده نمی‌تواند به سادگی در مواردی که گفته شد خلاصه شود. در سراسر جهان، اجتماعات مختلف از این گل زیبا استفاده‌های بسیاری می‌کنند و آن را نمادی از کشور خود می‌دانند. برخی از این کشورها عبارتند از:

– کلمبیا، ارکیده کریسمس

– کاستاریکا، ارکیده گواریانته اسکیننری

– برزیل، ارکیده کُرسیج

– اندونزی، ارکیده ماه

– بلیز، ارکیده سیاه

– سیشل، ارکیده تروپیک‌برد

– پاناما، ارکیده پریستریا الاتا

– سنگاپور، ارکیده سنگاپوری

– ونزوئلا، ارکیده

کریسمس ارکیده‌ها معمولاً از مناطق گرمسیری هستند. کشورهای مختلف انواع مختلفی از این گیاه را بومی خود کرده‌اند، اما بدون توجه به فرهنگ یا جوامع مختلف، ارکیده در همه‌جا به عنوان نمادی از شادی و زیبایی شناخته می‌شوند.

حقایقی درباره گل‌های ارکیده

۱- ۲۵,۰۰۰ گونه مختلف از ارکیده‌ها در طبیعت وجود دارند!

باورش برایتان سخت باشد یا نه، گل‌های ارکیده بزرگترین گروه از گل‌های شکوفه‌ای در سطح کره زمین هستند. آن‌ها در صدها شکل، رنگ و اندازه‌ی مختلف در تمام نقاط جهان، به جز قطب‌های شمالی و جنوبی رشد می‌کنند. امروزه، خوشبختانه، تقریباً تمامی این گونه‌های ارکیده قابل دسترسی و خرید و همچنین قابل کشت و پرورش هستند. پیشنهاد می‌دهیم مطلب “انواع گل ارکیده” را نیز مطالعه کنید تا انواع و روش‌های نگهداری آن‌ها را بیاموزید.

۲- ارکیده‌ها تقریباً همه‌ی رنگ‌های رنگین‌کمان را دارند و متناسب با هر سلیقه‌ای یک رنگ از گل ارکیده وجود دارد.

این گل‌ها در هر رنگی از سرخابی تیره گرفته تا سفید و سبز، به جز رنگ سیاه که به ندرت دیده می‌شود، حتی گل ارکیده آبی رنگ هم وجود دارد که شکوفه‌هایی با رنگ‌های ترکیبی مثل بنفش و صورتی یا سبز و زرد دارند. این یکی از صدها دلیلی است که گل‌های ارکیده را از سایر گل‌ها متمایز می‌کند.

۳- فروش ارکیده

افرادی که به گل‌ها علاقه‌مند هستند، هنوز هم اقدام به ایجاد مجموعه‌های کلکسیونی از ارکیده می‌کنند و در سراسر جهان آن‌ها را به فروش می‌رسانند. به دلیل کمیابی و ندرت برخی از انواع ارکیده، طرفداران این گل از سراسر جهان در رقابت هستند تا بتوانند از این گل‌های زیبا بیشتر بهره‌مند شوند. 

۴- ارکیده همواره به خاطر خاصیت درمانی، ضد بیماری و محافظت از سلامتی، یک کالای گران‌قیمت و پرتقاضا بوده و هست.

در طب سنتی چین، از گل ارکیده برای کمک به درمان سرفه و بیماری‌های ریوی استفاده می‌شود. در یونان باستان، گل‌های ارکیده با باروری مردان در ارتباط بوده و اعتقاد داشته می‌شد که اگر زنان گل ارکیده بخورند، می‌توانند فرزندی برای ادامه سنت خانواده به دست آورند. بعضی افراد باور داشتند که ترکیبی از گل‌های ارکیده وانیلی و شکلاتی، به آنها قدرت فوق‌العاده‌ای می‌دهد. همچنین، مردم انگلیس انواعی از ارکیده‌های زیبا و غیرقابل وصف را جمع‌آوری کرده بودند و آنها را مانند گنجینه‌های باارزش به نمایش می‌گذاشتند.

در آخر، آیا می‌دانستید که گل ارکیده به ما وانیل هم می‌دهد؟ بله، درست شنیدید! وانیلی که در کیک و کلوچه استفاده می‌کنید، از ارکیده بدست می‌آید. یک نوع خاص از ارکیده به نام پلانیفولیا (که البته قابل خوردن هم هست)، از آن وانیل تهیه می‌کنند. شاید برخی فکر می‌کردند وانیل یک میوه است، اما اینطور نیست؛ بلکه وانیل از گل ارکیده تهیه می‌شود.

جمع‌بندی

در این مقاله، تمامی اطلاعات مربوط به نگهداری صحیح از گل ارکیده را برای شما توضیح داده‌ایم. اگر سوالی برایتان باقی مانده یا نیاز به مشاوره‌ی تخصصی در خصوص گیاه خود دارید، می‌توانید سوالات خود را از طریق ارتباط با مشاوران گیاه‌پزشکی آنلاین گل‌سِتان مطرح کنید. کارشناسان تجربه‌‌ی دار ما در زمینه گیاه‌پزشکی آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.

آن‌ها مشکل شما را بررسی کرده و در صورت نیاز، خدماتی از قبیل ارسال کود، سم و سایر ملزومات گیاه را برای شما فراهم می‌کنند. همچنین، اگر زمان یا تخصص کافی برای مراقبت از گیاه خود را ندارید، می‌توانید از خدمات باغبانی در محل ارائه شده توسط گل‌سِتان استفاده کنید. در این صورت، متخصصین ما با ابزارهای لازم به محل شما می‌آیند و خدماتی از قبیل تشخیص بیماری‌ها، تعویض خاک و گلدان، سمپاشی، کوددهی و حتی کاشت را برای شما ارائه می‌دهند.

گل ارکیده یکی از خاص‌ترین گل‌ها در دنیا محسوب می‌شود. در گل آرایی، گل‌ها و گیاهان از هم جدا خواهند شد. یکی از گیاهان منحصربه‌فرد گل ارکیده است. از نظر رشد، ارکیده‌ها با یکدیگر متفاوت هستند. نکاتی در مورد گل ارکیده وجود دارد که سعی کردیم بخشی از آن را با شما در میان بگذاریم. شما می‌توانید نظرات خود را در مورد گل ارکیده با ما در میان بگذارید.

سؤالات مکرر

چگونه گل ارکیده را تکثیر می‌کنند؟

گل ارکیده قابل‌کاشت است. به دلیل سختی نوع بذر بهتر است از طریق رویشی تکثیر شود.

کدام نوع کوددهی برای ارکیده بهتر است؟

نیترات آمونیاک بهترین کود نیتروژن است؛ زیرا حالت کمی اسیدی به محلول می‌دهد و برای کوددهی گل استفاده می‌شود.

چه زمانی می‌توان ارکیده را برداشت کرد؟

متوسط بین 1 تا 4 روز، بسته به نوع ارکیده می‌توان گل‌ها را برداشت کرد.

5/5 - (46 امتیاز)
نگین حبیبی
من نگین حبیبی متولد 1379، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته مدیریت کسب و کار هستم. علاقه‌مند به فعالیت در زمینه سئو و دیجیتال مارکتینگ هستم. امیدوارم از تمام مطالب منتشرشده از طرف بنده رضایت کامل داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره جهت خرید دوره های آموزشی و خدمات تیم والادیزاین