گل‌آرایی چیست و چگونه از آن کسب درآمد کنیم؟

گل‌آرایی چیست و چگونه از آن کسب درآمد کنیم؟

گل‌آرایی چیست و چه مزایایی دارد؟ شما می‌توانید با گل‌آرایی منزلت را بهشت کنی. هنر گل‌آرایی همان چیزی است که شما باید همه چیز را در مورد آن بدانید. به زبان ساده‌تر به تزیین گل‌ها در کنار هم گل‌آرایی می‌گویند و هنر نظم بخشیدن به عناصر تزیینی موجود در طبیعت گل‌ها و گیاهان به همراه لوازم آن است.

البته داستان به همین سادگی‌ها هم که فکر می‌کنید نیست و باید قوانین آن را هم رعایت کنید. یعنی شما نمی‌توانید گل، گیاه، برگ یا لوازم تزئینی آن را در کنار هم به هر شکلی که دوست داشتید بچینید. به طور کلی باید این موارد به شکلی سازمان‌دهی شوند که نمای بسیار جذابی را برای شما رقم بزنند.

در ادامه به این موضوع می‌پردازیم که “گل آرایی چیست و چه مزایایی دارد؟”، پس تا آخر این مطلب همراه سایت والا دیزاین باشید.

گل‌آرایی چیست و چگونه از آن کسب درآمد کنیم؟

گل‌آرایی چیست و چگونه از آن کسب درآمد کنیم

گل‌آرایی چیست و چگونه از آن کسب درآمد کنیم؟

اگر گل‌ها، برگ‌ها، شاخه‌ها و سایر عناصر تزیینی به‌گونه‌ای کنار هم قرار گیرند که منظره‌ای زیبا و جذاب برای بیننده ایجاد کنند، تناسب بین گل و برگ حفظ می‌شود. ما تصمیم گرفتیم در سایت والا دیزاین علاوه بر اصول مهم گل‌آرایی، قواعد، جوانب، ابزار و انواع گل‌ها را نیز به شما آموزش دهیم. اگر قواعد کلی گل آرایی را بدانید خیلی راحت‌تر می‌توانید به روش‌های کسب درآمد از گل‌آرایی بپردازید.

قواعد کلی گل‌آرایی

اگر می‌خواهید در این زمینه فعالیت کنید یا آن را آموزش دهید، باید چهاراصل کلی گل‌آرایی را بدانید و از آن‌ها آگاه باشید تا در پیشرفت کارتان دچار مشکل نشوید.

 1. تناسب

به رابطه شکل، اندازه و رنگ گل‌ها، شاخه‌ها، برگ‌ها، ظروف و لوازم جانبی تناسب می‌گویند. عناصر باید از نظر اندازه و مقادیر با یکدیگر متناسب باشند. اگر یک عنصر بزرگ در یک طرح وجود دارد، باید با یک آیتم به همان اندازه‌بزرگ یا گروهی از عناصر کوچک متعادل شود.

 1. توازن

«تعادل بصری» بهتر از «تعادل» است. اگر گلی به ثمر رساندید، باید تعادل همه چیز را در اطراف آن در نظر داشته باشید. تعادل به معنای تقارن در گل‌آرایی دسته‌گل نیست، بلکه به معنای متعادل‌کردن آن با افزودن یا حذف گل و برگ از زوایای مختلف است.

 1. ریتم

چیدمان عناصر را ریتم می‌گویند. جریان بصری حرکت در ترکیب به شما امکان می‌دهد ترکیب کلی را از نقطه کانونی به لبه‌های اطراف باز کنید. ریتم اجازه می‌دهد که طرح دیده شود. ریتم به کمک رنگ، متریال، فرم، خط، بافت و فضا در داخل چیدمان قرار می‌گیرد.

 1. تسلط

شما باید به هنر خود مسلط شوید. مثال در این جمله این است که ارتفاع کار نباید از شما بالاتر باشد و باید تمرکز کامل روی آن داشته باشید. یک عنصر طراحی که برای شما مهم است می‌تواند تحت سلطه یک گل باشد.

در پینترسنت والا دیزاین هم تعدادی عکس در رابطه با گل آرایی منتشر کردیم که می‌تونید ببینید.

