گیاه یشم یا کراسولا نقره‌ای را بیشتر بشناسیم!

گیاه یشم یا کراسولا نقره‌ای را بیشتر بشناسیم؟

گیاه یشم یا کراسولا نقره‌ای یکی از گل و گیاه ثروت ساز محسوب می‌شود. آیا می‌خواهید در خانه یا محل کار خود گل نگهداری کنید؟

گیاهان و گل ها ذهن و روح را آرام می کنند.

اگر می خواهید از گل و گیاه برای تزئین اطراف خود استفاده کنید، کراسولا نقره‌ای انتخاب خوبی است، زیرا در مکان های گرم و خشک بسیار بادوام است. محل مخصوصی برای گیاه یشم وجود دارد.

در ادامه این مقاله با آکادمی والا دیزاین همراه باشید.

گیاه یشم یا کراسولا نقره‌ای را بیشتر بشناسیم!

"</p

یکی از انواع گیاهان آپارتمانی به خوبی رشد می‌کند، گل یشم است. مهم‌ترین گونه‌های این گیاه عبارتند از: خرفه، قاشقی، نقره ای، یشم، کاپیتلا یا آتشین، شرابی یا پلاتیفیلا.

درختچه های مینیاتوری با برگ های سبز یشمی همیشه سبز و آبدار هستند. آفریقای جنوبی خاستگاه این گیاه است.

برای آموزش گل‌آرایی با سایت ما همراه باشید.

شرایط نگهداری گیاه یشم

مراقبت از گیاه آسان است. گیاه کراسولا نقره‌ای گیاهی زیبا است که به راحتی رشد می کند و برای محیط های داخلی مناسب است.

آبیاری

گیاه یشم جزو گونه‌هایی است که نیاز کمتری به آب دارد و می‌تواند برای مدت‌های طولانی بدون آبیاری بماند، اما در همین حالت، خشک شدن خاک به میزان زیادی نیز ضرر می‌رساند. بنابراین، بهتر است زمان آبیاری را با دقت تنظیم کنید. یک روش ساده برای تشخیص نیاز به آبیاری گیاه یشم، فشار دادن انگشتان به خاک است. اگر خاک خشک به لمس باشد، زمان آبیاری است.

در فصل رشد (بهار و تابستان)، گیاه یشم باید به طور منظم آبیاری شود، اما قبل از هر بار آبیاری، اطمینان حاصل کنید که خاک کاملاً خشک شده است. پس از آبیاری، اجازه دهید زیرپای گلدان خود را تا زمانی که آب اضافه به طور کامل تخلیه شود، خشک کند. از آبیاری بیش از حد و غرق شدن گیاه خودداری کنید، زیرا می‌تواند منجر به پوسیدگی ریشه شود.

در فصل سرد (زمستان)، گیاه یشم در اثر کاهش نور و دمای پایین‌تر فعالیت رشد خود را کاهش می‌دهد. در این زمان، آبیاری را کاهش دهید و خاک را خشک نگه دارید. همچنین، بهتر است گیاه را در دماهای استاندارد مناسب برای آپارتمان نگه دارید (حدود 15-24 درجه سانتیگراد).

وقتی گیاه یشم را آبیاری می کنید از تمیز بودن ته گلدان و زهکش آن اطمینان حاصل کنید زیرا آبی که زیر گلدان است باعث پوسیدگی ریشه و ساقه می شود. برای آبیاری از آب جوشیده و خنک یا آب مقطر به دلیل حساسیت به آب شور استفاده کنید.

خاک مناسب برای یشم

در مورد خاک، بهترین گزینه برای گیاه یشم استفاده از خاک سبک و خاک آماده سازی شده برای ساکولنت‌ها است. این نوع خاک دارای درصد بالایی از ماده آلی نیست و خاک را خشک نگه می‌دارد.

رشد گل یشم به خاک بستگی دارد. برای سالم بودن و رشد مناسب به خاک حاصلخیز، غنی، سبک و زهکشی شده نیاز دارد. برای کاشت و رشد در گلدان سفالی با مخلوط رسی، خاک لومی، ماسه و خاک برگ مناسب است و همچنین می تواند ترکیبی از کوکوپیت، ماسه و پرلیت داشته باشد.

کود مناسب

اگر می خواهید این گیاه رشد بهتری داشته باشد باید آن را در بهار و تابستان کود دهید و اگر می خواهید کاکتوس ها و ساکولنت ها رشد بهتری داشته باشند با توجه به مشاوره با متخصص باید هر دو هفته یک بار به آنها کود دهید.

برای تغذیه گیاه یشم، می‌توانید از کود ساکولنت یا کود عمومی آلپاکا استفاده کنید. بهتر است در فصل رشد (بهار و تابستان) هر دو هفته یک بار کوددهی را انجام دهید و در فصل سرد (پائیز و زمستان) کمتر یا به صورت منظم‌تر کوددهی کنید.

نور کافی و مناسب گل یشم

رشد گیاهان و گلها یکی از مهمترین عناصر است. گل یشم در نور غیر مستقیم رشد می کند. این گیاه در صبح و بعد از ظهر به نور کمی نیاز دارد. اگر گیاه در مکانی پر نور است، آن را به مکان کم نور منتقل نکنید زیرا باعث ریزش آن می شود. به آرامی گیاه را با نور کم سازگار کنید.

گیاه یشم به نور قوی نیاز دارد و بهتر است در نزدیکی پنجره‌ها و مناطقی با نور مستقیم قرار گیرد. اگر گیاه در داخل خانه قرار دارد و نور کافی در دسترس نیست، می‌توانید از لامپ‌های روشنایی مصنوعی استفاده کنید.

گل یشم به نور قوی و مستقیم آفتاب نیاز دارد. بهترین مکان برای قرار دادن آن، نزدیک پنجره‌های جنوبی یا غربی است.

دمای مناسب کراسولا نقره‌ای

گل یشم در دماهای معتدل تا گرم خوب رشد می‌کند. دمای مطلوب برای آن حدود 15-24 درجه سانتیگراد است. در فصل سرد، از تماس مستقیم با نواحی سرد مانند پنجره‌های سرد یا درب بیرونی خانه خودداری کنید.

گل یشم متعلق به مناطق گرمسیری است. این گیاه سرما را دوست ندارد. دمای زیر 5 درجه به این گیاه آسیب جدی می زند.

با رعایت این راهنما، شما می‌توانید از گیاه یشم خود در آپارتمان لذت ببرید و طول عمر طولانی آن را تضمین کنید.

زمان هرس کردن گیاه کراسولا نقره‌ای

هرس به گیاه آسیبی نمی رساند.این کار برای حفظ زیبایی و ظاهر یشم مورد نیاز است. هرس با چیدن انتهای شاخه ها انجام می شود. اواخر زمستان تا اوایل بهار بهترین زمان برای کوددهی است.

زمان مناسب تغییر گلدان

هر سال نیازی به تعویض گلدان نیست زیرا آن به کندی رشد می کند. زمان تعویض گلدان گیاهان بالغ با زمان تعویض گلدان گیاهان جوان متفاوت است. گلدان را برای یک گیاه یشم جوان هر دو تا سه سال و برای یک گیاه یشم بالغ هر پنج سال یکبار تعویض کنید. به مدت یک هفته گیاه را آبیاری نکنید و تا یک ماه پس از تعویض گلدان به آن کود ندهید.