پنج قانون اساسی در گل‌آرایی

پنج قانون اساسی در گل‌آرایی

پنج قانون اساسی در گل‌آرایی

قوانین دیگری وجود دارد که به چیدمان گل کمک می‌کند. اگر قوانین را رعایت کنید زیبایی نتایج کار شما افزایش می‌یابد در نتیجه وقتی کارفرما نتیجه خوب از کار شما ببیند می‌تواند حاضر است پول خوبی هم به شما بدهد. پس اصلا این موضوعات را دست کم نگیرید.

 1. تابش

شکل و جهت دسته‌گل را ساقه بیرون کار مشخص می‌کند. شما نیازی به فاصله کامل بین ساقه‌ها ندارید؛ زیرا باید طبیعی باشند. می‌توان از تکه‌های گل چوبی استفاده کرد تا ساقه‌ها در زیر نور بلند و دلپذیر به نظر برسند. همچنین می‌توانید از نور مصنوعی هم استفاده کنید که برای این موضوع می‌توانید به مقاله نور مصنوعی چیست مراجعه کنید.

در گل‌ها و رنگ‌ها ریتم خاصی وجود دارد. می‌توان چشمان خود را با تکرار هدایت کرد.

 1. تضاد

ترکیب گل‌های روشن و تیره مانند تضاد سفید و قرمز، روشی رایج در جذابیت گل‌آرایی است و گل‌های سبز می‌توانند نقش مهمی را ایفا کنند، زیرا هم در برابر گرما و هم در برابر سرما قابل دیده‌شدن هستند.

 1. تنوع

تنوع در استفاده از گل و برگ به زیبایی گل‌آرایی می‌افزاید. استایل‌های بهاری و رسمی به دلیل ماهیت منحصربه‌فردشان طرف‌داران زیادی دارند.

 1. نقطه کانونی

نقطه کانونی گل‌آرایی مرکز توجه شماست، تفاوتی بین گل و برگ وجود ندارد و هم فضای گل و هم برگ می‌تواند یک نقطه کانونی ایجاد کند. اگر یک نقطه کانونی در کار خود ایجاد کنید، کار شما متمایز و زیبا می‌شود.

سه جنبه اصلی گل آرایی

سه جنبه اصلی گل آرایی

سه جنبه اصلی گل آرایی

۱- محل چیدمان

دیدن محل گل‌آرایی اولین شرط طراحی گل است. اگر ندانید چه ظاهری در سالن خود می‌خواهید و رنگ گل‌ها چگونه با تم سالن هماهنگی دارد، نمی‌توانید تصمیم خوبی بگیرید.

۲- مواد مصرفی

انتخاب گل همان “زیبایی” در گل‌آرایی است. برای قسمت جلوی تالارها یا میزها باید از میزهای مینیاتوری و کوچک‌تر استفاده کرد درحالی‌که برای استندها و پایه‌های بلند باید از گل‌های بزرگ مانند آنتوریوم، استرلیتزیا یا پرنده بهشتی استفاده کرد. آن‌ها تأثیر بیشتری دارند، بنابراین بیشتر مورداستفاده قرار می‌گیرند.

در نهایت همه چیز به سلیقه خودتان در انتخاب گل بستگی دارد، پس توجه داشته باشید که گل‌آرایی محدودیتی ندارد، فقط اصول و قوانین کلیدی را رعایت کنید.

۳- ارتفاع چیدمان

یکی از نکاتی که باید به خوبی آن را رعایت کنید این است که روی مکانی که گل آرایی می‌کنید تسط کافی را به همراه داشته باشید. شما باید ارتفاعی به اندازه یک و نیم برابر پایه کار برای سبدهای گل با ارتفاع کم و گل‌های کوچک در نظر بگیرید چرا که روال کار به این شکل است.

اما در برخی از جاها باید ارتفاع باید هم سطح و اندازه‌ی ارتفاع پایه مانند گل ترحیم یا عروسی برای پایه گل‌های بزرگ در نظر گرفته شود. شما باید از گل‌های ریز و کوچک برای گل آرایی میز شام و میزهای تالار استفاده کنید و ارتفاع کار بین ۲۰ تا حداکثر ۳۵ سانتی متر را در نظر بگیرید چرا که ارتفاع زیاد گل‌ها روی میز مانع دید افراد حاضر نشود.

یکی سری نکات وجود دارد که باعث می‌شود یک باکس گل به باکس گل پرفروش تبدیل شود که در مقاله رازهای باکس گل پر فروش” به طور کامل به آن اشاره داشتیم.

 گل‌آرایی سه ابزار اصلی را دارد.

سه ابزار اصلی و کاربردی که در گل‌آرایی استفاده می‌شود در اینجا توضیح داده شده است.

 1. اسفنج

سه نوع قالب اسفنجی وجود دارد که بهترین آن ها اسفنج آبکش است و بهترین کارایی را در چیدمان گل‌های طبیعی دارد. آب را جذب می‌کند، آن را در خود نگه می‌دارد و به دلیل بافتی که دارد باعث ماندگاری گل می‌شود. در مقاله نکاتی درباره گل‌آرایی روی اسفنج می‌توانید اطلاعات بیشتری در مورد اسفنج به دست آورید.

 1. قیچی

یکی از مهم‌ترین وسایل گل‌آرایی قیچی است. از قیچی برای بریدن برگ‌ها، ساقه‌ها و شاخه‌های چوبی استفاده می‌کنیم تا آنها را از یکدیگر جدا کنیم.

 1. چسب قوی

چسب‌های قوی و مقاوم ابزار مهمی برای چیدمان گل‌ها هستند. برای جلوگیری از پاشیدن گل‌ها در زیر آب، نوار ضد آب شفاف لازم است. برای پیشبرد کار گل‌آرایی می‌توان از چسب حرارتی و چسب مایع استفاده کرد.

در هنر گل آرایی 3 نوع گل داریم!

در هنر گل آرایی 3 نوع گل داریم!

در هنر گل آرایی 3 نوع گل داریم!

 1. اصلی‌ترین گل‌ها

مانند لیلیوم، اوریتال، گلیال، رز و آنتوریم.

 1. گل‌های پر حجم

گل‌هایی که برای حجم دادن و عظمت کار به کار می‌روند عبارت‌اند از لیسیانتوس، میخک مینیاتوری، گل داوودی خوشه‌ای و آلسترومریا.

 1. گل پرکننده

زیبایی این نمونه‌ها در این است که جای خالی کار را پر می‌کنند.

نکته: مقاله معنای رنگ گل‌ها در گل‌آرایی را حتما مطالعه کنید تا درک بهتری از این موضوعات داشته باشید.

چه جایی برای خرید گل هست؟ از کجا می‌توانم ابزار گل‌آرایی پیدا کنم؟

اگر می‌خواهید گل‌فروشی راه‌اندازی کنید باید از بازار گل خرید کنید؛ زیرا قیمت آن پایین است و می‌توانید سود خوبی کسب کنید. ما در یکی از مقالات سایت والا دیزاین به معرفی بازار گل‌های تهران پرداختیم که می‌توانید به آن مراجعه کنید.

سوالات متداول

ایده کلی چیدمان گل چیست؟

هماهنگی بین گل‌ها و برگ‌ها با چیدمان و تزیین گل‌ها به شکلی زیبا و شیک حفظ می‌شود.

کدام دوره آموزشی برای یادگیری نحوه چیدمان گل مناسب است؟

اگر می‌خواهید نحوه چیدمان گل را یاد بگیرید بهترین گزینه این است که دوره رایگان آموزش گل‌آرایی را که به شما پیشنهاد می‌کنیم شرکت کنید؛ اما قبل از پرداخت هزینه کمی در این زمینه آموزش ببینید.

تفاوت دوره رایگان با دوره آموزشی گل‌آرایی چیست؟

اگر می‌خواهید در گل‌آرایی حرفه‌ای شوید، می‌توانید دوره VIP را انتخاب کنید که در آن مرحله‌به‌مرحله نحوه چیدمان گل به شما آموزش داده می‌شود.

بلافاصله پس از ثبت‌نام، می‌توانید فیلم‌های ضبط شده با چندین دوربین را تماشا کنید.