توصیه می‌شود گلدان گیاه یشم را هر ۲ تا ۳ سال یک بار در صورت نیاز تعویض کنید. برای تعویض گلدان و جابجایی گیاه یشم، مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. مطمئن شوید که خاک گلدان مرطوب است، اما حاشیه آن خیس نباشد. این کار به جذب خاک رطوبت و راحتی در جدا کردن گیاه از گلدان کمک می‌کند.
 2. با استفاده از یک چاقو یا وسیله پهن، به آرامی حاشیه داخلی گلدان را دور کنید. این عمل باعث جدا شدن خاک و ریشه‌های چسبیده به دیواره گلدان می‌شود.
 3. گیاه یشم را با دقت از گلدان قبلی خارج کنید. می‌توانید با دستانتان آرامانه ریشه‌ها را نگه دارید و گیاه را با حرکت آهسته جدا کنید.
 4. ریشه‌های پوسیده، مرده و خاک قدیمی را از ریشه‌های گیاه جدا کنید. بهتر است هرگونه آسیب‌دیدگی قابل‌مشاهده را بردارید تا جلوگیری از عفونت و بیماری در آینده.
 5. گیاه را در گلدان جدید قرار داده و آن را با خاک گلدان جدید پر کنید. سعی کنید خاک برای تثبیت ریشه‌ها و بهترین رشد گیاه فشرده شود، اما به آنها فشار زیادی وارد نکنید.
 6. پس از تعویض گلدان، گیاه را حداقل ۱ هفته خشک نگه دارید. این کار به ریشه‌ها کمک می‌کند تا در محیط جدید به خوبی ریشه‌زنی کنند و احتمال پوسیدگی ریشه کاهش یابد.
 7. پس از گذشت ۱ هفته، آبیاری را به‌آرامی و با مقدار کم شروع کنید. برای جلوگیری از پوسیدگی ریشه، توصیه می‌شود آبیاری را در فواصل زمانی منظم و با استفاده از روش غوطه‌وری نکنید.

با دنبال کردن این مراحل، شما می‌توانید گلدان گیاه یشم خود را با موفقیت تعویض کنید و به رشد و سلامتی گیاه کمک کنید.

نحوه ی کاشت گیاه یشم

کاشت گیاه آسان است. شما به یک گلدان بزرگ با عمق کافی نیاز دارید. رشد این گیاه در اطراف پخش می‌شود. خاک مورد استفاده باید مخلوطی با زهکشی خوب باشد. پوسیدگی ریشه می تواند ناشی از رطوبت زیاد باشد. خاک و پرلیت باید با هم استفاده شوند. بلافاصله پس از کاشت، آبیاری نکنید. اگر می خواهید آبیاری کنید باید یک هفته صبر کنید تا ریشه ها دوباره رشد کنند.

روش‌های تکثیر و افزایش گیاه یشم

روش‌های تکثیر و افزایش گیاه یشم

دو راه برای افزایش گیاه وجود دارد.

تکثیر از طریق قلمه و برگ

روش تکثیر از طریق برگ

برای افزایش اندازه این گیاه باید یک برگ را از بقیه جدا کرد و در محیط کشت کاشت. یک ماه طول می کشد تا ریشه تشکیل شود.

 • یک برگ سالم و بدون بیماری را انتخاب کنید. این برگ باید کمی ساقه‌برگ هم داشته باشد.
 • برگ را در یک محیط گرم و خشک قرار دهید تا انتهای آن خشک و پوسته‌پوسته شود.
 • روی قسمت برش‌خورده برگ، پودر هومورن ریشه‌ساز بزنید.
 • برگ را در گلدانی حاوی ترکیب نصف خاک و نصف ورمیکولیت (یا پرلیت) قرار دهید. نیازی نیست که برگ را در خاک فرو کنید، فقط تماس با خاک کافی است.
 • گیاه را در جایی گرم و روشن قرار دهید و روی آن مه‌پاشی کنید تا کمی مرطوب شود.
 • پس از یک یا دو هفته، ریشه و گیاه جدید از حاشیه برگ رشد خواهد کرد. در این زمان، به گیاه مانند یک گیاه یشم معمولی مراقبت کنید.

روش تکثیر از طریق قلمه

برای انجام این کار، گیاه یشم باید از طریق ساقه افزایش یابد. بعد از اینکه ساقه را بریدید، آن را به مدت یک تا دو روز در محیطی نیمه آفتابی قرار دهید و قلمه ساقه را در گلدان کوچک و در خاک مخصوص قلمه بکارید و سپس گلدان را در محیطی با نور و دما قرار دهید. به اندازه کافی قرار دهید. اگر چند روز آبیاری نکردید بعد از یک تا سه هفته به آرامی و کامل آبیاری کنید.