آکادمی والا دیزاین پس از ثبت‌نام پشتیبانی و مشاوره اختصاصی را ارائه می‌دهد.

بهترین روش برای بریدن گل و ساقه چیست؟

بهتر است ساقه را از وسط نصف کنید و داخل اسفنج بگذارید. آب دادن به قسمت‌های بالایی گل آسان‌تر است؛ زیرا فضای کمتری را در اسفنج اشغال می‌کند.

نتیجه نهایی

گل‌آرایی چیست و چه مزایایی دارد؟ اطلاعات در مورد تمامی تکنیک‌ها و اصول مهم گل‌آرایی برای گل‌آرایی حرفه‌ای موردنیاز است. هر چه‌کار جذاب‌تر و زیباتر باشد، فروش و سفارش بیشتری خواهید داشت. هنرجویان حرفه‌ای با آموزش مقدماتی در آکادمی گل‌آرایی والا دیزاین آماده کار می‌شوند.

ممنون از همراهی شما

دانلود گل آرایی چیست PDF

5/5 - (60 امتیاز)
نگین حبیبی
من نگین حبیبی متولد 1379، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته مدیریت کسب و کار هستم. علاقه‌مند به فعالیت در زمینه سئو و دیجیتال مارکتینگ هستم. امیدوارم از تمام مطالب منتشرشده از طرف بنده رضایت کامل داشته باشید.

‫22 نظر

 • شیوا گفت:

  ممنون از تیم مجرب والا دیزاین
  ممنون از مقاله فوق‌العادتون. بنده از تجربه شما در زمینه گل آرایی برای یکی از مراسم‌ها استفاده کردم که هم من و هم همسرم بسیار راضی بودیم. من واقعیت نمیدونستم گل آرایی چیه تا اینکه به طور کامل این مقاله رو خوندم و از تجربه شما به بهترین شکل استفاده کردم. ممنون از شما

  • سلام و درود خانم شیوا
   خیلی هم عالی و ممنون از کامنت فوق‌العاده ارزشمندتون. خیلی خوشحالیم که تونستیم محتوا ارزشمند و خدمات بسیار خوبی رو بهتون ارائه بدیم. ممنون از شما

 • خدابنده‌لو گفت:

  سلام و درود فراوان خدمت شما دوستان عزیز
  مرسی از مقاله فوق العاده گل آرایی چیست که هر چقدر از خوندن و لذت بردن این مقاله بگم کم گفتم. ممنون که محتواهای ارزشمندی رو برای ما قرار میدید. فقط سوالی خدمتتون داشتم اونم اینکه آیا دوره‌ای در زمینه گل آرایی و بادکنک آرایی برای استفاده دارید؟

 • علی محمد پور گفت:

  گل ارایی فرایند بسیار جالب و باحالی من خودم یک مدت کوتاه این کار رو انجام میدادم و واقعا برام لذت بخش بود اما به خاطر یکسری مسائل نتونستم اون رو ادامه بدم و مجبور شدم خیلی سریع ترک کنم. ولی از مقالتون بهره زیادی بردم ممنون از شما

  • سلام و عرض ادب جناب محمد پور
   واقعا گل ارایی یکی از موضوعات بسیار جالب و جذابی است که واقعا باید عشق و علاقه پشتش باشه وگرنه خیلی زود از این موضوعات کناره‌گیری می‌کنید و در آخر هم ممنون از بازخورد خوبی که به ما دادید.

 • حسینعلی گفت:

  شما آموزش تشریفاتی گل آرایی رو دارید تا من بتونم ازش استفاده کنم؟ این محتواتون خیلی خوب بود و اگر اونم داشته باشید بسیار فوق‌العاده میشه.

 • خدیجه گفت:

  چقدر توضیحاتتون کامل و شفاف بود ممنون بابت این توضیحات.
  توی گل آرایی تنها این گل‌هایی که گفتید استفاده میشه و اینکه شما مشاوره رایگان هم دارید تا بتونم از این مشاورتون بهره‌مند بشم؟ اگر که هست لطف کنید برام ارسال کنید. تشکر

  • سلام و درود خانم خدیجه
   خواهش می‌کنم امیدوارم که از مطلبی که گذاشته شده لذت برده باشید و تمام اطلاعاتی که نیاز بود رو دریافت کرده باشید. برای دریافت شماره می‌تونید با شماره ۰۹۰۲۱۰۱۲۵۴۹ تماس بگیرید تا همکاران ما در اولین فرصت با شما صحبت کنند.