 • یک قلمه سالم با طول حداقل ۵ تا ۷٫۵ سانتی‌متر انتخاب کنید.
 • قلمه را در یک محیط گرم و خشک قرار دهید تا انتهای آن خشک و پوسته‌پوسته شود. این کار باعث جلوگیری از پوسیدگی و ریشه‌زایی بهتر قلمه می‌شود.
 • روی قسمت برش‌خورده پودر هومورن ریشه‌ساز بزنید.
 • قلمه را در گلدانی حاوی ترکیب نصف خاک و نصف ورمیکولیت (یا پرلیت) قرار دهید. مطمئن شوید که قلمه به خاک فرو نشود و فقط با خاک در تماس باشد.
 • خاک گلدان را تا حدی مرطوب نگه دارید، اما از آبیاری بیش از حد خودداری کنید. قلمه باید در مدت چند هفته ریشه بزند.
 • بعد از ریشه زدن قلمه، مراقبت‌های معمولی مانند آبیاری مناسب و نور مناسب را به آن ارائه دهید.

در هر دو روش، نور کافی و رطوبت مناسب برای تکثیر گیاه یشم بسیار مهم است. همچنین، مراقبت منظم از گیاه شامل آبیاری، نور مناسب و محیط مناسب برای رشد آن لازم است.

آفات و بیماری گیاه یشم

گیاه یشم نسبت به آفات و بیماری ها حساس است و برای حفظ سلامت آن باید علت آن را پیدا کرد. سم مالاتیون تنها سم شیمیایی است که می توان از آن برای از بین بردن و درمان شپشک ها استفاده کرد.

نکاتی برای مراقبت از گیاه یشم وجود دارد.

در حین آبیاری این گیاه دقت کنید که برگ‌ها خیس نشوند. گیاه یشم به دلیل خیس بودن برگ ها پوسیده می شود.

این گیاه در فصل زمستان باید دور از پنجره نگهداری شود.

لکه های قهوه ای روی برگ ها در اثر آبیاری زیاد ایجاد می شود.

سوالات رایج

بهترین راه برای تغذیه گیاهان یشم چیست؟

اگر می خواهید در فصل بهار و تابستان کوددهی کنید، باید با متخصصی مشورت کنید که نحوه انجام آن را به شما راهنمایی می کند.

چگونه گیاه یشم را تکثیر میکنند؟

برای رشد این گیاه می توان از روش های برگ و ساقه استفاده کرد.

دمای مناسب برای گیاه یشم چند درجه ی سانتیگراد می باشد؟

برای رشد بهتر گیاه یشم، دمای بین 21 تا 34 درجه سانتیگراد مناسب ترین و بهترین دما است. این گیاه به دلیل تحمل سرما آسیب دیده است.

سخن نهایی

گیاه یشم یا کراسولا نقره‌ای را بیشتر بشناسیم! درختچه های مینیاتوری با برگ های سبز یشمی گیاهی همیشه سبز هستند که همیشه آبدار هستند. آفریقای جنوبی خاستگاه این گیاه است. به دلیل نگهداری آسان و زیبایی مناسب برای فضای داخلی منزل و محل کار می باشد. در این مقاله گیاه یشم معرفی شده است. اگر اطلاعات بیشتری در مورد این گیاه دارید با ما در میان بگذارید.

5/5 - (35 امتیاز)
سهیل رئوف پناه وب‌سایت
سهیل رئوف پناه (Soheyl Raoufpanah) هستم کارشناس سئو و مدیر وب سایت آموزشی کافه وردپرس. تحصیلم رو در دانشگاه شهید شمسی پور گذروندم و روز به روز در تلاشم تا بتونم چیزهای زیادی رو با کمک دنیای کسب‌وکار اینترنتی به دست بیارم. من رو همیشه در تلاش می‌بینید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره جهت خرید دوره های آموزشی و خدمات تیم والادیزاین