 • محمدی گفت:

  کلا گل آرایی یک مهارت جذاب و فوق‌العادست که اگر به نظر من هر کس اون رو یاد بگیره می‌تونه عملکرد فوق‌العاده رو به همراه داشته باشه. جدا از درآمد خوبش حال آدم با انجام این مهارت خوب میشه.

  • سلام و عرض ادب
   بله دقیقا به همین شکل هست که می‌گویید. گل و بادکنک به انسان انرژی زیادی می‌بخشه و باعث حال خوب در انسان میشه. یکی از عواملی که باعث درآمد خوب این کار میشه این هست که انرژی زیادی رو در طول کار به شما میده و باعث میشه بهتر و با آرامش بیشتری کار کنید

 • علیرضا دالایی گفت:

  سلام و درود فراوان
  من امروز این مقاله رو خوندم و سایت شما رو به طور کامل دیدم. ممنون بابت سایت خوبتون. امکانش هست یک مقاله برای بادکنک آرایی چیست هم قرار بدید؟

 • ترانه شاهد گفت:

  سلام عذرخواهی میکنم برای خدمات گل آرایی و بادکنک آرایی درخواست کمک از سمت مجموعه شما رو داشتم اما موفق به برقراری ارتباط نشدم. اگر امکانش هست یک شماره تماس به بنده بدید ممنون.

 • فاطمه حقدوست گفت:

  واقعا من و همسرم هر چقدر از کارتون تعریف کنیم کم گفتیم ممنون که اینقدر پر انرژی هستید و کارتون رو با کیفیت انجام میدید ممنننون از شما

  • سلام و درود خانم حقدوست
   خیلی خوشحالیم که از کارهای والا دیزاین رضایت داشتید و ما همه روزه در تلاشیم تا بتونیم بهترین محتواها و بهترین خدمات رو به مشتریانمون ارائه بدیم. ممنون از پیام انرژی بخشتون.

 • مرجان گفت:

  من در دورتون شرکت کردم و واقعا فوق العاده بود. درآمدم قبل از دوره کمتر ۸ میلیون بود اما الان بیش از ۳۵ میلیون درآمد دارم. بی‌نظیر و فوق العاده هستید❤️❤️

  • سلام و درود خانم مرجان
   خیلی ممنون از پیام انرژی بخشتون. خیلی خوشحالیم که تونستید با استفاده از دوره‌های والا دیزاین درآمد خودتون رو چند برابر کنید و باز هم ممنون از پیام انرژی بخشتون. امیدوارم که بتونید نتایج بهتر و فوق‌العاده‌تری رو بگیرید.

 • مرضیه سادات گفت:

  من سال ها پیش که متوجه شدم گل آرایی چیست خیلی به فکر این بودم که اون رو یاد بگیرم. یادگیری خیلی میتونه کمک کننده باشه. چند وقتی هم هست که دارم بادکنک آرایی رو یاد می گیرم که اونم به نظرم خیلی خیلی جذاب و دوست داشتنی هست. کلا هر چیزی که جذاب باشه و در کنارش بشه درآمد زایی کرد خیلی خیلی کمک کننده هست. ممنون بابت ای محتوا خلاق

 • فاطمه مرادپور گفت:

  گل آرایی خیلی مهارت دوست داشتنی و خاصی هست. به نظر من اگر علاقه به این حوزه دارید حتما به فکر یادگیری عمیق باشید تا بتونید کسب درامد زیادی از این حوزه داشته باشید. من خودم از زمانی که متوجه شدم به این حوزه علاقه مند هستم شروع کردم به یادگیری و یادگیری عمیقی رو به کار بردم. خداروشکر که هر روز فرصت های زیادی رو در این حوزه پیدا می کنم.

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  مشاوره جهت خرید دوره های آموزشی و خدمات تیم والادیزاین